عوامل ایجاد کننده عفونت ریه ، راه های تشخیص، پیشگیری و درمان

عفونت ریه، عفونت شش‌ها یا همان راه‌های هوایی  است. برخی از انواع عفونت ریه خودبه‌خود بهبود می‌یابد اما درصورتی‌که بیماری شدید باشد، مراحل درمان متفاوت خواهد بود و خطرات سختی، سلامت و زندگی فرد را تهدید می‌کند. ریه‌ها از اعضای مهم بدن هستند و حفظ سلامت آنها بسیار ضروری است. در ادامه برای تشخیص این و درمان این عارضه مطالب مفیدی برایتان آورده‌ایم.

عفونت ریه

 تشخیص عفونت ریه و چگونگی معاینه‌ی ریه‌ها 

معمولاً عفونت ریه با سرماخوردگی یا آنفولانزا همراه است. نشانه‌های آن شامل :

سرفه‌های شدید با مخاطی  سبز یا زردرنگ

خس‌خس سینه و تنگی نفس

درد و ناراحتی در قفسه سینه

تب بالا

سردرد

درد ماهیچه‌ها

خستگی

نشانه‌ها و علائم بالا معمولاً پس از ۷ تا ۱۰ روز بهبود می‌یابند، اما سرفه و مخاط حدوداً ۳ هفته طول می‌کشد.

درمان این بیماری به کمک داروساز 

داروساز می‌تواند درزمینه‌ی عفونت ریه به شما کمک کند. داروسازان می‌توانند با پیشنهاد داروهای ضد انعقاد، به از بین‌ بردن مخاط موجود در شش‌ها کمک کنند. وقتی خلط از بین برود، سرفه‌ کردن تسهیل خواهد شد. وقتی با سرفه‌ کردن خلط و مخاط از سینه خارج بشود، عفونت ریه بهبود می‌یابد.

رجوع به پزشک عمومی

درصورتی‌که در قسمت قفسه‌ی سینه‌درد احساس می‌کنید و نشانه‌های زیر را تجربه می‌کنید، باید به یک پزشک عمومی مراجعه کنید:

خوب نبودن حالتان و علائم عفونت، مدام شدیدتر می‌شود.

داشتن سرفه‌های خونی یا در مخاط‌ سینه‌تان لکه‌های خون‌دیده شود

سرفه کردن بیش از سه هفته

باردار هستید

سن‌ بالای ۶۵

اگر تحت شیمی‌درمانی یا مبتلابه دیابت هستید. یعنی به‌نوعی سیستم ایمنی بدنتان ضعیف است

درصورتی‌که وضعیت خاص و حساسی در رابطه با قلب یا کلیه‌تان دارید

علائم عفونت ریه شدید ، ممکن است منجر به ابتلای شما به بیماری خطرناک ذات‌الریه شود.

راه های درمان عفونت ریه

با توجه به علت این بیماری، شیوه‌ی درمان متفاوت خواهد بود:

درصورتی‌که عفونت شما ویروسی باشد، ویروسی مانند ویروس برونشیت، بعد از چند هفته‌ حالتان خوب خواهد شد و نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها نیست.

اگر عفونت ریه شما میکروبی است، مثلاً سینه‌پهلو یا ذات‌الریه کرده‌اید، باید با نظارت پزشک آنتی‌بیوتیک مصرف کنید و دوره‌ی درمان را حتی باوجود بهبودی کامل سپری کنید.

بهتر است بدانید که آنتی‌بیوتیک‌ها فقط برای درمان عفونت ریه‌ی میکروبی به کار می‌آیند. برای درمان عفونت‌های دیگر مانند عفونت ویروسی، برونشیت یا آنفولانزا نباید از آنتی‌بیوتیک استفاده کرد.

جلوگیری از انتقال این بیماری به دیگران

هنگام عطسه یا سرفه، دهان خود را کاملاً بپوشانید.

دستان خود را مرتب بشویید.

دستمال‌کاغذی آ را پس از مصرف فوراً دور بیندازید.

جلوگیری از عفونت ریه

اگر سابقه ابتلا به عفونت در شما زیاد است یا به خاطر سن بالا خطر افزایش ابتلا به آن بر ای‌تان زیاد است، باید:

با دکتر خود در رابطه با تزریق واکسن آنفولانزا مشورت کنید و درصورتی‌که لزوم خود را واکسینه کنید.

پیرامون استفاده از واکسن پنوموکوک از پزشک خود بپرسید و ببینید که مجاز به استفاده هستید یا خیر. در صورت استفاده از این واکسن می‌توانید در مقابل ذات‌الریه بدنتان را ایمن کنید.

درصورتی‌که سیگار می‌کشید و الکل مصرف می‌کنید، هر چه سریع‌تر به ترک آن‌ها اقدام کنید.

منبع: nhs

نوشته شده در بخش سلامتی و درمان یک دکتر

ارسال شده در تاریخ 20 مارس 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 902 بازدید

عوامل ایجاد کننده عفونت ریه ، راه های تشخیص، پیشگیری و درمان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است