راهکارهایی ساده برای تقویت مغز بدون محدودیت زمانی و مکانی

اگر به دنبال راهی برای تقویت مغز خود هستید ، با ما در این مقاله همراه شوید . در این نوشتار راهکارهایی ساده به شما معرفی می کنیم که علاوه بر افزایش عملکرد مغز ، خطر ابتلا به بیماری هایی که ممکن است بر اثر کهولت سن دچار آن شوید را نیز کاهش می دهد .

 

  • نفس عمیق بکشید :

تنفس عمیق به افزایش جریان خون و میزان اکسیژن منجر می شود ، که به نوبه ی خود به مغز شما کمک می کند تا بهتر عمل کند .

انجام ۱۰-۱۵ دقیقه تنفس عمیق در هر روز می تواند در دراز مدت بسیار نتیجه بخش باشد .

اما نتیجه ی آنی آن در هنگام و قبل از شروع به درس خواندن و هم چنین در طی زمانی که در جلسه ی امتحان هستید علاوه بر کنترل جریان خون و افزایش سطح اکسیژن ، به کاهش اترس و اضطراب و در نتیجه افزایش تقویت مغر منجر می شود .

راهکارهایی ساده برای تقویت مغز بدون محدودیت زمانی و مکانی

  • چای سبز بنوشید : 

مجله آمریکایی تغذیه بالینی می گوید که نوشیدن ۵ فنجان چای سبز هر روز می تواند احتمال روان پریشی و اضطراب را تا ۲۰٪ کاهش دهد . هم چنین همانند کافئین می تواند به شما در حفظ کارایی مغر در طی روز کمک کند .

راهکارهایی ساده برای تقویت مغز بدون محدودیت زمانی و مکانی

راهکارهایی ساده برای تقویت مغز بدون محدودیت زمانی و مکانی

  • زیاد بخندید :

همیشه می گویند که خنده بهترین دارو است .

خنده علاوه بر تحریک بخش های مختلف مغز ، باعث باز شدن ذهن و آزادانه فکر کردن نیز می شود .

خنده همچنین یک کاهش دهنده ی طبیعی استرس است و استرس عامل مهمی است که قدرت ذهنی را مهار و محدود می کند و به تقویت مغز کمک می کند.

راهکارهایی ساده برای تقویت مغز بدون محدودیت زمانی و مکانی

  • به اندازه کافی بخوابید :

زمانی که خواب کافی نداشته باشید ، مغز شما خسته و در نتیجه از قدرت آن کاسته می شود .

بنابراین خلاقیت، تفکر، عملکرد شناختی، حل مسئله و حافظه به خواب کافی وابسته است.

 

راهکارهایی ساده برای تقویت مغز بدون محدودیت زمانی و مکانی

  • زیاد آب بنوشید :

دریافت مایعات کافی در طی روز بسیار مهم است زیرا نزدیک به ۸۰ درصد مغز شما را آب تشکیل داده است بنابر این مغزتان عملکرد خوبی نخواهد داشت . اطمینان حاصل کنید که در طی روز بین ۶ الی ۸ لیوان آب حتما می نوشید .

تقویت مغز

  • به اندازه ی لازم فعالیت های ورزشی انجام دهید :

ورزش نیز همانند تنفس عمیق به اکسیژن رسانی کافی و مناسب به مغز کمک شایانی می کند .

هم چنین فعالیت های ورزشی سبب تولید موادی می شوند که علاوه بر حفاظت از سلول های مغز ، باعث تقویت این سلول ها نیز می شود .

 

  • چیزهای جدیدی یاد بگیرید :

همانطور که ورزش برای بدن و سلامت فیزیکی شما ضروری است ، یاد گرفن مطالب جدید نیز برای مغز حکم فعالیت های بنیادی را دارد .

حل کردن جدول و سودوکو نیز می تواند بسیار مفید باشد .

 

  • رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کنید : 

غذاهای مختلفی وجود دارد که می تواند به تقویت توان مغزی شما کمک کند .

در نقطه ی مقابل بسیاری از غذاهایی که دارای شکر و چربی های مضر هستند مانند نوشابه می تواند باعث افزایش استرس و کاهش کارایی مغز شود .

از مواد های غذایی استفاده کنید که دارای امگا ۳ هستند .

ماهی  سالمون و گردو سرشار از این ماده مفید هستند .

منیزیم نیز جزو موادی است که در رشد و تقویت مغز بسیار مفید است .

خرما ، بادام هندی و موز منابع غنی از منیزیم هستند .

 

منبع : wikihow

 

ارسال شده در تاریخ 22 فوریه 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع تغذیه , درمان , سلامتی | 1,509 بازدید

راهکارهایی ساده برای تقویت مغز بدون محدودیت زمانی و مکانی
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است