خواص درمانی چغندر ؛ ۶ خاصیتی که شما را متعجب خواهد کرد

 

چغندر قند (لبو) یکی از خوشمزه ترین مواد غذایی در رژیم غذایی ما ایرانیان می باشد که در فصول سرد طرفدارن زیادی دارد. این ماده ی غذایی خواص شگفت انگیزی دارد که در این نوشتار با خواص درمانی چغندر آشنا خواهیم شد .

با وجود خواص درمانی چغندر باید در میزان استفاده از آن دقت کنید زیرا دارای سطح بالایی از کربوهیدرات می باشد . هرچند که چغندر قند دارای بیشترین میزان قند در میان سبزیجات است اما می توانید با هفته ای ۲ یا ۳ بار مصرف آن به سلامت خود کمک کنید .

 

خواص درمانی چغندر :

 

  • کاهش فشار خون

مصرف آب چغندر تنها در عرض چند ساعت فشار خون شما را کاهش می دهد .

طبق مطالعات در این حوزه نوشیدن یک لیوان آب چغندر فشار خون سیستولیک را به طور متوسط ۴ الی ۵ واحد کاهش می دهد . این کاهش فشار خون احتمالا ناشی از نیترات های طبیعی در چغندر قند است که در بدن شما تبدیل به اکسید نیتریک می شود.

اکسید نیتریک کمک می کند تا جریان خون به تعادل رسیده و در نتیجه فشار خون نیز تنظیم شود .

خواص درمانی چغندر

خواص درمانی چغندر

  • تقویت بنیه و قدرت بدنی

در صورتی که نیاز به تقویت سریع برای تمرین ورزشی خود دارید ، مصرف آب چغندر پیشنهادی ارزشمند برای شما به شمار می رود . افرادی که پیش از تمرین از این آبمیوه استفاده کرده اند نسبت به تمرینات قبلی خود توانستند ۱۶ درصد به زمان ورزش خود بیافزایند . این خاصیت نیز مربوط به تبدیل نیترات های طبیعی به اکسید نیتریت می باشد . این تبدیل مصرف اکسیژن در تمرینات سبک را کاهش داده و همچنین در تمرینات سنگین سبب افزایش تحمل و استقامت می گردد.

 

  • مبارزه با التهاب

چغندر یک منبع غنی و منحصر به فرد از بتائین می باشد .

بتائین به محافظت از سلول ها ، پروتئین ها و آنزیم ها در برابر استرس محیطی کمک می کند .

همچنین چغندر به عنوان یک مبارز در برابر التهاب ، محافظ اندام های داخلی ، کاهنده ی خطرات بیماری های عروقی و افزاینده ی عملکرد فیزیکی شناخته شده است .

 

  • ضد سرطان

مواد مغذی قدرتمندی که چغندر را به رنگ قرمز تیره در آورده است ، ممکن است به جلوگیری از سرطان کمک کند . تحقیقات نشان داده است که افزودن عصاره چغندر به آبی که حیوان می نوشد می تواند در درمان تومور بسیار کمک کننده باشد . در انسان ها نیز نوشیدن آب چغندر در برابر سرطان های لوزالمعده ، سینه و پروستات مقاوم خواهد شد .

 

  • غنی از مواد مغذی ارزشمند و فیبر

چغندر حاوی مقدار زیادی ویتامین c ، فیبر و مواد معدنی ضروری مانند پتاسیم و منگنز می باشد .

پتاسیم برای دستگاه عصبی بدن و هم چنین برای تقویت عملکرد عضلات بدن بسیار حائز اهمیت است .

منگنز نیز در رشد و استحکام ساتخوان ها ، کبد ، کلیه و لوزالمعده ماده ای کلیدی می باشد .

این ماده ی غذایی بی نظیر هم چنین دارای فولات ویتامین B می باشد . این ویتامین در جلوگیری از نقص های هنگام به دنیا آوردن نوزاد بسیار مهم است .

 

  • کمک به دفع مسمومیت

رنگدانه های بتالین موجود در چغندر به فرآیند سم زدایی بدن شما کمک شایانی می کند .

همچنین در طب سنتی عنصری مفید برای پاکسازی کبد و خون به شمار می رود.

منبع : mercola

ارسال شده در تاریخ 12 فوریه 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع تغذیه , سلامتی | 925 بازدید

خواص درمانی چغندر ؛ ۶ خاصیتی که شما را متعجب خواهد کرد
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است