علل اصلی بوی بد دهان چیست؟ راه های درمان و توصیه هایی جهت این عارضه

بوی بد دهان برای خود فرد و اطرافیان بسیار آزاردهنده است. بوی بد دهان ممکن است علل متفاوتی داشته باشد، در ادامه به‌طور مفصل به این علل و راه‌های درمان آن‌ها می‌پردازیم.

بوی بد دهان در بیشتر موارد مربوط به مشکلات دهان و دندان است و با مسواک زدن بعد از هر وعده‌ی غذایی، شستن زبان و استفاده از دهان‌شویه و نخ دندان و یا مراجعه به دندان‌پزشک برطرف می‌شود.در مواردی هم با مصرف بیشتر آب ، این بوی نامطبوع رفع می‌گردد. اما اگر با این اقدامات مشکل برطرف نشد منشأ بوی بد مربوط به بیماری‌های دیگری است.

بوی بد دهان

علل بوی بد دهان

بوی بد دهان به‌صورت عمده از دهانتان است و شاید  علل گوناگونی داشته باشد.

مواد غذایی: قرار داشتن ذرات غذا دردهان و  تجزیه‌ی آن‌ها، موجب افزایش باکتری‌های دهان می‌شود. این باکتری‌ها بوی بد دهان را افزایش می‌دهد.

برخی مواد غذایی نیز مانند سیر، پیاز، ادویه‌جات و ترشیجات هم به بوی بد دهان را افزایش می‌دهند، این مواد غذایی بعد از هضم وارد جریان خون می‌شوند و از طریق ریه‌ها تنفس شمارا تغییر می‌دهند.

مصرف دخانیات: افراد سیگاری معمولاً دهانشان بوی تند و بد سیگار می‌دهد که موجب آزار دیگران می‌شود، سیگاری‌ها معمولاً دچار بیماری لثه هم می‌شوند که خودش موجب بوی بد دهان می‌شود.

عدم بهداشت دهان و دندان: درصورتی‌که مسواک نزنید نخ دندان استفاده نکنید، ذرات غذا دردهانتان بوی بدی ایجاد می‌کنند. همچنین معمولاً جرم و پلاک‌های دندانی که روی سطح دندان‌ها ایجاد می‌شود، لثه‌ را تحریک می‌کند و به‌مرور مابین دندان‌ها و لثه انباشته می‌شود. همچنین زبان شما هم‌محل جمع شدن باکتری‌هایی خواهد شد که بوی بدی تولید می‌کنند. دندان‌های مصنوعی نیز اگر به‌طور منظم تمیز نشوند یا سر جای خود قرار نگیرند، محل جمع شدن باکتری‌ها، باقی ماندن غذا و تولید بوی بد می‌شوند.

بیماری خشکی دهان: بزاق تولیدشده دردهان شما ذراتی را که باعث بوی بد هستند از بین می‌برد و به تمیزی دهان کمک می‌کند. بیماری خشکی دهان که نام دیگر آن زروستومیا است، موجب کاهش بزاق دهان می‌شود و بوی بد دهان را تشدید می‌کند. البته خشکی دهان در شب و زمان خواب طبیعی است و به همین خاطر تنفس صبحگاهی بوی بدی می‌دهد که با شستن دهان برطرف می‌شود. این مسئله درباره‌ی افرادی که با دهان باز می‌خوابند شدت بیشتری دارد. خشکی دهان مزمن بیشتر به دلیل مشکل غدد بزاقی یا وجود برخی بیماری‌هاست.

برخی داروها: بعضی از داروها چون موجب خشکی دهان می‌شوند، در ایجاد بوی بد دهان مؤثر هستند. برخی از داروها هم در بدن اثرات شیمیایی دارند که تأثیر آن در تنفس فرد به‌صورت بوی بد نشان داده می‌شود.

عفونت‌ دهان: شاید این بوی بد ناشی از زخم‌های دهانی بعد از جراحی‌های لثه یا کشیدن دندان باشد. ممکن است به خاطر پوسیدگی‌های دندانی باشد یا مرتبط با زخم‌ها و عفونت‌های دهان و لثه باشد.

مشکلاتی دیگر مربوط به دهان، حلق و بینی: بوی بد دهان شاید به خاطر لوزه‌ها باشد و یا عفونت و التهابات مزمن در بینی، سینوس‌ها و گلو که باعث ترشحات پشت حلق می‌شود .

سایر علل :

سرطان‌ها و اختلالات متابولیک

مصرف داروهای شیمیایی

رفلکس مزمن اسید معده (ریفلاکس)

درمان

بهترین راه این است که بهداشت دهان و دندان را به‌خوبی رعایت کنیم. در نظر داشته باشید که با توجه به علت بروز مشکل، راه‌های درمان متفاوتی برای رفع بوی بد دهان وجود دارد. به همین خاطر ابتدا به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

اگر دندان‌پزشک احتمال بدهد منشأ بوی بد دهان شما مربوط به یک بیماری دیگر است، حتماً شمارا به پزشک دیگری معرفی خواهد کرد.

اگر بوی بد دهان مربوط به محیط دهان یا بیماری‌های مرتبط با دهان و دندان باشد، دندان‌پزشک آن را معالجه خواهد کرد.

اگر علت بوی بددهانتان جمع شدن باکتری و وجود پلاک‌های دندانی دردهان باشد، دندان‌پزشک‌ به شما یک دهان‌شویه‌ی مناسب و خمیردندان‌های ضد باکتری توصیه می‌کند .

اگر مربوط به بیماری‌های لثه باشد، باید به متخصص بیماری‌های لثه  مراجعه کنید.

 

منبع: mayoclinic

ارسال شده در تاریخ 1 مارس 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 2,583 بازدید

علل اصلی بوی بد دهان چیست؟ راه های درمان و توصیه هایی جهت این عارضه
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است