دانستنی های ضروری در رابطه با بیماری ایدز و ویروس HIV

ایدز چیست ؟

ایدز (سندرم نقص ایمنی ) یک سندروم ناشی از ویروس به نام HIV (ویروس نقص ایمنی بدن انسان) است. این بیماری سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند و موجب افزایش خطر ابتلای بیشتر افراد به عفونت ها و بیماری ها می شود. اگر این سندرم پیشرفت کند، این حساسیت بدتر می شود. ویروس HIV در سراسر بافت های بدن یافت می شود اما از طریق مایعات بدن یک فرد آلوده (اسپرم، مایعات واژینال، خون و شیر مادر) منتقل می شود. در این مقاله به راه های انتقال بیماری ایدز ، نشانه ها و باور های غلطی که در رابطه با آن بین مردم رواج یافته است ، خواهیم پرداخت .

 راه های انتقال ویروس HIV 

انتقال از طریق  رابطه ی جنسی : این ویروس از طریق رابطه جنسی مقعدی ، واژینال و یا دهانی با فرد آلوده انتقال می یابد . این اتفاق زمانی می افتد که از کاندوم در حین رابطه جنسی استفاده نشود .

انتقال از طریق  مادر به فرزند : این ویروس می تواند از طریق مادر به فرزند در طی زایمان ، بارداری و یا شیر دادن به نوزاد منتقل شود .

انتقال از طریق خون : خطر انتقال اچ آی وی از طریق انتقال خون در کشورهای پیشرفته بسیار کم است زیرا اعمال احتیاطی همچون غربالگری صورت می گیرد . با این حال افرادی که برای تزریق مواد مخدر از سرنگ اشتراکی استفاده می کنند در معرض خطر بزرگی هستند .

دانستنی های ضروری در رابطه با بیماری ایدز و ویروس HIV

دانستنی های ضروری در رابطه با بیماری ایدز و ویروس HIV

نشانه های ابتلا به ایدز

یکی از مهم ترین نشانه های این بیماری ابتلا به عفونت ، باکتری ، قارچ و یا انگل می باشد . این علامت معمولا در زمانی دیده می شود که بیماری کمی پیشرفت کرده باشد . این شرایط معمولا در افراد مبتلا به سیستم ایمنی سالم ایجاد نمی شود زیرا بدن را در مقابل عفونت محافظت می کند.

 

علائم اولیه عفونت HIV

برخی از افراد مبتلا به عفونت HIV تا چندین ماه یا حتی سال ها پس از ابتلا به ویروس نشانه ای از آن را در خود نمی بینند . با این حال، حدود ۸۰ درصد ممکن است علائم مشابه آنفلوانزا را پس از ۲ تا ۶ هفته داشته باشید .

 

علائم اولیه عفونت HIV  ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب

لرز

درد مفاصل

درد عضلانی

گلو درد

تعریق ( به خصوص در شب )

دانه های قرمز پوستی

خستگی

کاهش وزن ناخواسته

احساس ضعف

ریزش مو

این علائم ممکن است با بسیاری از بیماری ها مشترک باشد . در صورتی که خود را در معرض خطر حس کردید سریعا برای آزمایش اقدام نمایید . توجه داشته باشید که ممکن است این عفونت بدون علامت نیز باشد .

 

نشانه های HIV در مرحله پیشرفته

اگر ایدز درمان نشود ، توانایی بدن برای مبارزه با عفونت را تضعیف می کند و  فرد در مقابل بیماری های جدی آسیب پذیر می شود.

نشانه های HIV در مرحله پیشرفته می تواند شامل موارد زیر باشد :

تاری دید

اسهال ( که معمولا مداوم یا مزمن است )

سرفه خشک

تب بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۷ درجه سانتیگراد) به مدت چندین هفته

تعریق شبانه

خستگی مداوم و دائمی

تنگی نفس

تورم غدد لنفاوی برای مدت طولانی (چند هفته)

کاهش وزن ناخواسته

لکه های سفید بر روی زبان یا دهان

 

باور های غلط در رابطه با بیماری ایدز 

باور های غلطی در رابطه با این بیماری در میان مردم شکل گرفته است . بیمای ایدز از طریق راه های زیر منتقل نمی شود :

دست دادن

در اغوش گرفتن

بوسیدن معمولی

عطسه

لمس پوست سالم و آسیب ندیده

استفاده از توالت مشترک

به اشتراک گذاشتن حوله

به اشتراک گذاشتن کارد و چنگال

تنفس دهان به دهان

 

یک دکتر

منبع : medicalnewstoday

 

ارسال شده در تاریخ 19 مارس 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع سلامتی | 1,984 بازدید

دانستنی های ضروری در رابطه با بیماری ایدز و ویروس HIV
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است