گرمازدگی چگونه به وجود می آید و چه طور باید از آن پیشگیری کرد؟

گرمازدگی

گرمازدگی چگونه به وجود می آید؟

گرمازدگی یک بیماری مرتبط با گرما است که می‌تواند پس از این که فرد در معرض دمای بالا قرار گرفت، رخ دهد و اغلب با کم آبی بدن همراه است.

گرمازدگی در دو حالت می تواند رخ دهد، یکی با کم آبی که با علائمی نظیر تشنگی بیش از حد، ضعف، سردرد و از دست دادن هوشیاری همراه است و دیگری با از دست دادن نمک بدن که با علائمی نظیر تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلانی و سرگیجه همراه می باشد. اگرچه گرمازدگی خطرناک نیست، اما نباید سبک و سرسری در نظر گرفته شود و از کمک پزشکی باید استفاده شود، زیرا گرمازدگی می تواند تا آسیب جدی پیش رود که حتی منجر به آسیب به مغز و سایر ارگان های حیاتی و در موارد شدیدتر منجر به مرگ شود.

علائم گرمازدگی:

 • گیجی
 • ادرار تیره (نشانه کم آبی)
 • سرگیجه
 • غش کردن
 • خستگی و کوفتگی
 • سردرد
 • گرفتگی عضلات شکمی
 • تهوع، استفراغ و اسهال
 • رنگ پریدگی پوست
 • عرق خفیف
 • ضربان سریع قلب
 • دمای بدن ۳۸ درجه یا بالاتر
 • تنفس سریع
 • از دست دادن اشتها

این علائم در کودکان و بزرگسالان مشترک است، اما در کودکان می تواند با سستی و خواب آلودگی نیز همراه باشد.

گرمازدگی

درمان گرمازدگی

اگر شما یا اطرافیانتان علائمی از گرمازدگی را داشته باشید، در مرحله ی اول باید فورا از محل گرما دور شده و به یک جای خنک برای استراحت منتقل شوید. سپس فرد روی زمین خوابانده شده و پاهایش بالاتر از بدنش قرار گیرد. خوردن مقدار زیادی مایعات (به غیر از نوشیدنی های الکلی و کافئین دار) توصیه می شود. لباس های غیر ضروری و تنگ از بدن در آورده شود. یک دوش سرد گرفته شود. کارهایی که منجر به خنک شدن فرد می شود، مانند استفاده از پنکه یا دستمال سرد برای خنک کردن استفاده شود.

اگر با انجام چنین اقداماتی تا ۱۵ دقیقه علائم زیر وجود داشت باید با اورژانس تماس گرفته شود ، زیرا ممکن است مشکلات جدی برای فرد در اثر گرمازدگی پیش آید. علائم عبارتند از :

 • احساس گرما و خشکی
 • فرد عرق نمی کند، حتی اگر خیلی گرمش است
 • درجه حرارت بدن ۴۰ درجه یا بالاتر است
 • گیجی
 • فرد هوشیاری خود را از دست داده است
 • به شما جواب نمی دهد

پیشگیری از گرمازدگی

-برای جلوگیری از گرمازدگی بهتر است در گرما ورزش نکنید

-نوشیدن مقدار زیادی مایعات خنک به ویژه هنگام ورزش کردن

-پوشیدن لباس های رنگ روشن

-در ساعات بین ۱۱ تا ۱۵ از در معرض آفتاب قرار گرفتن خودداری کنید

-اجتناب از نوشیدن زیاد الکل

-اجتناب از ورزش سنگین

-جلوگیری از کمبود آب و خنک نگه داشتن بدن

درهنگام فصل گرما کودکان، سالمندان و افرادی که بیماری هایی نظیر دیابت یا مشکلات قلبی دارند به توجه و مراقبت بیشتری نیاز دارند، زیرا این افراد بیشتر در معرض گرمازدگی قرار دارند.

بعد از بهبودی از گرمازدگی، احتمالا فرد تا یک هفته‌ی بعد حساسیت بیشتری نسبت به گرما خواهد داشت‌، بنابراین بهتر است از آب و هوای گرم و داشتن فعالیت سنگین اجتناب شود تا زمانی که پزشک شما تشخیص دهد که می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

 

منبع: webmd

nhs

ارسال شده در تاریخ 16 فوریه 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع درمان | 1,066 بازدید

گرمازدگی چگونه به وجود می آید و چه طور باید از آن پیشگیری کرد؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است