کمبود کلسیم / ۵ نشانه شایع کمبود کلسیم در بدن را بشناسید.

نقش کلسیم در عملکرد سیستم عصبی و عضلانی نقش مهمی دارد. موسسه ملی بهداشت دفتر از رژیم غذایی مکمل بیان می کند که تقریبا ۹۹ درصد از کلسیم موجود در بدن در دندان ذخیره می شود. کمبود کلسیم در جریان خون ممکن است بر سلامت فرد مبتلا تأثیر منفی داشته باشد و حتی ممکن است منجر به مرگ شود. در زیر برخی از علائم شایع در ارتباط با کمبود کلسیم را برایتان آورده ایم.

 

 کمبود کلسیم

 

نشانه های رایج کمبود کلسیم :

هیپوکالمی :

 

 کمبود کلسیم

هیپوکالمی یک بیماری است که به علت سطح پایین کلسیم در جریان خون ایجاد می شود.  این وضعیت ممکن است باعث علائمی مانند گرفتگی عضلانی ، از دست دادن اشتها ، نرخ غیر طبیعی قلب، تشنج، بی حسی و از دست دادن انرژی شود .

 

پوکی استخوان :

 کمبود کلسیم

 

پوکی استخوان شرایطی است که با کاهش توده استخوان همراه با کمبود کلسیم همراه است. پوکی استخوان به دلیل عدم توانایی بدن برای تولید کلسیم اتفاقی می افتد.  از دست دادن تراکم استخوان ناشی از پوکی استخوان ممکن است منجر به شکستگی استخوان ها شود . بعد از ۳۰ سال، توده استخوانی به آرامی کاهش می یابد؛ بنابراین، مهم است که کلسیم را به میزان کافی مصرف کنید تا استخوانها را قوی نگه دارد.

 

علائم عاطفی :

 کمبود کلسیم

 

کمبود کلسیم در خون نیز ممکن است تاثیر منفی بر عملکرد مغز داشته باشد و منجر به علائم افسردگی ، اضطراب ، زوال عقل ، تشنج و عقب ماندگی ذهنی شود .  همچنین  اگر سطح کلسیم کم باشد، ممکن است منجر به تشنج شود. با توجه به سطح پایین کلسیم، بزرگسالان و نوزادان در معرض خطر ابتلا به تشنج هستند.

 

دشواری در تنفس :

 

 کمبود کلسیم

 

کسانی که مبتلا به کمبود کلسیم هستند. که ممکن است بیشتر دچار اسپاسم های عضلانی در گلو شوند . این ممکن است افراد مبتلا را در تنفس دچار مشکل کند. این علامت یک اثر بسیار جدی کمبود کلسیم است و باید در ابتدا به پزشک شما گزارش شود.

 

ناخن های شکننده، پوست خشک و موهای زبر :

 

 کمبود کلسیم

 

کمبود کلسیم ممکن است روی پوست تاثیر بگذارد . ممکن است ناخن ها را نیز شکننده کند. کودکان مبتلا به کمبود کلسیم نیز ممکن است دچار اختلالات در دندان هایشان شوند . مطالعات انجام شده نشان داده است که افزایش میزان کلسیم در رژیم غذایی یکی از دلایل کاهش این علائم منفی استو

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : natural-homeremedies.com

 

ارسال شده در تاریخ 22 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , ویتامین ها | 817 بازدید

کمبود کلسیم / ۵ نشانه شایع کمبود کلسیم در بدن را بشناسید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است