ژنژیویت چیست ؟ علل ، علایم و درمان ژنژیویت یا التهاب لثه

ژنژیویت به معنای التهاب لثه است. معمولا زمانی  اتفاق می افتد که پلاک یا باکتری بر روی دندان ها تجمع می یابد. ژنژیویت یک نوع غیر مخرب از بیماری های پریودنتال است، اما ژنژیویت درمان نشده می تواند به پریودنتیت پیشرفت کند . جدی تر است و در نهایت منجر به از دست رفتن دندان می شود.

 

ژنژیویت

 

علائم لثه ای شامل لثه های قرمز و پف می شود که به راحتی خونریزی می کند وقتی فرد دندانهایش را می شوید.

ژنژیویت اغلب با بهداشت دهان و دندان، از قبیل مسواک زدن طولانی تر و مکرر و مسواک زدن حل می شود. علاوه بر این، دهانشویه ضد عفونی ممکن است کمک کند.

 

انواع ژنژیویت :

دو دسته اصلی بیماری های لثه وجود دارد:

بیماری لثه ناشی از پلاک دندان: این می تواند ناشی از پلاک، عوامل سیستمیک، داروها یا سوء تغذیه باشد.

ضایعات لثه ناشی از غیر پلاک: این می تواند توسط یک باکتری خاص، ویروس یا قارچ ایجاد شود. این ممکن است به علت عوامل ژنتیکی، شرایط سیستمیک (از جمله واکنش های آلرژیک و بیماری های خاص)، زخم ها یا واکنش های بدن خارجی مانند پروتزهای دندانی باشد. گاهی اوقات، علت خاصی وجود ندارد.

 

ژنژیویت

علل ژنژیویت :

شایعترین علت ژنژیویت، انباشت پلاک باکتری بین دندانها و اطراف آن است. پلاک ناشی از پاسخ ایمنی است که به نوبه خود می تواند منجر به تخریب لثه یا آدامس بافت شود. همچنین ممکن است در نهایت منجر به عوارض بیشتر، از جمله از دست دادن دندان شود.

باکتری ها ممکن است به محافظت از دهان از کلونیزاسیون میکروارگانیسم های مضر کمک کند، اما پلاک دندان همچنین می تواند باعث پوسیدگی دندان و مشکلات پریودنتال مانند ژنژیویت و پریودنتیت مزمن شود.

هنگامی که پلاک دندان درمان نشود بر کل دندان و لثه نفوذ می کند در نتیجه باعث التهاب لثه می شود که حتما باید با اقدامات دندان پزشکی درمان شود.

پلاک و تارتار در نهایت لثه ها را تحریک می کند، باعث التهاب لثه در اطراف پایه دندان می شود. این به این معنی است که لثه ها ممکن است به راحتی خونریزی کنند.

 

ژنژیویت

 

علل دیگر و عوامل خطر :

 • تغییرات در هورمون ها.
 • برخی از بیماری ها: سرطان، دیابت و اچ آی وی با افزایش خطر ابتلا به دیابت ارتباط دارد.
 • مواد مخدر
 • سیگار کشیدن
 • سن
 • رژیم غذایی کم
 • سابقه خانوادگی

 

علائم و نشانه ها ژنژیویت :

علائم و نشانه های ژنژیویت ممکن است عبارتند از:

لک های منصوب که ممکن است به لمس دردناک باشد.

 • ·       خونریزی از لثه ها هنگام مسواک زدن یا نخ دندان
 • ·       هالیتوز یا نفس بد
 • ·       التهاب و یا لثه های تورم
 • ·       از بین بردن لثه
 • ·       لامپ های نرم

 

درمان ژنژیویت :

اگر تشخیص زودرس اتفاق افتد و اگر درمان سریع و مناسب باشد، ژنژیویت می تواند با موفقیت معکوس شود.

درمان شامل مراقبت حرفه ای دندانپزشکی و مراحل پیگیری انجام شده توسط بیمار در خانه می شود.

 

ژنژیویت.

 

مراقبت در منزل :

حداقل دو بار در روز دندان های خود را بشویید.
از مسواک برقی استفاده کنید.
به طور مرتب دهان را با دهانشویه ضد عفونی شستشو دهید.
دندانپزشک می تواند یک برس و دهانشویه مناسب را توصیه کند.

 

عوارض جانبی ژنژیویت :

عوارض عبارتند از:

آبسه یا عفونت در استخوان لثه یا فک
پریودنتیت، یک بیماری جدی تر است که می تواند منجر به از دست رفتن استخوان و دندان شود
ژنژیویت مکرر
ترشح دهان، جایی که عفونت باکتریایی منجر به زخم شدن لثه ها می شود.
منبع: medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 14 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , دهان و دندان | 739 بازدید

ژنژیویت چیست ؟ علل ، علایم و درمان ژنژیویت یا التهاب لثه
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است