چیزی که شما باید در مورد علت بروز پاهای داغ بدانید

پاهای داغ احساس گرم یا سوزش در پا است. این احساس نسبتا شایع معمولا در شب اتفاق می افتد و دامنه آن از خفیف تا شدید است.

گاهی اوقات پاها میتوانند با علائمی نظیر پارستزی، بیحسی، قرمزی و تورم همراه شوند. با این حال، معمولا نشانه های فیزیکی برای پاهای داغ وجود ندارد.

این مقاله در مورد علل و درمان برای پاها داغ توضیح می دهد.

 

 پاهای داغ

 

مطالب این مقاله:

علل پاهای داغ
رفتار
چه وقت باید یک دکتر را ببینم؟

حقایق سریع درباره پاهای داغ :

 • پاهای داغ می تواند بخاطر عواملی مانند انتخاب کفش نا مناسب باشد.
  پای ورزشکار می تواند باعث خارش، و یا سوزش شود.
  پوشیدن کفش یا جوراب ساخته شده از مواد مصنوعی نیز می تواند به پاهای داغ منجر شود.
  اغلب درمان وضعیت پزشکی  علائم را کاهش می دهد.

علل پاهای داغ :

علل متعددی برای پاهای داغ وجود دارد، از جمله:

 • کمبود مواد مغذی
 • پاهای داغ ممکن است عللی شامل کمبود مواد مغذی، عفونت قارچی و بارداری داشته باشند.
 • عصب به مواد مغذی خاصی نیاز دارد تا به درستی عمل کند. اگر بدن نتواند مواد مغذی را جذب کند، خطر آسیب عصبی – و پاها داغ افزایش مییابد.

 

با توجه به تحقیقات ،سوء تغذیه و کمبود های تغذیه ای مرتبط با:

 • سوء مصرف الکل
  اختلالات اشتها
  بی خانمانی
  وضعیت اقتصادی پایین تر
  سن بالا
  بارداری
  نوروپاتی دیابتی

 

یکی از شایعترین علل پاهای داغ، نوروپاتی دیابتی است .

این وضعیت از آسیب به اعصاب و عوارض دیابت نوع ۱ و نوع ۲ ایجاد می شود .علائم شامل احساس سوزش،  درد، سوزن شدن و بی حسی در بازوها، دست ها، پاها می باشد.

بارداری

زنان باردار ممکن است به علت تغییرات هورمونی که باعث افزایش دمای بدن می شود، ممکن است دچار پاهای داغ شوند. افزایش بار در پاها به دلیل افزایش وزن طبیعی و افزایش کل مایع بدن نیز ممکن است در پاهای گرم در طول بارداری نقش داشته باشد.

 

 پاهای داغ.

 

 

یائسگی

یائسگی  باعث ایجاد تغییرات هورمونی میشود که منجر به افزایش دمای بدن می شود. اکثر زنان در سن بین ۴۵ تا ۵۵ سال یائسگی پاهای داغ را تجربه می کنند.

عفونت قارچی

در هر زمان تخمین زده می شود که ۱۵ تا ۲۵ درصد افراد مبتلا به پرفیوژن، یک عفونت قارچی رایج هستند.

درمان سریع این عفونت مهم است زیرا ممکن است به سایر نقاط بدن و همچنین افراد دیگر گسترش یابد.

 

 پاهای داغ

 

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مانند آرسنیک، سرب و یا جیوه می تواند احساس سوزش در پا و دست ایجاد کند.

 

شیمی درمانی

شیمی درمانی سلول های سرطانی را در بدن دفع می کند. با این حال می تواند موجب آسیب عصبی و علائم مربوط به سوزش پا و دست شود.

 

 پاهای داغ

 

کم کاری تیروئید

داشتن سطح پایین هورمون تیروئید – وضعیتی که به عنوان کم کاری تیروئید شناخته می شود – می تواند منجر به سوزش، بی حسی یا درد در پاها، بازوها و دست ها شود.

 

اچ آی وی و ایدز

یکی از نشانه های بیماری ایدز یا اواخر مرحله ایدز ، نوروپاتی محیطی و پاهای گرم یا سوزان است. تخمین زده می شود که آسیب به اعصاب نزدیک به یک سوم افراد مبتلا به HIV است.

با توجه به بنیاد نوروپاتی محیطی ، برخی از داروهای ایدز شامل تعدادی از مهارکننده های معکوس دی ان ای (NRTI) نوکلئوزید معکوس نیز باعث ایجاد نوروپاتی می شوند.

 

 پاهای داغ

سندرم Guillain Barre (GBS)

هنگامی که سیستم ایمنی به سیستم عصبی محیطی حمله می کند، سندرم Guillain-Barre ایجاد می شود. علائم شامل درجه های مختلف بی حسی، سوزن شدن و ضعف در پاها و پا و می تواند شامل تنه و بازوها باشد.

GBS یک اختلال نادر است که بر روی ۱ نفر از هر ۱۰۰،۰۰۰ نفر تاثیر می گذارد . مردان و زنان به طور برابر با GBS مستعد هستند.

 

پلی آنزیم دمیلینین التهابی مزمن (CIDP)

این اختلال عصبی با اختلال عملکرد حسی و ضعف پیشرفته در پاها و سلاح ها در مدت زمان طولانی مشخص می شود. این می تواند احساس سوزن یا سوزش در پا و دست ایجاد کند.

 

ارتیرولالژیا

Erythromelalgia یک بیماری نادر است که به طور عمده بر روی پا تاثیر می گذارد.  با شدت درد، قرمزی و احساسات گرما در پا و دست مشخص می شود. علائم می تواند به طور مداوم یا دوره ای رخ دهد.

 

واسکولیت

این وضعیت که التهاب رگ های خونی را مشخص می کند، می تواند باعث درد و سوزش در پاها شود زیرا خون نمی تواند به انتهای حرکات آزاد شود. این می تواند به آسیب بافت منجر شود.

 

فاکتورهای شیوه زندگی

کفش نامناسب و ایستادن یا پیاده روی برای مدت زمان طولانی، به خصوص در دماهای گرم، می تواند منجر به ایجاد پاهای داغ شود.

 

medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 21 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 715 بازدید

چیزی که شما باید در مورد علت بروز پاهای داغ بدانید
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است