همه چیزهایی که باید درباره عفونت بدانید

عفونت زمانی اتفاق می افتد که یک موجود خارجی وارد بدن یک فرد شود و باعث آسیب به بدن وی شود. ارگانیسم بدن این فرد برای حفظ خود، تکثیر و استعمار استفاده می کند. این موجودات عفونی به عنوان پاتوژن شناخته می شوند. نمونه هایی از پاتوژن ها عبارتند از باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و پریون ها. پاتوژن ها که می توانند خیلی سریع و انعطاف پذیر باشند.

برخی از عفونت ها کم و ضعیف هستند، اما بعضی از آنها شدید و تهدید کننده زندگی هستند، و برخی از آنها به درمان مقاوم هستند. آن را می توان به روش های مختلف انتقال داد از جمله تماس با پوست، مایعات بدن، تماس با مدفوع، ذرات هوا و لمس یک شی که فرد آلوده نیز آن را لمس کرده است. این که چگونه عفونت گسترش می یابد و تاثیر آن بر بدن انسان بستگی به نوع عامل آن دارد.

سیستم ایمنی یک مانع موثر در برابر عوامل عفونی است، اما کلنی های پاتوژن ها می توانند برای مبارزه با سیستم ایمنی بدن بیش از حد زیاد شوند و در این مرحله عفونت مضر می شود.

حقایق

اثر یک ارگانیسم خارجی در بدن است.
انواع عفونت عللی مانند باکتری، قارچی، ویروسی، پروتوزوئیک، انگلی و پریون دارند.
آنها بر اساس نوع ارگانیسم ایجاد عفونت، طبقه بندی می شوند.
عفونت ها می توانند از التهاب خفیف در یک نفر به یک بیماری همه گیر و سختی تبدیل شود.

انواع

باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها، پروتوز ها، انگل ها و پریون ها انواع مختلفی از پاتوژن هستند. آنها در اندازه، شکل، عملکرد، محتوای ژنتیکی و نحوه عمل در بدن متفاوت هستند. به عنوان مثال، ویروس ها کوچکتر از باکتری ها هستند و می توانند به بدن یک فرد وارد شوند و سلول ها را در بر بگیرند. با این حال، باکتری بدون بدن فرد می تواند زنده بماند. درمان عفونت بستگی به نوع پاتوژن دارد.

علائم
علائم آن بستگی به ارگانیزم ایجاد کننده و همچنین محل عفونت دارد.

ویروسها سلول های خاصی را هدف می گیرند، مانند سلول های دستگاه تناسلی یا دستگاه تنفسی فوقانی هستند. برای مثال، ویروس هاری، سیستم عصبی را هدف قرار می دهد. برخی از ویروس ها سلول های پوست را هدف قرار می دهند، باعث زگیل می شوند. یک ویروس آنفلوآنزا می تواند باعث آلودگی، درد عضلانی و ناراحتی معده شود.

فرد مبتلا به عفونت باکتری اغلب قرمزی و گرما، تورم، تب، درد در محل عفونت و غدد لنفاوی متورم را تجربه می کند. یک عفونت باکتریایی احتمال دارد که در یک ناحیه وسیعی از بدن تاثیر بگذارد تا یک عفونت ویروسی.

بثورات جلدی می تواند نشانگر عفونت قارچی پوست باشد.

جلوگیری از عفونت
هیچ راهی برای جلوگیری از همه بیماری های عفونی وجود ندارد، اما راهنمایی های زیر می تواند خطر انتقال آن را کاهش دهد:

دستهایتان را بشویید، مخصوصا قبل و بعد از آماده کردن غذا و بعد از استفاده از حمام.
سطوح مختلف خانه را تمیز کنید به خصوص سطوح که در آشپزخانه هستند.
فقط آنتی بیوتیک ها را هنگام تجویز پزشک مصرف کنید و مطمئن شوید که هر دوره توصیه شده را کامل می کنید حتی اگر علائم پیش از تمام شده آنتی بیوتیک ها بهبود یافته باشد.
مکان هایی در خانه که ممکن است دارای باکتری های زیادی باشد مانند آشپزخانه و حمام را ضد عفونی کنید.
اجتناب از به اشتراک گذاشتن اقلام شخصی مانند مسواک، شانه، تیغ ، لیوان و ظروف آشپزخانه.
در مواردی که دچار بیماری می شوید، سریع به پزشک مراجعه نمایید زیرا ممکن است دیگران را نیز آلوده کنید.
شیوه زندگی سالم و فعال می تواند به حفظ سیستم ایمنی بدن و توانایی دفاع از بدن در برابر انواع عفونت کمک کند.

منبع: https://www.medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 27 ژانویه 2018 توسط آلما میر با موضوع سلامتی | 1,581 بازدید

همه چیزهایی که باید درباره عفونت بدانید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است