پیچ خوردگی چیست ؟ چه کمک های اولیه ای را باید انجام دهیم ؟

کشش و یا احتمالا پارگی رباط های اطراف مفصل را به طوری که با در رفتگی همراه نباشد. پیچ خوردگی می گویند. پیچ خوردگی نوعی آسیب مفصلی است . که در آن مفصل به شدت کج شده و بدنبال آن رباط های اطراف مفصل کشیده شده و یا پاره میشوند. به پیچ خوردگی مفصلی کشیدگی یا رگ به رگ شدن هم میگویند. شایع ترین محل پیچ خوردگی مفصلی در مچ پا است.

 

 

علت پیچ خوردگی

علایم مهم پیچ خوردگی عبارتند از :

 • درد شدید به طوری که بر اثر حرکت، بیشتر می شود.
 • تورم در مفصل که به دنبال آن کبودی ( خون مردگی ) ممکن است به وجود آید.
 • حساسیت به فشار ( به صورت یک نقطه حساس در بالای رباط آسیب دیده مشخص می شود. )

 

در مورد پیچ خوردگی چه کمک های اولیه ای را باید انجام دهیم ؟

 • عضو صدمه دیده را  در راحت ترین وضعی که مصدوم احساس می کند، قرار دهید. ( مصدوم نباید از عضو آسیب دیده استفاده کند. )
 • اگر آسیب به دست یا پا وارد شده است . آن را باید بالاتر از سطح قلب قرار داد.
 • اگر پیچ خوردگی ، تازه اتفاق افتاده از کمپرس سرد استفاده کنید. تا درد و ورم کمتر شود.
 • قسمت اسیب دیده را با استفاده از باند کشی، باندپیچی کرده و تحت فشار قرار دهید.

 

استفاده از سردکننده ها یی چون کیسه یخ در مرحله حاد نقش بسیار مهمی در کاهش خونریزی و درنتیجه کاهش التهاب دارد. و همچنین دارای اثرات ضد درد و اسپاسم است. به همین ترتیب  (فشار کنترل شده ازطریق بانداژ) و (بالا نگه داشتن اندام آسیب دیده) با کاهش تورم و ادم نقش موثری درجهت تسریع روند التهاب و درنتیجه بهبودی فرد ایفا می کند.

 

پیشگیری :

 • هنگامی که خسته یا دچار درد عضو می‌باشید از ورزش کردن و انجام فعالیت بدنی خودداری کنید.
 • با پیروی از یک رژیم غذایی متعادل سلامتی خود را همواره حفظ کنید.
 • وزن خود را کنترل کنید.
 • پیش ازانجام هر گونه فعالیت بدنی ابتدا بدنتان را گرم کرده و حرکات کششی انجام دهید.
 • کفشهای مناسب و کاملاً اندازه به پا کنید.
 • همواره عضلات خود را قوی، نرم و انعطاف پذیر نگاه دارید.
 • همواره شرایط فیزیکی مناسبی داشته باشید.

ارسال شده در تاریخ 28 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 781 بازدید

پیچ خوردگی چیست ؟ چه کمک های اولیه ای را باید انجام دهیم ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است