پیسی |باید و نباید های بهداشتی و غذایی جهت کمک به بهبود پیسی

پیسی (ویتیلیگو)یک عارضه ی پوستی میباشد , تاکنون علت به وجود آمدن پیسی کاملا مشخص نبود , فقط حدس میزدند که امکان دارد نارسایی کبد در ایجاد آن دخالت داشته باشد و نیز تابش آفتاب و آلودگی هوا , گرد و خاک و امثال آن را از علل به وجود آورنده ی این عارضه ی پوستی میدانستند.

بر اثر ناتوانی سلول های کبد , رنگدانه ها که حاوی ماده ای به نام ملانین است , در ناحیه ای از پوست داخل پروتوپلاسم سلول های لوزی خارج و یا کم میشوند و بدین طریق این ناحیه پوست , رنگی سفید و مشخص پیدا میکند.

این رنگدانه ها یا ملانین از گوگرد تشکیل شده است که موجب رنگ طبیعی و یکنواختی و بالاخره زیبایی پوست میباشد. اگر به علت نارسایی کبد , غدد فوق کلیه خوب کار نکنند و گوگرد کافی به سلول های سطح پوست نرسانند باعث به وجود آمدن لک های سفیدی در سطح پوست میشود که پیسی نامیده میشود.

پیسی .

به سبب ظاهر نازیبایی که این رنگ ها در چهره و دست ها ایجاد میکنند گذشته از درمان های پزشکی که برای رفع آن ضرورت دارد , میکوشیم شما را با دستورهای بهداشتی و غذایی از ابتلای به آن حفظ و در صورت ایجاد از رشد و پیشرفت این لک ها جلوگیری کنیم:

نخستین توصیه ی ما به شما این است که به وضع کبد خود توجه بیشتری کنید. اگر احساس خستگی , ضعف مفرط و یا کمبود فشار خون میکنید , حتما به پزشک مراجعه کنید , چون این مقدمه ی نارسایی غدد فوق کلیه است.

از خوردن موادی که باعث ناراحتی کبد میشود , خودداری فرمایید. مشروب , ادویه , تخم مرغ , چربی , شکلات را از غذای خود حذف کنید.

مواد غذایی که دارای گوگرد میباشد و در ساختن رنگدانه های پوستی تأثیر دارد , را میل کنید. مانند: جگر , قلوه , شیر , کره , سرشیر و بعضی سبزیجات مانند جعفری , کاهو و کرفس. توصیه میشود هر روز چند ساقه کرفس تازه میل فرمایید.

جعفری و کاهو گذشته از اینکه دارای مواد گوگردی است کمکی بزرگ به فعالیت کبد شما میکند و باید هر روز به مقدار کافی میل نمایید. جگر و قلوه را نیز به صورت کبابی میل کنید.

ماست و لبنیات به طور کلی برای کبد مفید میباشد و دارای مقداری مواد گوگردی میباشد و گذشته از آن ماستِ تازه کمک زیادی به رفع و دفع سموم بدن و کبد مینماید. روزی یک لیتر شیر برای کسانی که دچار پپسی هستند ضروری است.

چنانچه وضع مزاجتان مرتب نیست , هر روز چند دانه آلوی خیس کرده میل کنید.

از بین مرکبات لیموترش و نارنگی بهتر از پرتقال برای شما میباشد , زیرا پرتقال نمیتواند در نارسایی کبد اثری داشته باشد.

هیچگاه کرم و موادی روی پوست و روی این لک ها نمالید , زیرا نه تنها تأثیر ندارد بلکه ممکن است ایجاد حساسیت و زخم نموده و این عارضه را بدتر کند.

 

درمان ویتیلیگو (لک و پیسی ) :

درمان کلاسیک و اصولی آن به دو صورت انجام میگیرد و باید طبیب و بیمار توجه نمایند که کدام یک از این دو درمان در بهبود پیسی و تبدیل رنگ آن موثر میباشد.
باید از راه خوراکی پورالن داده شود که این دارو از جنس رنگدانه های پوست است.

مرحله ی دیگر درمان پیسی هایی است که نسبت به آفتاب و در مقابل اشعه فرابنفش نیز حساس باشند. این درمان به سبب ضرر و ناراحتی هایی که برای کلیه ها ایجاد میکند معمولا مورد توجه قرار نمیگیرد ؛ زیرا ناراحتی کلیه در دستگاه بدن ایجاد بیماری میکند , افراد متخصص از این درمان چشم پوشی میکنند و این درمان را که ساده تر و تا حدی موثرتر است به کار میبرند یعنی از محلول اسانس برگاموت۲۵% روی محل رنگ رفته و پیس میمالند تا رنگ آن مانند رنگ پوست طبیعی شود. در بعضی مواقع پس از مالیدن دارو بیمار را در مقابل اشعه فرابنفش قرار میدهند تا رنگ پوست طبیعی شود.

 

ارسال شده در تاریخ 3 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع پوست و مو , داروها , درمان , زیبایی | 1,230 بازدید

پیسی |باید و نباید های بهداشتی و غذایی جهت کمک به بهبود پیسی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است