پیروکسیکام ،آشنایی با موارد مصرف و عوارض پیروکسیکام

پیروکسیکام (به انگلیسی: PIROXICAM)

 • نام های تجاری : Pirozip، Feldene ،Brexidol
 • دسته دارویی : داروی ضد التهاب و داروی بیماری نقرس
 • میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو: نسبتا زیاد
 • میزان وابستگی و اعتیاد به دارو : کم
 • احتیاج به نسخه پزشک : بلی
 • قابل استفاده برای عموم : بلی
 • اشکال دارو: قرص، کپسول، آمپول، شیاف، ژل

 

دارو پیروکسیکام

 

موارد استعمال دارو:

 • این دارو برا ی تسکین و کاهش میزان درد ، التهاب و خشکی مفاصل ، مورد استفاده قرار می گیرد. ضمنآ در درمان بیماری های استخوانی مفاصل و رماتیسمی از آن استفاده می شود.
 • علاوه بر این در درمان بیماری نقرس نیز موثر است. گاهی اوقات از این دارو برای تسکین دردهای ناشی از جراحت و زخم در هنگام ورزش و یا دردهای پس از عمل جراحی استفاده می کنند.

 

چگونگی تاثیر دارو :

اثرات تسکین درد این دارو در درمان بیماری های مفاصل ظرف ۳ تا ۴ ساعت و اثرات کامل ضد التهابی دارو، ظرف ۲ تا ۴ هفته پس از شروع درمان با دارو ظاهر می شوند. ضمنآ این اثرات مدت ۲ روز و برخی اثرات مدت ۷ تا ۱۰ روز پس از قطع درمان با دارو دوام خواهند داشت.

 

طریقه نگهداری دارو :

این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک نگهداری شود.

 

نکات احتیاطی مهم در مصرف پیروکسیکام :

 • اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا می باشید. حتما قبل از مصرف این دارو پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.
 • اگر دچار زخم معده ، زخم گلو و یا سوء هاضمه می باشید. یا داروهای دیگری مصرف می کنید.
 • اگر به سنگ مثانه مبتلا هستید. یا مشکلات کبدی و کلیوی دارید.
 • اگر دچار نارسایی قلبی می باشید. یا میزان فشار خونتان بالا می باشد.
 • اگر دچا رآسم هستید. یا نسبت به مصرف آسپرین حساسیت دارید.

 

عوارض جانبی :

 • عوارض گوارشی مانند تهوع، بی‌اشتهائی، اسهال، زردی، یبوست، نفخ، خشکی دهان، زخم پپتیک، عوارض کلیوی،
 • عوارض قلبی عروقی مانندتاکیکاردی، ادم محیطی، تپش قلب
 • واکنش‌های‌آلرژیک مانند پورپورا، راش، خارش،
 • عوارض خونی و خواب آلودگی.

 

ارسال شده در تاریخ 9 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان | 897 بازدید

پیروکسیکام ،آشنایی با موارد مصرف و عوارض پیروکسیکام
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است