پاپ اسمیر چیست؟شرایط انجام تست پاپ اسـمیر

تست پاپ اسـمیر که در عوام به آن تست سرطان می گویند. تستی است که میتواند سلول های دهانه رحم را بررسی کند. و حالت غیرطبیعی آن که منجر به سرطان می شود را مشخص می کند.

 

پاپ اسمیر

 

انجام این آزمایش بهترین راه برای کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان رحم است .به طور کلی روش موثری برای پیشگیری از سرطان رحم است. در آزمایش پاپ اسـمیر تغییرات پیش سرطانی احتمالی در سلول های گردن رحم کشف می شود. اگر این تغییرات در مراحل اولیه درمان نشوند. ممکن است به تغییراتی سرطانی تبدیل شود.

در طی روال معمول، سلولهای دهانه رحم شما به آرامی از بین می روند و سپس برای رشد غیرطبیعی مورد بررسی قرار می گیرند. این روش در دفتر دکتر شما انجام می شود. ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما معمولا باعث درد درازمدت نمی شود.

 

 

پاپ اسمیر

 

در صورتی که زنی دارای یکی از علایم زیر باشد باید به پزشک زنان مراجعه کند:

 •  خونریزی در فاصله بین دو قاعدگی
 • خونریزی بعد از تماس جنسی، دوش واژینال و یا پس از معاینه لگن
 •  درد ناحیه لگن که وابسته به سیکل ماهیانه نباشد.
 •  وجود ترشحات غلیظ و غیر طبیعی که ممکن است رقیق یا غلیظ بوده و با بوی تعفن همراه باشند
 • تکرر ادرار
 •  درد در هنگام ادرار کردن

 

افرادی که پاپ اسـمیر را باید انجام دهند:

 • تمام خانم هایی که از نظر جنسی فعال هستند و سن بالاتر از ۱۲ سال دارند باید سالانه یک بار این تست را انجام دهند.
 • توصیه عمومی این است که ۳ سال بعد از اولین تماس جنسی، غربالگری پاپ اسـمیر باید انجام شود و بعد از آن به صورت منظم سالی یک بار .

برخی از زنان ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان یا عفونت باشند. ممکن است به آزمایش های مکرر نیاز داشته باشید:

 

پاپ اسمیر

 

خانم های پر خطر شامل :

 • خانم هایی که زگیل های تناسلی دارند .
 •  خانم هایی که فعالیت جنسی را از سنین پایین شروع کرده اند.
 •  زنانی که رابطه تک همسری ندارند و یا اینکه همسر آنها شرکای جنسی متعددی داشته باشند.
 • خانم هایی با کاهش توانایی سیستم ایمنی و یا افراد مبتلا به ایدز
 •  خانم هایی که دخانیات استفاده میکنند.

 

شرایط انجام تست پاپ اسـمیر :

 •  از ۱۲ ساعت  پیش از انجام آزمایش از دوش واژینال پرهیز کنید.
 •  از نمونه گیری در زمان قاعدگی اجتناب کنید .
 • از ۱۴ ساعت پیش از انجام آزمایش از تماس جنسی بدون کاندوم خودداری کنید.

 

نتایج پاپ اسـمیر چیست؟

دو نتیجه ممکن از پاپ اسـمیر وجود دارد: طبیعی یا غیر طبیعی.

پاپ اسـمیر طبیعی

اگر نتایج شما طبیعی باشد، بدان معناست که هیچ سلول غیرطبیعی شناسایی نشده است. نتایج عادی گاهی نیز منفی است. اگر نتایج شما طبیعی باشد، احتمالا برای سه سال دیگر نیازی به پاپ اسـمیر نخواهید داشت.

پاپ اسـمیر غیر عادی

اگر نتایج آزمایش غیر طبیعی باشد، این به این معنی نیست که شما سرطان دارید. به سادگی به این معنی است که سلول های غیر طبیعی بر روی دهانه رحم وجود دارد، که بعضی از آنها می توانند پیش آگهی باشند. سطوح مختلف سلول های غیر طبیعی وجود دارد:

 • خفیف
 • در حد متوسط
 • دیسپلازی شدید
 • کارسینوم در محل

سلول های غیرطبیعی ملایم شایع تر از ناهنجاری های شدید هستند.

پاپ اسمیر

 

درمان :

بسته به آنچه نتایج پاپ اسـمیر نشان می دهد، پزشک ممکن است توصیه کند که با روش کولپوسکوپی، نگاه دقیقتری به بافت سرویکال خود داشته باشید . در طول یک آزمایش کولپوسکوپی، دکتر شما از نور و بزرگنمایی برای دیدن وضوح بیشتر بافت های واژن و گردن رحم استفاده می کند. در بعضی موارد، پزشک ممکن است نمونه ای از بافت گردن رحم را در یک روش بیوپسی آزمایش کند.

در صرورت تشخیص به موقع مراحل پیش سرطانی و یا مراحل اولیه سرطان دهانه رحم، می توان برای درمان های معمولی نظیر فریز کردن، بیوپسی و … بیمار را درمان کرد.

ارسال شده در تاریخ 25 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , درمان , زنان و زایمان , سلامتی | 804 بازدید

پاپ اسمیر چیست؟شرایط انجام تست پاپ اسـمیر
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است