پاهای پرانتزی | تمرینانی برای افرادی که پاهای پرانتزی دارند.

به پاهای پرانتزی به انگلیسیGenu Varum گفته میشود. افرادی که پاهای پرانتزی دارند , زمانی که پاهایشان را به یکدیگر میچسبانند , زانوهایشان از یکدیگر فاصله دارند.

دقت داشته باشید نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند , به سبب اینکه وضعیت به خصوصی درون رحم مادرشان داشته اند , دارای پاهای پرانتزی میباشند , اما پاهایشان از ۱۲تا۱۸ماهگی شروع به صاف شدن میکند. اگر کودک بعد از ۳سالگی همچنان دارای پاهای پرانتزی باشد باید با پزشک متخصص اطفال مشورت کرد.

 

علل ایجاد پای پرانتزی:

✔️ ازدیاد وزن باعث میشود فشار زیادی به استخوان ها وارد شود , در نتیجه پا ضربدری یا پرانتزی میشود.

✔️افرادی که زمینه ی استعداد ارثی دارند ممکن است دچار پاهای پرانتزی شوند.

✔️افرادی که به راشیتیسم(نرمی استخوان) دچار هستند که باعث کم شدن ماده ی معدنی استخوان میشود و پاهای پرانتزی را به وجود می آورد.

✔️ بیماری آرتروز(استئوآرتریت)

✔️زود راه افتادن کودک

✔️کوتاه بودن عضلات نیم غشایی و نیم وتری

✔️قنداق کردن(استفاده از کهنه و پوشاک زیاد)

✔️ضعف عضله دوسر رانی

✔️پاره شدن رباط های زانو

✔️شکستگی هایی که در انتهای استخوان ران به وجود آمده و باعث بد جوش خورده شدن شده اند.

✔️بیماری پاژه

✔️بیماری آرتریت روماتویید

✔️قورباغه ای نشستن(چهار زانو)

✔️رسیدن صافی کف پا به زاویه ی ۹۰درجه

 

درمان:

به رژیم غذایی کودکتان توجه داشته باشید و مطمئن باشید , ویتامینDمورد نیاز فرزندتان تأمین میشود. زیرا بر اثر کمبود ویتامین D کودک دچار نرمی استخوان میشود و نرمی استخوان باعث شدت یافتن پاهای پرانتزی در فرزند دلبندتان میشود.

یکی از راه های درمان پای پرانتزی کودکان , بریس های طبی میباشند. در صورتی از این روش ها استفاده میشود که شدت پای پرانتزی زیاد باشد یا اینکه کودک به بیماری های دیگری دچار بوده است و این بیماری ها با پای پرانتزی ارتباط داشته اند. این بریس ها بر روی بدن کودک سوار میشوند تا هنگامی که استخوان های کودک حالت طبیعی پیدا کنند.

در بزرگسالان اگر عارضه شدید باشد , تنها راه ممکن برای بهبود پاهای پرانتزی عمل جراحی میباشد. این که عمل جراحی برای شما گزینه ای مناسب است یا خیر را پزشک در موردش تصمیم میگیرد.

 

 

در این قسمت تعدادی حرکات اصلاحی برای زانوهای پرانتزی و تمریناتی برای بعد از عمل جراحی پاهای پرانتزی آورده ایم:

۱/ عضلات پشتتان را شل کنید و به کمرتان قوس ندهید , سپس پاهایتان را(هر دوپا) ۵ثانیه بالا بیاورید و چند دقیقه این ورزش را انجام دهید.

۲/ افرادی که به صورت کم و خفیف دچار پای ضربدری هستند و نمیخواهند عمل جراحی کنند میتوانند از تمرین پلانک جانبی استفاده کنند. این تمرین باعث میشود زانوها و لگن به سمت خارج متمایل شود.

پاهای پرانتزی .

 

۳/ همچنین انجام تمرین اسکوات بر روی دیوار نیز مناسب میباشد. کافیست پشتتان را بر روی دیوار تکیه دهید و پاهایتان را از دیوار دور نگه دارید. دقت داشته باشید , هنگامی که این تمرین را انجام میدهید زاویه ی زانوهایتان به زیر ۹۰درجه نرسد.

پاهای پرانتزی .

 

 

۴/ پرس زانو: برای هر پا سه ثانیه این تمرین را انجام دهید و ۱۰بار تکرار کنید.

 

پاهای پرانتزی .

 

۵/ افرادی که فقط یک پای آنها دچار عارضه میباشد میتوانند تمرین پلی زدن با یک پا را انجام دهند.

پاهای پرانتزی .

 

ارسال شده در تاریخ 13 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 1,356 بازدید

پاهای پرانتزی | تمرینانی برای افرادی که پاهای پرانتزی دارند.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است