هیستروسکوپی چیست؟برخی از مراقبت های بعد از هیستروسکوپی

هیستروسکوپی برای تشخیص یا درمان مشکلات رحم به کار می‌رود. هیستروسکوپ یک وسیله تلسکوپ مانند باریک است که از طریق واژن وارد رحم می‌شود. این وسیله، تصاویر رحم را به یک صفحه نمایش منتقل می‌کند. ابزارهای دیگری همراه با هیستروسکوپ برای درمان استفاده می‌شوند.

یکی از رایج‌ترین کاربردهای هیستروسکوپ، پیدا کردن علت خونریزی غیر طبیعی در رحم است.

 

 

هیستروسکوپی

 

برخی از مراقبت های بعد از هیستروسکوپی :

استراحت کردن به محض خستگی. داشتن خواب کافی، باعث تسریع روند بهبودی خواهد شد.
استحمام، مانند روال قبل می تواند انجام شود.
در مورد زمان برقراری رابطه جنسی، حتما با پزشک خود مشورت کنید.
بهتر است زمان بارداری و یا مصرف قرص های ضد بارداری، با مشورت پزشک صورت بگیرد.

رژیم غذایی:

  • رژیم غذایی می تواند مانند روال قبل ادامه داشته باشد.
  • تنها در صورتی که دچار معده درد شدید، غذاهای ساده تر و یا ماست مصرف کنید.
  • بعد از هیستروسکوپی ممکن است متوجه تغییراتی در حرکات روده ای شوید، این حالت کاملا طبیعی است.
  • جهت جلوگیری از یبوست، غذاهایی مصرف کنید که حاوی فیبر بیشتری هستند.
  • در صورتی که مشکل یبوست شما بعد از چند روز برطرف نشد، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.

 مصرف دارو:

زمان مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و یا آسپیرین، را با نظر پزشک خود آغاز کنید.
در صورتی که داروهای مسکن به شما داده شده است. حتما آن ها را در ساعت مشخص و به طور مرتب مصرف کنید.
هرگز دو مسکن را همزمان باهم مصرف نکنید.مگر اینکه پزشک آن را تجویز کرده باشد.
استامینوفن، یکی از مسکن های تجویزی است.
برخی از مسکن ها می توانند باعث ناراحتی معده شوند. از این رو بهتر است این قبیل داروها را با معده پر و بعد از وعده های غذایی مصرف کنید.
دوره مصرف آنتی بیوتیک های تجویزی را کامل کنید.

در صورت مشاهده علائم زیر، پزشک خود را در جریان قرار دهید:

– افزایش ترشح از واژن و یا ترشح بد بو
– علائمی از عفونت، مانند قرمزی، التهاب و یا تب
– معده درد و احساس ناراحتی به هنگام مصرف مایعات
– عدم بهبود درد با مصرف مسکن

ارسال شده در تاریخ 14 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , داروها , درمان , زنان و زایمان , ساختمان پزشکان | 650 بازدید

هیستروسکوپی چیست؟برخی از مراقبت های بعد از هیستروسکوپی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است