نشانه های رایج کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 کبالالین نامیده می شود، برای تولید گلبول های قرمز ضروری است و نقش مهمی در حفظ سلامتی سلول های عصبی و تشکیل مواد ژنتیکی دارد. این ویتامین محلول در آب موجود در غذاهای خاصی است: گوشت، ماهی، محصولات شیری و تخم مرغ. سبزیجات به تنهایی یک منبع مناسب ویتامین هستند.

 

ویتامین B12

علائم اولیه کمبود ویتامین B12 شامل سرگیجه و خستگی است. کمبود درمان می تواند منجر به کم خونی و آسیب به سیستم عصبی شود. تزریق داخل عضلانی ویتامین بر اساس بیشتر برنامه های درمانی صورت می گیرد.

 

علل کمبود ویتامین B12 :

کمبود ویتامین B12 اغلب ناشی از فقدان عامل درونی است – ماده ای که در معده تولید می شود که برای جذب ویتامینB12 از غذا ضروری است. هنگامی که فاکتور در معرض نبود، ویتامین B12 قادر به جذب نیست و بنابراین نمی تواند توسط بدن مورد استفاده قرار گیرد. کم خونی پرخطر یکی از شرایطی است که تولید فاکتور درونی آن مختل می شود. این یک علت اصلی کمبود ویتامینB12 است.

 

علل دیگر کمبود ویتامین B12 عبارتند از:

رژیم غذایی ناقص در غذاهای غنی از ویتامین B12 – به ویژه در گیاهخواران که هیچ محصول حیوانی، گوشت، ماهی، شیر، تخم مرغ، کره، پنیر و دیگر محصولات لبنی (وگان) نمی خورند.

جذب نادرست یا استفاده از ویتامینB12 به دلیل اختلالات معده مانند بیماری سلیاک ، التهاب معده (گاستریت) یا نارسایی لوزالمعده جذب ناکافی می تواند پس از عمل جراحی معده و روده و همچنین در بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون رخ دهد.

مصرف الکل سنگین و اختلالات مادرزادی نادر از علل دیگر کمبود ویتامینB12 هستند.

 

ویتامین B12

 

علائم کمبود ویتامین B12 :

علائم اولیه کمبود ویتامینB12 می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرماخوردگی
  تنگی نفس
  خستگی
  کم خونی
  مشکلات شنوایی

اگر کمبود ویتامینB12 درمان نشود، می تواند باعث آسیب های پیشرفته ای به سیستم عصبی، به خصوص اعصاب خارج از مغز و نخاع شود. وقتی که نخاع درگیر است، اولین علائم عبارتند از: مشکل در ارتعاش در پاها، از دست دادن حس موقعیت و از دست دادن هماهنگی عضلات (آتاکسی).

 

ویتامین B12

 

سایر علائم کمبود ویتامین B12 درمان نشده عبارتند از:

 • کاهش وزن
  طحال و کبد بزرگ (hepatosplenomegaly)
  افسردگی خفیف و سردرگمی
  احساسات، تغییر شخصیت و خلق و خوی
  تحریک پذیری
  آسیب به عصب بینایی

 

درمان :

هنگامی که کمبود ویتامین B12 تشخیص داده شد ، علت کمبود آن باید یافت شود. یک آزمایش که جذب ویتامین B12 را اندازه گیری می کند (آزمایش شیلینگ) برای کمک به تشخیص علت زمینه ای استفاده می شود.

در اغلب موارد در کمبود ویتامینB12 ، تزریق داخل عضلانی ویتامین B12 (سیانکوبالامین) توصیه می شود. برای شروع، تزریق منظم ۱۰۰۰ میکروگرم معمولا هر هفته برای ۴-۶ هفته انجام می شود.

تزریق باعث علت کمبود آن نمی شود و بسته به علت اصلی، ممکن است لازم باشد تزریق B12 را برای زندگی ادامه دهد. معمولا توصیه می شود که دوز نگهدارنده ۱۰۰۰ میکروگرم هر سه ماه یکبار مصرف شود.

توصیه می شود که وگان ها مکمل های ویتامین B12 یا ویتامینB12 غنی شده از مخمر تغذیه کنند. اگر کمبود آهن نیز وجود داشته باشد، ممکن است مکمل های آهن خوراکی تجویز شود.

ویتامین B12

 

عوارض جانبی مکمل ویتامینB12 :

اثرات جانبی ناشی از مکمل های ویتامین B12 نادر است. حساسیت (آنافیلاکسی) فوق العاده نادر است و ممکن است شامل تورم، خارش و شوک باشد. دوزهای بسیار بالایی از ویتامینB12 ممکن است گاهی باعث آکنه شود. دیگر عوارض جانبی غیر معمول شامل بثورات پوستی، فلاشینگ، حالت تهوع، سرگیجه و آریتمی قلبی است.

منبع : www.southerncross.co.nz

ارسال شده در تاریخ 3 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع سلامتی , ویتامین ها | 767 بازدید

نشانه های رایج کمبود ویتامین B12
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است