چرا نباید از داروی آنتی اسید استفاده کرد؟

یکی از مشکلاتی که اکثر مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند، مشکل دستگاه گوارش است. رژیم ها و مصرف داروها می تواند در مورد این مساله مشکل ساز شود، برای درمان مشکلات دستگاه گوارش، مردم به مصرف آنتی اسید ها روی می آورند.

آنتی اسید

متأسفانه در هیچ کشوری داروهای مختلف با عوارض جانبی بالا بدون دستور پزشک به بیماران داده نمی شود در صورتی که در ایران خوددرمانی های مختلف و استفاده از انواع داروها برای مراجعه نکردن به پزشک بیشتر مورد توجه قرار دارد. بارها در این خصوص اطلاع رسانی شده است، اما باز هم اینگونه روش های درمانی ادامه دارد. یکی از رایج ترین محصولات دارویی که تقریبا در یخچال هر خانه ای می توان آن را مشاهده کرد در ارتباط با آنتی اسیدها می باشد.

رژیم غذایی نامناسب و ترشح اسید

افراد به جای آنکه با تغییر در رژیم غذایی خود سعی در رفع مشکل گوارشی خود داشته باشند ، تا هر اندازه که دوست دارند به مصرف انواع غذاهای فست فودی و چرب گرایش دارند و در نهایت با یک آنتی اسید مشکلات مربوطه را پایان می بخشند. آیا از عوارض جانبی این نوع داروها آگاهی دارید؟

معده در سیستم گوارشی ما نقش مهمی را ایفا می کند. معمولا غذا در این ناحیه تجزیه و تحلیل می شود و قسمت عمده آن جذب و درصد کمی برای دفع انتقال پیدا می کند. در برخی از افراد میزان ترشح شیره معده معمولا از حد طبیعی فراتر می رود و این اسیدی شدن با ترش شدن سر دل و دردهای ناشی از آن همراه می باشد. داروی آنتی اسید می تواند به شیوه ای مؤثر از این میزان اسید معده بکاهد و به نوعی آن را خنثی نماید.

تأثیر داروی آنتی اسید بر بدن

عوارض ناشی از مصرف هر دارویی در هر فردی متفاوت می باشد. برخی از افراد پس از مصرف داروی آنتی اسید ممکن است که به دردهای ناشی از یبوست و پاره شدن خروجی مقعد نیز دچار شوند. این مشکل در خانم ها شایع تر است. البته علل یبوست بسیار متنوع می باشد، اما در صورتی که پس از قطع دارو با فروکش شدن این علامت روبه رو می شوید به احتمال بسیار زیاد، عواقبی ناشی از استفاده طولانی مدت آنتی اسید ها می باشد.

برخی از افراد که هر روز از آنتی اسید استفاده می کنند ، میزان اسیدیته معده را کاهش می دهند، بنابراین در این شرایط هر نوع باکتری می تواند به معده شما حمله کند و عفونت ایجاد نماید. مهم ترین باکتری هلیکوباکترپیلوری نام دارد.

یک سری از داروهای آنتی اسید وجود دارند که معمولا می تواند با افزایش میزان کلسیم، میزان اسید معده را کاهش دهند. در صورتی که فردی زمینه ی لازم برای ابتلا به انواع سنگ های کلیه را داشته باشد در نهایت با افزایش سطح کلسیم و خروج آن از ادرار به این نوع از سنگ ها از جنسی کلسیمی مبتلا می شود.

ارسال شده در تاریخ 9 می 2018 توسط آلما میر با موضوع تغذیه , داروها | 1,241 بازدید

چرا نباید از داروی آنتی اسید استفاده کرد؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است