مورفین دارویی مخدر / اطلاعات لازم درباره مورفین و نحوه استفاده از آن

مورفین مسکن مخدری (۱۰برابر قوی تر از پتیدین می باشد). بسیار اعتیادآور است و اگر بیماری ۲ تا ۳ بار مورفین تزریق کند، اعتیاد ایجاد می شود. علائم اعتیاد به مورفین نیاز فیزیکی و روانی شدید به ادامه مصرف  است. علائم اعتیاد  و محرومیت از آن ۶ تا ۸ ساعت بعد از قطع دارو شروع شده طی ۳۶ تا ۷۲ ساعت به حداکثر رسیده و سپس به تدریج طی ۷ تا ۱۰ روز فروکش می کند.

 

مورفین

 

نام ژنریک : مورفین ، مورفین سولفات، مرفین

نام لاتین: Morphine Sulfate

نام تجاری: ،Duramorph ،Morphitec ،Morcap ، Roxanol

گروه دارویی- درمانی: مشتقات فنانترن، آلکالوئید مخدر غیر صناعی ، ضد درد مخدر

شکال دارویی: آمپول،قرص،شیاف

 

نکته مهم:

آمپول مورفین و پتیدین به محض باز شدن باید استفاده شوند . چون فاقد ماده نگهدارنده می باشند .پس اینکه این داروها را رقیق و در طول شیفت نگه می دارند کاملا اشتباه است.

 

عوارض مورفین: ،

سبب آزاد سازی هیستامین در بدن می شود و هیستامین سبب گشادی عروق و هیپوتانسیون و حتی سبب کهیر و راش و خارش می‌شود.  با آزاد سازی هیستامین سبب می شود که اثر هیستامین بر روی برونش ها سبب تنگی نفس می شود ،
با کاهش حرکات دودی روده سبب یبوست می شود.
با افزایش هورمون ضد ادراری سبب احتباس ادراری می‌شود.

 

نکته مهم:

  • یکی از عوارض آن احتباس ادراری است پس در بیماران مبتلا به BPHممنوع می باشد .
  • مورفین سیستم سمپاتیک را مهار می کند و پاراسمپاتیک را فعال میکند پس سبب هیپوتانسیون و برادیکاردی و حتی میوز(تنگی مردمک ها)می‌شود ،
  • قبل از تزریق ،فشارخون و ضربان قلب بیمار و وضعیت تنفسی راچک کنید.
  • هیچ وقت این دارو رابصورت وریدی سریع تزریق نکنید زیرا سبب دپرسیون تنفسی و تهوع و استفراغ می‌شود ،
  • اگر به آسم مبتلا هستید و یا مشکلات تنفسی، انسداد روده یا شکم، یک نوع انسداد روده به نام paralytic ileus دارید، بهتر است از این دارو استفاده نکنید.
  • می‌تواند باعث کاهش تنفس شما و یا توقف آن شود. هرگز این دارو را به میزان زیاد یا به مدتی طولانی تر از آنچه که برای شما تجویز شده، مصرف نکنید.

آنتی دوت آن نالوکسان می باشد.

ارسال شده در تاریخ 14 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان | 1,318 بازدید

مورفین دارویی مخدر / اطلاعات لازم درباره مورفین و نحوه استفاده از آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است