مننژیت (Meningitis)|علائم و نحوه ی درمان مننژیت به چه صورت است؟

التهاب پرده های مغزی مننژیت نام دارد که اگر این التهاب رخ دهد و به موقع درمان نشود می‌تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد.

 

مننژیت .

علل:

ویروس ها , باکتری ها , قارچ ها , بیماری هایی چون سرطان , ایدز , سل , سیفلیس , خونریزی پرده های مغزی و سارکوئیدوز.

 

انواع مننژیت:

۱/ مننژیت عفونی(ویروسی , باکتریایی و…)
۲/ مننژیت غیر عفونی(سرطان و …)

 

علائم:

تب , تشنج , سردرد , بیحالی , سفتی گردن , تحریک پذیری , تهوع , استفراغ , شیر نخوردن کودک , کم خونی , ترس از نور , ازدیاد فشار خون داخل جمجمه ای به صورت ملاج برجسته و دوربینی (لوچی) , یبوست , لکه های قرمز پوستی.

 

پیشگیری و درمان:

از آنجا که شیوع بیماری در سنین شیرخواری , نوزادی و کودکی بالا است, هوشیاری و دقت عمل اولیای کودک تاثیر به سزایی در پیگیری هر بیماری عفونی و پیشگیری آن دارد. مثلا وقتی کودک به بیماری های ساده چون اوریون , اسهال و استفراغ , یا به بیماری‌هایی چون سل و فلج اطفال دچار شد , باید بیماری را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید زیرا همه این اختلالات می‌توانند زمینه‌سازِ ابتلای کودک  باشند.

سرماخوردگی های مکرر کودکان و اختلالات گوارشی در جوانان و کودکان و تب و تشنج , همگی میتوانند فرد را دچار مننژیت کنند. در نتیجه رعایت بهداشت فردی و اجتماعی برای کودک و سایر اعضای خانواده و تجویز به موقع داروها و به ویژه آنتی بیوتیک توصیه شده توسط پزشک و رعایت رژیم غذایی و دارویی مناسب بسیار ضرورت دارند.

در صورت بروز هر کدام از علائم که قبلا ذکر شد , باید با پزشک معالج مشورت شود و در انجام آزمایشات خونی یا ادراری و مدفوع و مایع مغزی نخاعی (مایع نخاع کمر) نباید سهل انگاری کرد.

در صورتی که عفونی باشد پزشک معالج آنتی بیوتیک مورد نظر را برای درمان بیماری همراه با سرم و داروهای ضروری تجویز خواهد کرد و در صورتی که علت مننژیت غیر عفونی باشد باید ابتدا علت آن را ریشه یابی کرده و آن را درمان نمود.

در صورت بروز مننژیت در فردی از افراد منزل , رعایت دقیق موارد سرایت عفونت ویروسی و باکتریایی الزامی است. نکته قابل توجه اینکه امروزه اگر به موقع مننژیت را تشخیص داده و درمان کنیم بیمار به کلی بهبود خواهد یافت و هیچگونه عوارضی درآینده نخواهد داشت , اما اگر اقدامات درمانی و پیشگیری به موقع صورت نگیرد عوارضی چون فلج اعصابِ مغز و بدن همراه با ناشنوایی و نابینایی و…رخ خواهد داد.

ارسال شده در تاریخ 31 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع سلامتی , مغز و اعصاب | 810 بازدید

مننژیت (Meningitis)|علائم و نحوه ی درمان مننژیت به چه صورت است؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است