معرفی دارو: ریتودرین ، داروی جلوگیری از زایمان زودرس

ناباروری یک مشکل شایع در میان زوج‌های جوان می‌باشد و حدود ۱۵-۱۰ درصد این افراد را مبتلا می‌کند. روش‌های کمک باروری یک روش شناخته شده در جهان است که به سرعت در حال توسعه و پیشرفت می‌باشد داروی ریتودرین یکی از داروهای توکولیتیکی است که برای جلوگیری از زایمان زودرس غیر پیچیده تجویز می شود.

تا امروز ریتودرین تنها توکولیتیکی است که توسط FDA مورد پذیرش قرار گرفته است. علی‌رغم تأیید اولیه توسط جامعه پزشکی، بتامیمتیک‌ها به دلیل محدودیت‌های فراوان، زیاد مصرف نمی‌شوند. بتامیمتیک‌ها برای بیمار ناخوشایند هستند و به طور شایع برای مادر عوارضی مانند تاکی کاردی و تحریک‌پذیری ایجاد می‌کنند. به علاوه به طور شایعی هایپرگلیسمی ایجاد کرده و عوارض کمتر شایع آن شامل تهوع، درد قفسه سینه و تنگی نفس است. بتامیمتیک‌ها از جفت عبور کرده و در جنین نیز عوارضی مانند تاکی کاردی و هایپرگلیسمی نوزادی، در پاسخ به هیپرانسولینمی ناشی از هیپرگلیسمی مادری ایجاد می کند. گرچه بتامیمتیک‌ها در خط اول درمان زایمان زودرس قرار ندارند، گاهگاهی در زنان غیردیابتی که تحریک‌پذیری ناراحت‌کننده رحمی پیدا می‌کنند، استفاده می‌شوند.

این دارو به طور انتخابی گیرنده های بتا-دو آدرنرژیک را تحریک و موجب شل شدن عضلات صاف رحم می گردد.
این دارو از راه خوراکی جذب شده و دارای متابولیسم گذر اول کبدی می باشد. در تزریق وریدی بعد از ۵ دقیقه و از راه خوراکی بعداز ۶۰-۳۱ دقیقه اثر دارو شروع می شود. قسمت عمده این دارو بدون تغییر و قسمت کمی هم پس از متابولیزه شدن در کبد و از طریق ادرار دفع می شود.
در صورت وجود بیماری قلبی، اکلامپسی، مرگ داخل رحمی جنین، خونریزی پیش از زایمان، جفت سرراهی، پره اکلامپسی شدید، عفونت داخل رحمی، تحت فشار بودن تاندون ها در ناحیه لگن، سه ماهه اول و دوم بارداری نباید مصرف شود.

عوارض ریتودرین چیست

این دارو عوارض هورمونی زیادی با خود به همراه دارد که تهوع، استفراغ، برافروختگی، تعریق، لرزش اندام ها، کمی پتاسیم خون، افزایش احتمال خونریزی رحمی، ادم ریوی، درد قفسه سینه و آریتمی از عوارض جانبی دارو هستند.
 همچنین تجویز توام مقادیر زیاد کورتیکواستروئیدها، استازولامید، مدرهای موثر بر قوس هنله،مدرهای تیازیدی ومقادیر زیاد تئوفیلین موجب افزایش خطر بروز کمی پتاسیم خون می گردد.
در مورد مصرف ریتودرین باید به موارد زیر توجه کرد:
۱٫ در موارد زیر این دارو با احتیاط فراوان تجویز می شود: مشکوک بودن به بیماری قلبی، زیادی فشار خون، دیابت، پره اکلامپسی خفیف تا متوسط ، مصرف همزمان با داروهایی که اثرات جانبی مقلد سمپاتیک یا اثر آریتمی زایی دارند.
۲٫ هنگام تجویز وریدی این دارو در بیماران دیابتی، غلظت گلوکز خون بایستی کنترل شود.
۳٫ در موقع مصرف این دارو، بایستی فشار خون و تعداد نبض از ۱۴۰-۱۳۵ ضربه در دقیقه تجاوز نکند.

توصیه های دارویی ریتودرین

۱٫ برای به حداقل رسانیدن احتمال بروز ادم ریوی ناشی از انفوزیون وریدی این دارو، بهتر است به عنوان رقیق کننده از گلوکز ۵% استفاده نموده و حجم مایع انفوزیون حداقل باشد.
۲٫ برای به حداقل رساندن خطر افت فشار خون باید در طول مدت انفوزیون این دارو، بیمار در حالت خوابیده به طرف چپ بدن باشد.
۳- تصمیم‌گیری در خصوص استفاده یا عدم استفاده از توکولیتیک و یا اینکه چه توکولیتیکی را استفاده کنیم، مستلزم تشخیص دقیق زایمان زودرس و دانستن سن حاملگی و وضعیت بیمار است.
منبع: drugs

ارسال شده در تاریخ 24 مارس 2018 توسط آلما میر با موضوع بارداری , داروها | 1,688 بازدید

معرفی دارو: ریتودرین ، داروی جلوگیری از زایمان زودرس
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است