درمانمسائل جنسی

آشنایی با علل ، علایم ، تشخیص و درمان واریکوسل

واریکوسل  بزرگ شدن غیرطبیعی رگها های دور از بیضه ها ناشی از برگشت جریان خون است. این اساسا یک فرآیندی است که منجر به وریدهای واریسی در پاها نیز می شود.

 

واریکوسل

 

واریكوسل معمولا بی ضرر است، گاهی اوقات با نشانه هایی ظاهر میشوند. با این حال، آنها می توانند با ناباروری مرد مرتبط باشند – تخمین زده می شود که حدود 15٪ مردان دارای واریکوسل هستند، اما در مردان با مشکلات باروری این امر افزایش می یابد.

 

علائم و نشانه های واریکوسل :

هر بیضه توسط رگهایی احاطه می شود. همچنین هر طناب اسپرم شامل شریان ها، عروق لنفاوی، اعصاب و لوله هایی که اسپرم را حمل می کنند است.

رگ ها خون را از بیضه ها به سمت قلب حمل می کنند – دریچه های کوچک درون رگ ها مانع جریان خون در جهت دیگر می شوند. با این حال، اگر این شیرها به درستی کار نکنند، خون می تواند فشار را درون رگها افزایش دهد و موجب افزایش واریسی شدن رگ ها و در نتیجه واریکوسل شود.

واریکوسل ها تقریبا همیشه بر سمت چپ اسکروتوم تاثیر می گذارند و اغلب در مردان بین 15 تا 25 سال رخ می دهند. دلیل اینکه واریکوسل ها رشد می کنند به طور کامل درک نمی شود. آنها معمولا به آرامی رشد می کنند و ممکن است علائمی ایجاد نکنند.

 

واریکوسل

 

اگر علائم رخ می دهد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یک درد خفیف در یک یا هر دو بیضه
احساس کشیدن یا احساس سنگینبی در اسکولوم
تورم در اسکروتوم
بیضه در طرف تورم اغلب کوچکتر است، به علت تغییرات در جریان خون
علائم بعد از ورزش ممکن است قابل توجه باشد، برای دوره های طولانی مدت و یا در طی آب و هوای گرم.

علائم ممکن است در هنگام لمس کاهش یا ناپدید شود.

 

تشخیص واریکوسل :

به منظور تشخیص دقیق، پزشک یک تاریخ پزشکی را در نظر می گیرد و اسکولوم را بررسی می کند. برای تایید تشخیص اسکن اولتراسوند منطقه ممکن است توصیه شود. اکثر واریکوسل ها کوچک هستند و علائم ایجاد نمی کنند. در این موارد درمان معمولا مورد نیاز نیست.

 

واریکوسل

 

درمان واریکوسل :

داروهای ضد التهابی ممکن است برای کمک به کاهش ناراحتی ناشی از واریکوسل تجویز شود و ممکن است  که پوشیدن لباس زیر و یا حمایت کننده ورزشی پیشنهاد شود.

درمان جراحی شامل اتصال کردن (ریختن) ورید آسیب دیده به طوری که خون به دیگر رگ های سالم هدایت می شود. دو روش مختلف جراحی مورد استفاده برای انجام این عمل جراحی باز و جراحی لاپاروسکوپی است. هر دو دارای موفقیت مشابهی هستند، اما عمل جراحی لاپاروسکوپی به زمان بهبودی سریعتر کمک می کند. هر دو نوع جراحی بر اساس یک بیهوشی عمومی بر اساس یک روز در نظر گرفته می شوند.

یکی دیگر از تکنیک های درمان آمبولیزاسیون واریکوسل است. این روش غیر جراحی توسط یک رادیولوژیست مداخله (متخصص رادیولوژی) انجام می شود. این شامل ساختن یک برش کوچک در یک ورید در کشاله ران یا گردن و استفاده از هدایت اشعه ایکس برای ریختن یک لوله نازک (کاتتر) به واریکوسل است. یک کویل فلزی کوچک از طریق لوله ریزی شده و به ورید آسیب دیده منتقل می شود. کویل بلوک جریان خون را به ورید بد بلوک می کند و آن را به دیگر رگ های سالم هدایت می کند. گاهی اوقات یک راه حل مخصوص که باعث ایجاد آلرژی می شود (یک راه حل اسکلروزیس) برای جلوگیری از ورید آسیب دیده به جای یک سیم پیچ استفاده می شود.

 

واریکوسل  یک زمان بهبودی سریع دارد و مزیت آن عدم نیاز به یک بیهوشی عمومی است.

 

واریکوسل

 

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم ؟

از آنجا که واریکوسل معمولا نشانه ای ندارد، اغلب نیازی به درمان ندارد. واریکوسل ممکن است در طول ارزیابی باروری و یا یک معاینه فیزیکی معمول پیدا شود.

با این حال، اگر درد و تورم در بیضه خود را تجربه کردید یا یک توده را در بیضه کشف کردید، یا متوجه شدید که بیضه های شما اندازه های مختلفی دارند یا در باروری مشکل دارید، با پزشک خود مشورت کنید. تعدادی از شرایط می تواند یک توده اسکولتی یا درد بیضه ایجاد کند که برخی از آنها نیاز به درمان فوری دارند.

 

منبع : southerncross.co.nz

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا