مزایای بهداشتی ثابت شکلات تیره برای حفظ سلامتی بدن

شکلات تیره حاوی مواد مغذی است که می تواند بر سلامت شما تاثیر مثبت داشته باشد و یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان ها است. مطالعات نشان می دهد که شکلات تیره (نه تلخ شیرین) می تواند سلامت شما را بهبود بخشد و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

 

شکلات تیره

 

فواید شکلات تیره :

این مقاله ۷ مزایای سلامت شکلات تیره یا کاکائو را که توسط علم پشتیبانی می شود بررسی می کنند.

۱-بسیار مغذی است.

۱۰۰ گرم نوار شکلاتی تیره با ۷۰-۸۵٪ کاکائو شامل:

۱۱ گرم فیبر
۶۷٪ RDI برای آهن
۵۸٪ از RDI برای منیزیم
۸۹٪ RDI برای مس
۹۸٪ RDI برای منگنز

همچنین دارای مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، روی و سلنیوم است.

البته ۱۰۰ گرم (۳٫۵ اونس) یک مقدار نسبتا زیاد است و چیزی نیست که روزانه مصرف کنید. همه این مواد مغذی نیز دارای ۶۰۰ کالری و مقادیر متوسط قند هستند .

همچنین حاوی محرک هایی مانند کافئین و تئوباریم است، اما بعید است که شما در شب بیدار باشید زیرا مقدار کافئین نسبت به قهوه بسیار کوچک است .

شکلات تیره غنی از فیبر، آهن، منیزیم، مس، منگنز و چندین مواد معدنی دیگر است.

 

شکلات تیره

 

۲٫ منبع غنی انتی اکسیدان

ORAC  مخفف  “جذب رادیکال اکسایش ظرفیت” است. این اندازه گیری فعالیت آنتی اکسیدانی غذا است.

اساسا محققان مجموعه ای از رادیکال های آزاد (بد) را در برابر یک نمونه از غذا قرار می دهند تا ببینید چقدر آنتی اکسیدان ها در مواد غذایی می توانند رادیکال ها را “خلع سلاح” کنند.

ارتباط بیولوژیکی ارزش های ORAC مورد سوال قرار می گیرد، زیرا در یک لوله آزمایش اندازه گیری شده و ممکن است در بدن تاثیری نداشته باشد.

با این حال، لازم به ذکر است که لوبیای خام و کاکائو فرآوری شده از میان غذاهای پرجمعیت است که مورد آزمایش قرار گرفته اند.

شکلات تیره با ترکیبات ارگانیک که از لحاظ زیست شناختی فعال هستند عمل می کند و به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کند. اینها شامل پلی فنولها، فلاونول ها و کاتچین ها هستند.

یک مطالعه نشان داد که شکلات کاکائو و شکلات بیشتر فعالیت آنتی اکسیدانی، پلی فنول ها و فلاونول ها را نسبت به سایر میوه ها مورد آزمایش قرار دادند که شامل زغال اخته بود.

خلاصه:کاکائو و شکلات تیره دارای طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان های قوی هستند. در حقیقت، آنها بیش از سایر غذاها هستند.

 

شکلات تیره

 

۳٫می تواند جریان خون و فشار خون را بهبود بخشد.

فلاونول های موجود در شکلات تیره می توانند اندوتلیوم، پوشش های شریان ها را برای تولید اسید نیتریک (NO) تحریک کنند .

یکی از عملکردهای NO، ارسال سیگنال به شریان ها برای استراحت است که مقاومت در برابر جریان خون را کاهش می دهد و بنابراین فشار خون را کاهش می دهد.

بسیاری از مطالعات کنترل شده نشان می دهد که شکلات کاکائو و تیره می تواند جریان خون و کاهش فشار خون را بهبود بخشد، هرچند این اثرات معمولا ملایم است.

خلاصه : ترکیبات زیست فعال در کاکائو ممکن است جریان خون در شریان ها را بهبود بخشد و موجب کاهش اندک و اما آماری از فشار خون شود.

 

شکلات تیره

۴٫افزایش HDL و محافظت LDL از اکسیداسیون

مصرف شکلات تیره می تواند چندین عامل خطرناک برای بیماری قلبی را بهبود بخشد.

در یک مطالعه کنترل شده، پودر کاکائو به طور معنی داری باعث کاهش کلسترول LDL اکسید شده.

شکلات تیره همچنین می تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد که یکی دیگر از عوامل خطر عمومی برای بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های قلبی و دیابت است .

خلاصه: شکلات تیره چندین عامل خطرناک  مهم برای بیماری را بهبود می بخشد. این کاهش حساسیت LDL به آسیب اکسیداتیو در هنگام افزایش HDL و بهبود حساسیت به انسولین را کاهش می دهد.

 

۵٫ ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد.

ترکیبات در شکلات تیره به نظر می رسد بسیار محافظت در برابر اکسیداسیون LDL است.

در دراز مدت، این باید کلسترول بسیار پایین تر را برای قرار دادن در شریان ها، در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی

در واقع، چندین مطالعه طولانی مدت مشاهدات نشان دهنده بهبود نسبتا شدید است.

در مطالعه ۴۷۰ مرد سالخورده، کاکائو در طی یک دوره ۱۵ ساله، خطر مرگ را از بیماری های قلبی کاهش می دهد.

مطالعه دیگری نشان داد که خوردن شکلات دو بار یا بیشتر در هفته کاهش خطر ابتلا به پلاک کلسفید در شریان ها را به میزان ۳۲٪ کاهش داد. خوردن شکلات کمتر اثری نداشته است.

با این حال، مطالعه دیگری نشان داد که خوردن شکلات تیره بیش از ۵ بار در هفته خطر ابتلا به بیماری قلبی را با ۵۷٪ کاهش می دهد .

البته این سه مطالعه مشاهداتی است، بنابراین نمی توان ثابت کرد که این شکلات خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد.

با این حال، از آنجا که فرایند بیولوژیک شناخته شده است (فشار خون پایین و LDL اکسید شده)، این احتمال وجود دارد که خوردن شکلات تیره به طور منظم ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

خلاصه:مطالعات مشاهده شده نشان می دهد که کاهش شدید خطر ابتلا به بیماری های قلبی در میان کسانی که بیشتر شکلات مصرف می کنند.

 

۶٫ می تواند پوست را محافظت کند.

ترکیبات زیست فعال در شکلات تیره نیز ممکن است برای پوست شما مناسب باشد.

فلاونول ها می توانند از آسیب های خورشید محافظت کنند، جریان خون را در پوست افزایش دهند و تراکم پوست و هیدراتاسیون را افزایش دهند .

خلاصه :مطالعات نشان می دهد که فلاونول ها از کاکائو می توانند جریان خون را به پوست افزایش دهند و از آسیب های خورشید محافظت کنند.

 

۷٫می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد.

شکلات تیره همچنین ممکن است عملکرد مغز شما را بهبود بخشد.

یک مطالعه از داوطلبان سالم نشان داد که خوردن کافئین بالا فلاوانول برای پنج روز باعث بهبود جریان خون به مغز می شود .

کاکائو همچنین ممکن است عملکرد شناختی در سالمندان با اختلالات روانی را بهبود بخشد. این ممکن است موجب تسریع کلامی و چندین عامل خطر برای بیماری شود.

علاوه بر این، کاکائو حاوی مواد محرک مانند کافئین و تئوباریم است که ممکن است دلیل کلیدی آن باشد که در کوتاه مدت می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد.

خلاصه:کاکائو یا شکلات تیره ممکن است با افزایش جریان خون عملکرد مغز را بهبود بخشد. همچنین حاوی محرک هایی مانند کافئین و تئوباریم است.

 

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : healthline.com

ارسال شده در تاریخ 21 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه | 757 بازدید

مزایای بهداشتی ثابت شکلات تیره برای حفظ سلامتی بدن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است