مزایای مصرف جو دوسر و آرد جو دوسر برای سلامتی

 

مزایای استفاده از جو دوسر و آرد جو دوسر برای سلامتی

جو در میان سالم ترین دانه های روی زمین قرار دارد.
جو دوسر یک دانه کامل بدون گلوتن هست و منبع خوبی از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها است.
مطالعات نشان می دهد که جو و آردجو دارای مزایای زیادی برای سلامتی هستند که شامل کاهش وزن، کاهش قند خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می باشد.

جو دوسر چیست؟

جو از مواد غذایی دانه ای است.
بلغور جو دوسر، بهترین حالت مصرف آن است، اما چون زمان پخت آن طولانی است اکثر مردم ترجیح می دهند جو پرک یا نیم پز استفاده کنند.
بیشترین پردازش بر روی جو پرک صورت می گیرد. جو پرک کوتاهترین زمان را برای پختن نیاز دارد و بافت آن ممکن است اندکی خمیری شکل شود.

از آرد جو دوسر برای صبحانه معمولا با پختن با آب یا شیر استفاده می شود که به عنوان فرنی نیز شناخته می شود. از آرد جو دوسر اغلب در کلوچه ها، کوکی ها و سایر شیرینی های پخته شده استفاده می شود.

جو دوسر از نظر ویتامین فوق العاده مغذی است.

ترکیب مواد مغذی جو، به خوبی متعادل است.منبع خوبی از کربوهیدرات و فیبر هست، از جمله فیبرهای قوی بتا گلوکان. پروتئین و چربی بیشتری نسبت به اکثر دانه ها دارد.
جو دوسر مملو از ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات آنتی اکسیدان هست. نصف فنجان (۷۸ گرم) جو خشک ۱۹۱٪ منگنز،  ۴۱٪ فسفر، ۳۴٪ منیزیم،  ۲۴٪ مس، ۲۰٪ آهن، ۲۰٪ روی، ۳۹٪ از ویتامین ب۱ ، ۱۰% ویتامین B5 و مقادیر کمتری از کلسیم، پتاسیم، ویتامین B6 و ویتامین B3 از نیاز روزانه ی بدن را تامین می کند.
این مقدار جو دوسر با ۵۱ گرم کربوهیدرات، ۱۳ گرم پروتئین، ۵ گرم چربی و ۸ گرم فیبر، تنها ۳۰۳ کالری دارد.

این به این معنی است که جو از جمله مواد غذایی مغذی و مفید محسوب می شود.

جو دوسر

جو دو سر غنی از آنتی اکسیدان ها است

جو دو سر کامل دارای آنتی اکسیدان ها و ترکیبات گیاهی مفیدی به نام پلی فنول ها می باشد. چیزی که بیشتر قابل توجه است این است که یک گروه منحصر به فرد از آنتی اکسیدان ها به نام آونانترامیدز، تقریبا تنها در جو دوسر یافت می شود.
آونانترامیدز ممکن است با افزایش تولید اکسید نیتریک، فشار خون را کاهش دهد. این مولکول گاز باعث مبسط شدن رگ های خونی و منجر به بهتر شدن جریان خون می شود. علاوه بر این، آونانترامیدز دارای اثرات ضد التهابی و ضد خارش است.

اسید فرولیک نیز که نوعی آنتی اکسیدان است به مقدار زیادی در جو یافت شده است.

 جو  دوسرحاوی فیبر محلول بتا گلوکان می باشد.

بتا گلوکان در آب حل می شود و یک محلول ضخیم و ژل مانند در روده را تشکیل می دهد.
مزایای سلامتی فیبرهای بتا گلوکان عبارتند از:
– کاهش LDL و سطح کلسترول
– کاهش قند خون و پاسخ سطح انسولین
– افزایش احساس سیری
– افزایش رشد باکتری های خوب در دستگاه گوارش

جو دوسر می تواند سطوح کلسترول را پایین بیاورد و کلسترول LDL را از آسیب محافظت کند

بیماری قلبی علت اصلی مرگ در جهان است. یکی از عوامل خطر اصلی کلسترول بالا است.
بسیاری از مطالعات نشان داده اند که فیبر بتا گلوکان در جو در کاهش سطح کلسترول و LDL موثر است.
بتا گلوکان می تواند دفع کلسترول سرشار از صفرا را افزایش دهد، در نتیجه باعث کاهش سطح کلسترول خون در بدن می شود.                                           اکسیداسیون کلسترول LDL (که بد است) هنگامی رخ می دهد که LDL با رادیکال های آزاد واکنش نشان می دهد و این موضوع مهمی در پیشرفت بیماری های قلبی است، که باعث التهاب در شریان ها و آسیب رساندن به بافت ها می شود و می تواند خطر حملات قلبی و سکته را افزایش دهد.                                                 یک مطالعه نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها در جو دوسر با ویتامین C از اکسیداسیون LDL جلوگیری می کنند.

منبع: healthline

ارسال شده در تاریخ 10 مارس 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع تغذیه | 1,761 بازدید

مزایای مصرف جو دوسر و آرد جو دوسر برای سلامتی
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است