مراقبت های بارداری ؛ احتیاط های ایمنی برای زنان باردار

خانم های باردار باید در طول سه ماهه اول بارداری بسیار مراقب باشید.سه ماه اول زمانی است که اعضای اصلی بدن جنین در مرحله تشکیل اولیه قرار دارند. بنابراین، شما باید احتیاط لازم را در نظر بگیرید که رشد جنین بدون هیچ گونه آسیب و زیانی روند طبیعی خود را طی کند .خوردن غذای مغذی، نوشیدن آب آشامیدنی سالم، اجتناب از الکل، سیگار کشیدن، خوابیدن به مدت ۸ ساعت در هنگام شستن، اجتناب ازانجام کار دستی مانند بلند کردن وزن سنگین، سفر با اتوبوس یا ماشین، پوشیدن کفش راحت با پاشنه های صاف برای جلوگیری از افتادن،اجتناب ازمصرف داروها بدون مشاوره با پزشک، نکاتی است که حتما باید به آنها دقت کنید.

الکل

هنگام بارداری از الکل اجتناب کنید افرادی که هر روز نوشیدنی، آبجو، شراب یا مشروبات الکلی مصرف میکنند نوزاد آنها در معرض سندرم الکل جنینی میباشد که سبب کند شدن رشد ذهنی و فیزیکی نوزاد می شود. اگر کودک شما شیر مادر تغذیه کند الکل می تواند از طریق شیر مادر عبور کند. اگر از مصرف الکل خود نگران هستید، با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

 

کافئین

کافئین یک محرک قوی است و می تواند بر روی افراد مختلف اثر متفاوتی داشته باشد. بنابراین بهتر است در طول سه ماهه اول اجتناب شود زیرا اثر کافئین بر جنین هنوز دقیقا مشخص نیست و تحت بررسی است. گفته می شود مصرف کافئین توسط مادر باعث ایجاد زایمان زودرس و وزن نوزاد کمتر از حد طبیعی است و همچنین تعداد زیادی از نقایص زایمان را در بر می گیرد. اثرات ناگوارکافئین در زنان باردارشامل اختلالات خواب، اضطراب، تحریک پذیری، عصبانیت و ضربان قلب نامنظم است. بهتر است که نوشیدنی ها و مواد غذایی را با محتوای کافئین کاهش دهیم. همچنین داروهای بدون نسخه که دارای محتوای کافئین هستند، بیشتر از قرص هایی که برای درمان سرماخوردگی، آلرژی و سردرد استفاده می شود را اجتناب کنید.

سیگار

سیگار کشیدن در دوران بارداری مانند قرار دادن سیگار در لب های کودک است پس از کشیدن سیگار اجتناب کنید. در صورتی که سیگار می کشید، مونواکسید کربن و نیکوتین مضر به نوزاد شما منتقل می شود. همچنین از بودن در کنار افرادی که سیگار می کشند خودداری کنید.

 

سونا

استفاده از حمام های داغ و سونا در حین بارداری خطرناک هستند. درجه حرارت بالا در حقیقت رشد طبیعی جنین را تضعیف می کند.

 

اجتناب از غذاهای دریایی

ماهی و غذاهای دریایی، منابع بسیار کم چربی بسیاری از مواد مغذی و بخش مهمی از رژیم غذایی سالم هستند. نگرانی در مورد خوردن ماهی و غذاهای دریایی در طول بارداری وجود دارد، زیرا برخی از انواع  آنها ممکن است حاوی مقادیر زیادی جیوه باشند. از مصرف پنیرهای محلی و شیر، تخم مرغ خام، بپرهیزید.

 

گیاهان و داروها

برخی از گیاهان می توانند به رشد جنین آسیب برسانند و باعث سقط جنین، زایمان زودرس و انقباضات دردناک شوند. به همین ترتیب، در طول حاملگی باید از داروهای ضد حاملگی اجتناب کرد. همیشه پس از مشاوره با پزشک خود، داروها را مصرف کنید. همچنین از قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس اجتناب کنید زیرا اشعه ها به طور جدی به رشد جنین آسیب می رسانند.

 

غذاهای غنی از فیبر

غذاهای غنی از فیبر مانند میوه ها به کاهش مشکلات یبوست و تنظیم تومور معده کمک می کنند. میوه ها مانند توت فرنگی غنی از اسید فولیک  و بسیار مفید هستند .همچنین می توانید در رژیم غذایی خود از جوانه ها، غلات، اسفناج و حبوبات استفاده کنید. همیشه بهتر است که وعده های غذایی کوچک چند بار در روز در دوران بارداری داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید :

دیابت در دوران بارداری ؛ با علت، علائم، خطرات و راه های درمان آن آشنا شوید

ارسال شده در تاریخ 22 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع بارداری | 1,071 بازدید

مراقبت های بارداری ؛ احتیاط های ایمنی برای زنان باردار
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است