مثانه خجالتی چیست و چگونه درمان میشود ؟

مثانه خجالتی  زمانی است که یک فرد احساس ناتوانی در ادرار کردن را داشته باشد. از لحاظ فنی، مثانه خجالتی به ادرار کردن دشوار یا غیر طبیعی اشاره دارد.

سندرم مثانه خجالتی (SBS) ناشی از ترس یا اضطراب ادرار کردن در اطراف دیگران یا در دستشویی های عمومی است.  SBS نوعی ترس و یا ترس بیش از حد از یک چیز خاص، فعالیت یا وضعیت است. این وضعیت همچنین یک اختلال اضطراب اجتماعی محسوب می شود .

 

مثانه خجالتی

طبق گزارش مرکز بین المللی ، حدود ۷ درصد از مردم در ایالات متحده تا حدودی  SBS را تجربه می کنند. این یکی از رایجترین انواع هراس اجتماعی یا اضطراب است.

مثانه خجالتی همچنین به عنوان فرار یا و یا احتباس ادراری روان شناختی شناخته شده است.

 

علل مثانه خجالتی :

SBS به طور معمول ناشی از اضطراب است که اجازه ادرار کردن در زمانی که حس کند کسی قادر به شنیدن یا دیدن آن باشد را نمی دهد.

مثانه بر سیگنال مغز تاکید می کند تا آرام شود و خود را خالی کند.

با توجه به بنیاد مراقبت اورولوژی ، مثانه خجالتی ممکن است در هر مرحله از زندگی فرد ایجاد شود یا ممکن است از والدین به فرزندان منتقل شود. در برخی موارد، ممکن است ادرار کردن با شرایط فیزیکی که در پاسخ به علائم ذهنی و عاطفی ایجاد می شود، تحت تاثیر قرار گیرد.

اگر چه این بیماری در هر سنی می تواند رشد کند، در بسیاری از افراد مبتلا به SBS پس از یک تجربه منفی در دوران کودکی یا نوجوانی، ترس و اضطراب ایجاد میشود.

اولین تجربه منفی اغلب به اندازه کافی برای ایجاد یک فرد نگران کننده است .

 

مثانه خجالتی

 

علل رایج مثانه خجالتی عبارتند از:

بسیاری از علل احتمالی اضطراب و خودآگاهی، و همچنین نگرانی در مورد hygeine در دستشویی عمومی وجود دارد.
نگرانی که دیگران ممکن است ادرار را بشنوند و مقدار، قوام یا طول مدت جریان ادرار را (به ویژه برای مردان) مهم است.
نگرانی که دیگران ممکن است متوجه شوند و قضاوت کنند این است که در هنگام ادرار چه اتفاقی می افتد، مخصوصا برای افرادی که دارای مثانه خجالتی هستند.
تجربیات منفی مانند آزار و اذیت در دستشویی های عمومی یکی دیگر از علل بیماری است.
تجاوز جنسی یا سوء استفاده جنسی.
فشار هنگام ادرار کردن، به خصوص در میان گروهی از پسران.
ترس یا اضطراب در مورد سطح بهداشتی توالت های عمومی .

مثانه خجالتی

 

عوارض احتمالی مثانه خجالتی :

بسته به شدت شرایط، SBS می تواند فعالیت های روزمره را دشوار کند.

افراد مبتلا به اضطراب خفیف یا جزئی ممکن است اندکی طول بکشد تا ادرار کنند یا فقط صبر کنند تا در اتاق تنها باشند.

مردان ممکن است حریم خصوصی را برای ادرار کردن انتخاب کنند. برخی از افراد مبتلا به SBS فکر می کنند که در حال رفتن به داخل آب هستند یا ممکن است شیر ​​را برای تحریک میل به ادرار بچرخانند.

در موارد اضطراری. افراد مبتلا به اضطراب شدید ممکن است قادر به ادرار کردن در هر کجای دیگر به جز خانه خود نباشند.

برخی از عوارض شایع در ارتباط با این بیماری عبارتند از:

احساس اضطراب، عرق و یا ضعف.
قادر به سفر کردن با هواپیما، اتوبوس و یا قطار .
قادر به انجام آزمایشات پزشکی که نیاز به ادرار دارند نمی باشد.
داشتن عفونت های مکرر دستگاه ادراری
کمبود آب بخاطر اجتناب از مصرف مایعات
زندگی اجتماعی کاهش یافته یا محدود
درگیری روابط
عفونت کلیه

 

مثانه خجالتی

 

تشخیص  مثانه خجالتی :

بحث در مورد موضوع ممکن است ناخوشایند باشد، اما اکثر مردم به کمک نیاز دارند تا علائم را کاهش دهند و شرایط را حل کنند.

برای رد کردن علل پزشکی یا فیزیکی، اول باید با پزشک مشورت کرد. شرایطی نظیر پروستاتیت یا التهاب پروستات، ادرار کردن را نیز مشکل می کند.

در اغلب موارد، تنها راه درست برای درمان مثانه خجالتی این است که به فوبیا یا اضطراب پایه بپردازید. این معمولا به معنی حضور در جلسات درمان با یک متخصص بهداشت روانی آموزش دیده است.

 

مثانه خجالتی

 

درمان  مثانه خجالتی :

تکنیک های شناختی رفتاری (CBT) یا برنامه ها ممکن است به کاهش یا حل کردن علائم کمک کنند. با توجه به بنیاد مراقبت اورولوژی، CBT در حدود ۸۵ درصد از موارد موثر است.

هدف CBT این است که ارتباط بین ادرار کردن و اضطراب را از بین ببرد. اکثر برنامه ها با شناسایی علت ترس شروع به تعویض تفکر مغز می کنند تا علت را با احساسات مثبت یا خنثی مرتبط سازی کنند.

افراد مبتلا به علائم شدید ممکن است نیاز به شروع درمان در خانه داشته باشند.

هنگامی که فرد بتواند تمرین اولیه را بدون مشکل انجام دهد، می تواند به آرامی تمرین را افزایش داد تا زمانی که اضطراب در هنگام ادرار کردن در تنظیمات عمومی کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد.

در مواردی که وضعیت به شدت بر کیفیت زندگی یک فرد تاثیر می گذارد، یک متخصص اورولوژی ممکن است خود کاتتریت متناوب یا کاتتریزاسیون متناوب تمیز را توصیه کند.

کاتتر شدن شامل قرار دادن یک لوله کوچک پلاستیکی در مجرای ادرار، ساختار تناسلی است که اجازه می دهد ادرار از بدن بیرون برود تا تخلیه مثانه انجام شود.

 

چند دارو یا روش های اضافی درمان پیشنهاد شده است و با موفقیت مخلوط مورد استفاده قرار می گیرد. گزینه های درمان مثانه خجالتی بالقوه اما اثبات نشده عبارتند از:

مصرف داروهای ضد اضطراب و یا داروی ضد افسردگی
تزریق سم بوتولینوم در عضله ای که کنترل انقباض مثانه را کنترل می کند
هیپنوتراپی
تکنیک های آرامش بخش
جلسات درمان گروهی یا مشترک

 

مترجم یک دکتر

منبع : medicalnewstoday.com

 

ارسال شده در تاریخ 10 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 1,380 بازدید

مثانه خجالتی چیست و چگونه درمان میشود ؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است