علت خروج لخته خون از واژن در زمان قاعدگی چیست ؟

اغلب خانم‌ها هر چند وقت یک بار در  دوران قاعدگی‌ لخته خون می‌بینند. این لخته‌ها ممکن است قرمز روشن یا تیره باشند و اغلب در شدیدترین روز خونریزی خارج می‌شوند. وجود این لخته‌ها باعث می‌شود خونریزی غلیظ‌تر از همیشه به نظر برسد. بدن به طور معمول برای جلوگیری از لخته شدن خون قاعدگی ، همراه با آن ماده ضد انعقاد ترشح می‌کند . اما وقتی قاعدگی شدید است و خون با سرعت زیادی خارج می‌شود، این مواد وقت کافی برای اثرگذاری پیدا نمی‌کند و به همین دلیل لخته تشکیل می‌شود. اگر میزان لخته‌ها زیاد است یا سایزشان بزرگ است باید حتما توسط پزشک معاینه شوید.حضور لخته های خون در طول قاعدگی یک امر شایع است و در اکثر موارد جدی نیست .

 

 

 قاعدگی

 

 

عملکرد انعقاد خون

انعقاد فرایندی است که خون بدون تغییر کامل و از حالت مایع به جامد تغییر می کند. به این ترتیب، هنگامی که یک رگ خونی از برخی آسیبها رنج می برد ، دیواره ها برای کاهش عبور خون با کمک پلاکت باعث بهبود آسیب می شوند. علاوه بر این، مکانیسم تشکیل یک لخته این است که به توقف خونریزی کمک کند. لخته های خون در قاعدگی عملکرد مشابهی دارند و خونریزی را متوقف می کنند. هنگامی که خون درون واژن جمع می شود، تخریب آن آسان تر است و لخته های کوچک از ۵ میلی متر و حتی لخته های بزرگ ۴ سانتی متر ممکن است شکل بگیرد. با این حال، در بیشتر موارد لخته شدن خون خطرناک نیست و سلامت زن را به خطر نمی اندازد.

 

چرا خون قاعدگی می تواند با لخته همراه باشد؟

 

عدم تعادل هورمونی

پس از زایمان یا در دوران نوجوانی و قاعدگی ، تغییرات ناگهانی در سطح پروژسترون و استروژن به وجود می آید. همچنین عدم تعادل هورمونی می تواند یکی از علائم پیش از یائسگی باشد که در آن سطح هورمونها تغییر می کند.

 

آندومتریوز

وجود لخته های خون در قاعدگی همچنین می تواند ناشی از اختلال در آندومتر باشد. آندومتر غشای عضلانی است که دیواره رحم را می پوشاند و در طول دوره قاعدگی جدا می شود.  زنانی که از این اختلال رنج می برند، این بافت خارج از رحم آنها گسترش می یابد. که می تواند باعث لخته شدن خون قاعدگی شود.

 

 قاعدگی .

 

کم خونی

کم خونی فقدان آهن در بدن است. با توجه به این که بدن به این ماده معدنی برای تولید مواد ضد انعقاد نیاز دارد، کمبود آهن می تواند باعث حضور توده های خون  در زمان قاعدگی شود.

 

کیست های رحم، پولیپ ها یا فیبروئیدها

رشد بافت داخل رحم در سالهای باروری زن شایع است. اگر چه به طور کلی خوش خیم هستند، ممکن است برخی از فیبروئید های رحم سرطانی باشند، بنابراین نباید آن را نادیده بگیرید. یکی از علائم کیست رحم، پولیپ یا فیبروئیدها، لخته شدن خون در قاعدگی است.

 

 قاعدگی

 

بیماری های دیگر

بعضی از بیماریها که باعث عفونت در اندام جنسی زن می شوند، ممکن است بر رحم، لوله های فالوپ یا تخمدان تاثیر بگذارند و مننژیت همراه با لخته های خون را ایجاد کنند. یکی از شایعترین آنها بیماری های التهابی لگن است که علائم قابل توجه آن درد شکم در لگن است.

 

سقط ناخواسته جنین

خونریزی بیشتر در طول دوره قاعدگی اتفاق می افتد که ممکن است با درد شکم همراه باشد. در این موارد، لخته شدن به دلیل قاعدگی نیست، بلکه به از دست دادن جنین در طی ۲۰ هفته اول بارداری مربوط می شود.

 

 قاعدگی

 

مواردی که باید با دکتر خود مشورت کنید:

  • خونریزی در طول قاعدگی طولانی تر از معمول است .
  • قاعدگی همراه با خستگی است .
  • لخته های خون بسیار بزرگ هستند .
  • لخته های خون بوی بدی دارد .
  • لخته های خون رنگ زرد یا خاکستری هستند .
  • جریان خون بسیار شدید است .

 

 

 

مترجم یک دکتر 

ارسال شده در تاریخ 28 می 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , درمان , زنان و زایمان , سلامتی | 1,957 بازدید

علت خروج لخته خون از واژن در زمان قاعدگی چیست ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است