فولیکولیت یا زخم تیغ چیست ؟ راه های درمان این عارضه

فولیکولیت  ناشی از انسداد و عفونت فولیکول مو و واحد پیلو سبابه مجاور آن است. فولیکولیت ممکن است همانند سایر سطوح پوستی حاوی مو، در ولو نیز رخ دهد.

 

فولیکولیت

 

 علائم فولیکولیت :

  • دسته ای از جوش های سر سفید یا قرمز که پیرامون فولیکول های مو ایجاد می شود.
  • تاول های پر از مایع که باز شده و ترک می خورد.
  • پوست ملتهب و قرمز
  • خارش و سوزش پوست
  • درد و حساس شدن ناحیه درگیر
  • ورم و یا توده های بزرگ

ضایعه اولیه به صورت پاپولر پدیدار میشود. ممکن است به  طرف پوسچول پیشرفت کند.

 

درمان :

۱٫ گاهی اوقات فولیکولیت بدون هیچ درمانی بهبود پیدا می کند. مراقبت از خود مانند مانند استفاده از کمپرس آب گرم و کرم های ضد خارش به از بین رفتن علائم کمک می کند.

۲٫ این آبسه ها هنگامی که حالت مواج پیدا می کنند. باید تخلیه شوند و یک مش برای امکان پذیر شدن تداوم تخلیه باید در آنها قرار داده شود. اریتم اطراف حالتی شایع است.

۳٫ در صورتی که علایم به طور مداوم وجود داشته باشند. تجویز آنتی بیوتیک و درمان در بیمارستان توصیه میشود.

۴٫ نور درمانی با کرم دارویی، درمان فتودینامیک، این تکنیک برای افرادی استفاده می شود که به درمان های دیگر جواب نداده اند.

۵٫ لیزر مو، اگر درمان های دیگر با شکست مواجه شود ممکن است از لیزر درمانی برای بهبود عفونت استفاده کرد.

 

عوامل ایجاد فولیکولیت :

فولیکولیت کاذب مانند آنچه که زخم تیغ نامیده میشود. ممکن است در زمانی که موهای ناحیه شرمگاهی را می تراشند ، اتفاق بیافتد. این عارضه شامل واکنش التهابی پیرامون موی زیر پوستی است و در میان افرادی که موی فر دارند مانند سیاه پوستان شایع می باشد.

عوامل دیگر عبارتند از :

انسدادهای حاصل از محصولات پوستی مانند مرطوب‌کننده‌های حاوی روغن
قارچ
برداشتن مو (تیغ زدن، موم انداختن و استفاده از موچین)
رشد زیرپوستی موها
باکتری‌های دیگر مانند نوعی که در جکوزی آب داغ یافت می‌شود
برخی داروها مانند کورتیکواستروئیدها که جهت تسکین التهاب استفاده می‌شوند.

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

زخم باز چیست ؟ / چگونه زخم باز را پانسمان کنیم؟

جای زخم را در کمتر از یک ماه از بدن خود حذف کنید

 

ارسال شده در تاریخ 22 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع پوست و مو , داروها , درمان , زیبایی , سلامتی | 1,014 بازدید

فولیکولیت یا زخم تیغ چیست ؟ راه های درمان این عارضه
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است