فسفر | آشنایی با منابع غذایی فسفر و فواید فسفر برای بدن

بدن انسان ها جهت بهبود و رشد سلول های بدن و بافت ها نیازمند به فسفر میباشد و بخش عمده ای از تمام سلول های بدن و بافت ها را تشکیل میدهد.
بیشتر توسط بدن برای انجام بسیاری از فرایندهای بیوشیمیایی که شامل تنظیم PH و تولید انرژی هستند مورد استفاده قرار میگیرد.

 

فسفر .

 

منابع غذایی فسفر عبارتند از:

▪️سویا
▪️سیب زمینی
▪️سبوس برنج
▪️سبوس گندم
▪️پنیر
▪️شیر
▪️ماست
▪️گوشت مرغ و بوقلمون
▪️شاه ماهی پخته
▪️کنسرو گوجه فرنگی
▪️ماهی سالمون

علاوه بر این منابع ,در آجیل , دانه ها , سبزیجات و نخودها نیز یافت می شود.

فواید فسفر برای بدن چیست؟

▪️رشد استخوان ها
▪️کمک به هضم سالم
▪️حذف سموم از بدن
▪️کاهش خستگی و ضعف
▪️پیشگیری از پوکی استخوان
▪️کمک به عملکرد بهتر مغز
▪️متعادل سازی هورمون ها
▪️موثر در کاهش وزن

 

۱/  به رشد استخوان ها کمک میکند:

۸۵درصد از استخوان ها و دندان ها از فسفر ساخته شده اند , بنابراین میتوان آن را یکی از ضروری ترین موادمعدنی برای رشد بدن انسان دانست.

 

۲/ به هضم غذا کمک میکند:

در صورتی که فسفر به بدن شما برسد , بدن به نحو موثرتری در فرایند هضم غذا عمل می نماید. همچنین جذب آن در رفع سوءهاضمه و کاهش یبوست به شما کمک میکند.

 

۳/ سموم را از بدن حذف میکند:

سبب سلامتی استخوان ها میشود و انباشت مواد شیمیایی و فلزات مضر در کلیه ها را از بین میبرد.

 

۴/خستگی و ضعف را کاهش میدهد:

در صورتی که بدن شما نتواند به میزان لازم فسفر جذب کند , در شما احساس ضعف و خستگی به وجود می آید. افراد بزرگسال به ۱۲۰۰میلی گرم فسفر در روز نیاز دارند.

 

فسفر.

 

۵/ از پوکی استخوان و آرتروز جلوگیری میکند:

آرتروز و پوکی استخوان شرایطی جدی هستند که منجر به پیری , یائسگی و یا کمبود مواد مغذی در بدن میشوند. در صورتی که بدن شما به میزان لازم بتواند فسفر جذب کند , قدرت استخوان های شما افزایش پیدا میکند.

در صورتی که در مفاصل خود درد و یا سوزش احساس کردید , مکمل های آن را به رژیم غذایی خود بیفزایید. اما توجه داشته باشید قبل از اینکه از مکمل ها استفاده کنید با پزشک مشورت نمایید تا شما را از میزان مصرف مکمل های فسفر آگاه سازد.

 

۶/ باعث عملکرد بهتر مغز میشود:

یکی از اجزای ضروری سلول ها میباشد و به همین دلیل لازم است که به میزان لازم فسفر به مغز برسد.
از دست دادن موادمعدنی و ویتامین ها میتواند اثرات منفی بر قابلیت شناختی مغز بگذارد.

 

فسفر.

 

۷/ هورمون ها را متعادل میکند:

هورمون های مربوط به تولیدمثل را تنظیم میکند و به علت ارتباطی که با غدد درون ریز دارد , از انتشار بیش از حد هورمون ها در جریان خون جلوگیری میکند.

 

۸/ به کاهش وزن کمک میکند:

یکی از عناصر اصلی که بدن برای افزایش سوخت و ساز به آن نیاز دارد , فسفر میباشد. فسفر به بدن کمک میکند تا چربی ها سریع تر از بین بروند و مانع از جذب و حفظ چربی های بد در پوشش معده میشود.

 

منبع:
naturalfoodseries.com

ارسال شده در تاریخ 5 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع سلامتی , ویتامین ها | 766 بازدید

فسفر | آشنایی با منابع غذایی فسفر و فواید فسفر برای بدن
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است