غلبه بر احساس تنهایی ؛ سه مرحله برای کاهش درد تنهایی و ملحق شدن مجدد به دنیای بیرون

احساس تنهایی میتواند در وجود شما به طور عمیقی ریشه بدواند. شاید شما در طول روز  متناوبا احساس خالی بودن در قفسه سینه داشته باشید. اگر چنین است باید بدانید که شما در مخمصه افتاده اید. این نشانه ای است که شما از دنیای انسانها بریده اید. احساس تنهایی همانگونه که حس بی ارزشی و نا امیدی را القا میکند ، به همین صورت نیز قابل تسکین است. این مقاله مراحل احساسی  مهم برای غلبه بر احساس تنهایی را در اختیار شما قرار داده است.

غلبه بر احساس تنهایی

سه عامل تسکین دهنده برای برای غلبه بر احساس تنهایی؛  آگاهی، پذیرش و دلسوزی هستند.برای غلبه بر احساس تنهایی سه مرحله احساسی وجود دارد که در ادامه این مراحل را توضیح میدهیم.

آگاهی

در هر تجربه احساس تنهایی آگاه و هوشیار باشید. به احساسی که در بدنتان است توجه کنید. احساس توخالی بودن در قفسه سینه، انقباض در گلویتان و سنگینی بدنتان. اگر احساس ناراحتی و غمگینی شدیدی همراه شماست به خودتان اجازه دهید که گریه کنید.

پذیرش

بسیاری افراد به طور غریزی از تنهایی فرار میکنند. گاهی آنها  برای  غلبه بر احساس تنهایی سعی میکنند احساس تنهایی را پنهان کنند با خاموش و خفه کردن این احساس در خود. این افراد بیشتر میخوابند ، تلویزیون نگاه میکنند یا بعضی کامپیوتری انجام میدهند. گاهی نز چنین اشخاصی با مشغول کردن خود به کارها و فعالیت های روزانه حواس خود را پرت میکنند.

آنها خود را مشغول و درگیر مسایل زندگی میکنند. اما هیچ کدام از این راه ها واقعا کاری از پیش نمیبرد، حد اقل برای مدت طولانی. احساس دردناک تنهایی و خالی بودن در بدن های خفه شده و فعالیت های بدون تفکر در هم شکسته میشود.

عدم پذیرش حس تنهایی، اشتباهی رایج 

گاهی افراد برای کاهش احساس تنهایی شروع به انتقاد کردن و سرکوفت زدن به خود میکنند. آنها خود را بخاطر اینکه بی ارزش تر از دیگران هستند به بعد انتقاد میگیرند. آنها مرتب به ایراد ها و اشتباهات خود نگاه میکنند و خود را با دیگران مقایسه میکنند.

هنگامی که احساس تنهایی به شما دست میدهد به خود یاداوری کنید که دچار حس تنهایی شده اید. به هیچ عنوان به دنبال اشتباهات و خطاهای گذشته خود نباشید و به خود سرکوفت نزنید. بدن و ظاهر خود و لباس ها و زندگی تان را تحقیر نکنید و به بعد انتقاد نگیرید.
به طور مرتب امید ناخود آگاه آنان به این است که اشتباهات و ایرادات خود را پیدا کنند و آنرا رفع کنند.

در چنین شرایطی درد تنهایی آنها کاهش می یابد. حتی اگر نتوانند بر تنهایی غلبه کنند اما حس غلبه بر تنهایی به آنها دست میدهد. سپس احساس بدتری به خود پیدا میکنند بخاطر همه تلاش هایی که انجام داده اند.

انتخاب کنید که همواره احساسات خود را درک کنید و آنها را بپذیرید. احساس تنهایی را بپذیرید آنرا کتمان یا پنهان نکنید. از اینکه احساس تنهایی به شما دست میدهد ممنون باشید همواره تلاش کنید به شرایط روحی که به شما دست میدهد آگاه باشید.

دلسوزی

تمرین کنید که همواره به خود یادآور شوید که دیگران نیز مانند شما احساس تنهایی می کنند. احساس تنهایی قسمتی از تجربه بشر است که بیشتر انسانها گاهی اوقات آنرا با دیگران در میان میگذارند.

همانگونه که شما دلسوزی خود را به شخص دیگری نشان میدهید که از احساس تنهایی رنج میبرد و برای غلبه بر احساس تنهایی از او دلجویی میکنید شما هم در مقابل لایق چنین محبت و دلسوزی هستید. پس خود را از زاویه دورتر ببینید همان گونه که دیگران را میبینید. از خودتان دلجویی کنید و به خود بگویید که این خیلی ناراحت کننده است که احساس تنهایی میکنید.

اگر افراد حمایت کننده در زندگی شما هستند به آنها ملحق شوید. نفس عمیق بکشید و گوشی تلفن را بردارین به آنها زنگ بزنید یا پیام بدهید. از انها بخواهید که شما را  حمایت کنند یا هر چیزی که شما نیاز دارید را از آنها بخواهید. زمانی که به خودتان اجازه می دهید که به روشی درست با دیگران مرتبط شوید شما از لحاظ روحی و روانی قوی تر می شوید و کمتر احساس تنهایی میکنید.

نکات مهم در غلبه بر احساس تنهایی 

عجیب به نظر می اید اما تنهایی مزیت هایی هم به همراه دارد. پس قطعا شما نمیخواهید که به طور کل هیچگاه احساس تنهایی نکنید. با احساس تنهایی شما بیشتر میتوانید دیگران را درک کنید و دلسوزی بیشتری نسبت به دیگران دارید. احساس تنهایی نشانه ایست که به شما میگوید روابط شما از لحاظ روحی و روانی نزدیک ، حمایت کننده و متصل و پایبند نیستند. پس شما باید درباره روابط فعلیتان تجدید نظر کنید. این حس به شما میگوید که روابطتان را باید اصلاح کنید.

به خاطر داشته باشد شخصی که اکنون از احساس تنهایی رنج میبرد که ان شخص شما هستید حساس متفاوت بودن با دیگران دارد و باید سعی کند که با دیگران ارتباط برقرار کند. همان گونه که برای شما متاثر کننده است که شخص دیگری را در چنین شرایطی ببینید برای خودتان نیز همین احساس دلسوزی را دشته باشد.

به صورت عادی و طبیعی سعی در احساس دلسوزی و پذیرش حس تنهایی که به شما دست میدهد بکنید. خود را دلداری دهید و یاداوری کنید که همگان چنین حسی را تجربه میکنند.

سخن آخر

خود را دوست داشته باشید. با خود مهربان باشید. به خود احترام بگذارید. خود را تحقیر نکنید. از خود مراقبت کنید. خود را ستایش کنید. از خود قدردانی کنید. برای خود ارزش قایل باشید. هنگامی که احساسات خود را بپذیرید و با خود مهربان باشید میتوانید با دنیای اطراف و دیگران نیز براحتی ارتباط خوب ، سالم، شاد و مفید برقرار کنید.

 

منبع: Psychologytoday
وب سایت یک دکتر

ارسال شده در تاریخ 7 مارس 2018 توسط آرزو بنی طالبی دهکردی با موضوع دسته‌بندی نشده , سلامت روان | 1,144 بازدید

غلبه بر احساس تنهایی ؛ سه مرحله برای کاهش درد تنهایی و ملحق شدن مجدد به دنیای بیرون
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است