عوارض و موارد مصرف داروی آتنولول چیست

یکی از داروی های مسدودکننده‌های بتا، آتنولول است.. این دارو به‌وسیله‌ی مسدود کردن فعالیت مواد شیمیایی طبیعی خاصی در بدن مانند اپی‌نفرین روی قلب و رگ‌های خونی شما عمل می‌کند. این اثر، ضربان قلب، فشار خون و فشار وارده روی قلب را کاهش می‌دهد و باعث پیشگیری از انواع سکته قلبی می شود.

آتنولول

مصرف آتنولول

آتنولول به‌تنهایی یا به همراه داروهای دیگر برای درمان فشار خون بالا (بیماری فشار خون) به‌کار می‌رود. پایین آوردن فشار خون به پیشگیری از سکته‌ مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می‌کند. این دارو برای درمان درد قفسه‌ی سینه (آنژین صدری) و به‌منظور بهبود بقاء پس از یک حمله‌ی قلبی نیز به‌کار می‌رود.

نحوه‌ی استفاده از دارو آتنولول

این دارو را بر طبق دستور پزشک، با غذا یا بدون غذا مصرف کنید – معمولا ۱ تا ۲ بار در روز.

آب سیب و آب پرتقال ممکن است مانع جذب کامل آتنولول توسط بدن شما شوند. بهتر است تا ۴ ساعت پس از مصرف آتنولول از نوشیدن آب سیب/ پرتقال اجتناب کنید، مگر آنکه پزشک یا داروسازتان چیز دیگری به شما گفته باشد.

دوز مصرف دارو براساس وضعیت پزشکی و میزان پاسخ‌دهی بدن‌تان به دارو مشخص می‌شود.

برای آنکه حداکثر بهره را از مصرف این دارو ببرید، باید از آن به‌طور منظم استفاده کنید. برای آنکه مصرف آن را فراموش نکنید، هر روز در یک زمان مشخص از دارو استفاده کنید. مهم است که مصرف دارو را قطع نکنید، حتی اگر حس می‌کنید که حال‌تان خوب است. اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی‌کنند.

اگر این محصول برای درد قفسه‌ی سینه به‌کار می‌رود، باید به‌طور منظم مصرف شود تا موثر باشد. یعنی نباید صبر کنید تا درد قفسه‌ی سینه‌تان شروع شود و سپس از آن استفاده کنید. در چنین شرایطی برای تسکین درد قفسه‌ی سینه بر طبق دستور پزشک‌تان از داروهای دیگری مانند نیتروگلیسیرین که زیر زبان گذاشته می‌شود، استفاده نمایید.

ممکن است ۱ تا ۲ هفته طول بکشد تا اثر این دارو به‌طور کامل ظاهر شود. اگر بعد از این مدت وضعیت‌تان بهتر نشد یا حتی بدتر شد، به عنوان مثال اگر ارقام فشار خون‌تان بالا ماند یا افزایش یافت یا اگر به دفعات بیشتری دچار درد قفسه‌ی سینه شدید، به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی

سرگیجه، سبکی سر، خستگی و تهوع ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا با داروساز یا پزشک‌تان تماس بگیرید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، در هنگام برخاستن از وضعیت نشسته یا درازکش به‌آرامی بلند شوید.

این دارو ممکن است جریان خون به دست‌ها و پاها را کاهش دهد و باعث سرد شدن آنها شود. سیگار کشیدن می‌تواند این وضعیت را بدتر کند. برای اجتناب از این عارضه‌ی جانبی، لباس گرم بپوشید و دخانیات مصرف نکنید.

به یاد داشته باشید که پزشک‌تان به این علت داروی فوق را برای شما تجویز کرده است که تشخیص داده فایده‌ی مصرف آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می‌کنند، هیچ گونه عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی برای شما اتفاق افتاد، بلافاصله با پزشک‌تان تماس بگیرید: ضربان قلب بسیار آهسته، سرگیجه‌ی شدید، غش کردن، دشواری در تنفس، آبی شدن انگشتان دست یا پا، تغییرات روحی و خلقی (مانند سردرگمی، نوسانات خلقی و افسردگی).

اگرچه این دارو ممکن است برای درمان نارسایی قلبی به‌کار رود، اما برخی از افراد در موارد نادر، علائم جدیدی از نارسایی قلبی را تجربه می‌کنند یا علائم قبلی‌شان شدیدتر می‌شود. اگر هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی را تجربه کردید، بلافاصله به پزشک‌تان اطلاع دهید: تنگی نفس، ورم کردن پا/ مچ پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرعادی/ ناگهانی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال اگر متوجه‌ی هر یک از علائم زیر شدید، فورا به دنبال کمک پزشکی بروید: راش، خارش/ تورم (مخصوصا در صورت/ زبان/ گلو)،

سرگیجه‌ی شدید، اِشکال در تنفس.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه‌ی تأثیرگذاری داروها را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نمی‌باشد.

لیستی از تمام داروهای مصرفی‌تان (ازجمله داروهای نسخه‌ای و غیرنسخه‌ای و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید. بدون تأیید پزشک‌تان مصرف هیچ دارویی را قطع یا شروع نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: دولاسترون، فینگولیمود.

برخی محصولات دارای مواد تشکیل‌دهنده‌ای هستند که می‌تواند ضربان قلب یا فشار خون شما را بالا ببرد یا نارسایی قلبی‌تان را بدتر کند. به داروسازتان بگویید که از چه محصولاتی استفاده می‌کنید و از او بپرسید که نحوه‌ی مصرف درست آنها چگونه است (به‌خصوص داروهای سرفه و سرماخوردگی، قرص‌های لاغری یا NSAIDs مانند ایبوپروفن/ ناپروکسن).

منبع: یک دکتر

ارسال شده در تاریخ 7 می 2018 توسط آلما میر با موضوع داروها | 1,297 بازدید

عوارض و موارد مصرف داروی آتنولول چیست
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است