علل و علائم بیماری پارکینسون چیست و چگونه بیماری پارکینسون را درمان کنیم؟

بیماری پارکینسون یک اختلال پیشرفته سیستم عصبی است و علائم آن به تدریج ظاهر میشوند , گاهی اوقات این بیماری با لرزش ناگهانی در دست ها شروع میشود و به تدریج باعث اختلال در حرکت میشود.

گرچه پارکینسون نمی تواند درمان شود اما داروها به طور قابل توجهی علائم شما را بهبود میبخشند. گاهی اوقات ممکن است پزشک , مناطقی از مغز را تحت عمل جراحی قرار دهد تا علائم شما بهبود یابند.

 

بیماری پارکینسون

 

علائم بیماری پارکینسون چیست؟

علائم و نشانه های پارکینسون میتوانند برای افراد متفاوت باشند. علائم ممکن است در ابتدا خفیف باشند و اغلب در ابتدا یک طرف بدن را تحت تاثیر قرار میدهند و سپس هر دو سمت بدن را در برمی گیرند.

 

بیماری پارکینسون

 

علائم و نشانه های بیماری پارکینسون عبارتند از:

لرزش در اندام ها: این لرزش از دست ها و انگشتان شروع میشود. حتی هنگامی که شما مشغول استراحت هستید ممکن است این لرزش را تجربه کنید.

کندی حرکت(برادی کینزی): با گذشت زمان پارکینسون حرکات شما را تحت تاثیر قرار میدهد به عنوان مثال گام های شما هنگام راه رفتن کوتاه تر میشود.

سفتی عضلات: سفتی عضلات میتواند دردناک باشد و دامنه حرکت شما را محدود کند که متاسفانه از علائم  پارکینسون محسوب میشود.

اختلالات گفتاری و نوشتاری: افراد مبتلا به بیماری پارکینسون , به آرامی صحبت میکنند و حتی ممکن است با لرزش صدا روبه رو شوند.
علاوه بر اختلالات گفتاری , نوشتن برای افرادی که مبتلا به پارکینسون میباشند دشوار است حتی اگر در حد چند کلمه باشد.

 

بیماری پارکینسون

 

علت بیماری پارکینسون چیست؟

در پارکینسون , برخی سلول های عصبی (نورون ها) در مغز به تدریج از بین میروند و یا میمیرند. بسیاری از علائم بیماری پارکینسون ناشی از , از دست دادن نورون هایی است که دوپامین در مغز تولید میکنند. هنگامی که سطح دوپامین کاهش یابد باعث فعالیت های غیرطبیعی مغز میشود که منجر به ایجاد علائم بیماری پارکینسون میشود.

به نظر میرسد که عواملی میتوانند خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش دهند که عبارتند از:

ژن ها: محققان جهش های ژنتیکی خاصی را کشف کرده اند که میتوانند باعث بیماری پارکینسون شوند. با این حال این مورد نادر میباشد.

سموم: قرار گرفتن در معرض سموم خاص میتواند خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش دهد به همین توصیه میشود حدالامکان در معرض آفت کش ها و علف کش ها قرار نگیرید.

سن: جوانان به ندرت به بیماری پارکینسون مبتلا میشوند. با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری پارکینسون افزایش می یابد. این بیماری معمولا در محدوده سنی ۶۰ سالگی ایجاد میشود.

وراثت: داشتن یک فرد نزدیک که مبتلا به پارکینسون است , شانس ابتلا به این بیماری را تا حدودی افزایش میدهد.

جنسیت: مردان نسبت به زنان بیشتر به  پارکینسون مبتلا میشوند.

 

بیماری پارکینسون

 

بیماری پارکینسون اغلب همراه با مشکلات زیر میباشد:

 • مشکلات شناختی (دمانس)
 • افسردگی و تغییرات عاطفی
 • اضطراب و از دست دادن انگیزه(داروهایی وجود دارند که به درمان این عوامل کمک میکنند).
 • مشکل در بلعیدن و اختلال در جویدن غذا
 • مشکلات و اختلالات مربوط به خواب
 • مشکلات مثانه از جمله عدم توانایی کنترل ادرار
 • یبوست
 • کاهش فشارخون و احساس سرگیجه
 • اختلال در در بویایی
 • درد در بعضی از قسمت های بدن
 • اختلال در عملکرد جنسی(میل جنسی کاهش می یابد).

 

چگونه از بیماری پارکینسون جلوگیری کنیم؟

برخی از تحقیقات نشان داده اند که تمرینات هوازی در صورتی که به طور منظم انجام شوند میتوانند خطر ابتلا به  پارکینسون را کاهش دهند.

همچنین افرادی که نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه و چای مینوشند کمتر به بیماری پارکینسون مبتلا میشوند. علاوه بر کافئین , چای سبز خطر ابتلا به پارکینسون را کاهش میدهد.

همچنین , داروها ممکن است به حل کردن مشکلاتی مانند لرزش در اندام ها و مشکلات مربوط به راه رفتن کمک کنند و سطح دوپامین را افزایش دهند.

 

بیماری پارکینسون

 

 

کاربی دوپا/لوودوپا: این دارو , موثرترین درمان برای کاهش علائم بیماری پارکینسون میباشد و سطح دوپامین را افزایش میدهد.

مهارکننده های MAO-B : این داروها عبارتند از: سلژیلین و سافینامید.

آنتی کولینرژیک: این داروها سال های زیادی است که برای درمان پارکینسون مورد استفاده قرار گرفته اند. بنزو تروپین یا تری هگزی فنیدیل از نمونه ی این داروها هستند.

آمانتادین: پزشکان ممکن است amantadine را به تنهایی و برای کوتاه مدت برای درمان برخی از علائم پارکینسون تجویز کنند.

 

منبع:
mayoclinic.org

 

ارسال شده در تاریخ 22 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع دسته‌بندی نشده | 811 بازدید

علل و علائم بیماری پارکینسون چیست و چگونه بیماری پارکینسون را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است