علل شایع گر گرفتگی بدن در زنان و روشهای درمان و مدیریت آن

گر گرفتگی بدن در زنان ، شایعترین علامت یائسگی است. بیش از دو سوم زنان امریکای شمالی که به سن یائسگی می رسند، گر گرفتگی در بدن را تجربه می کنند. همچنین زنانی که در آستانه یائسگی شیمی درمانی ، جراحی یا برداشتن تخمدان ها را انجام می دهند، نیز دچار گرگرفتگی بدن زنان می شوند.

 گر گرفتگی چیست؟گرگرفتگی بدن در زنان

گر گرفتگی یک احساس سریع از گرما است و گاهی اوقات با یک قرمزی، ناگهان خشمگین شدن و عرق کردن همراه است. علت دقیق گر گرفتگی شناخته شده نیست، اما ممکن است به تغییرات گردش خون مرتبط باشد. هنگامی که رگ های خونی در نزدیکی سطح پوست خنک و باز می شوند، گر گرفتگی اتفاق می افتد و شما عرق می کنید.در برخی از زنان با ضربان قلب سریع یا لرز همراه است.
گر گرفتگی با عرق کردن نیز می تواند در شب اتفاق بیافتد. اینها عرق شبانه نامیده می شود و ممکن است خواب را سخت تر کند. گر گرفتگی معمولا در صورت و گردن نمایان می شود.

گر گرفتگی بدن در زنان چقدر طول می کشد؟

این موضوع در زنان مختلف، متفاوت است. بعضی از زنان در طول یائسگی برای مدت زمان بسیار کوتاهی گر گرفتگی دارند. برخی دیگر از زنان ممکن است برای بقیه عمر خود درگیر گر گرفتگی باشند. به طور کلی، در طول زمان گر گرفتگی خفیف تر می شود.

آیا می توانم از گر گرفتگی جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از گر گرفتگی در دوران یائسگی هیچ کاری نمی توانید انجام دهید. اما شما می توانید از محرک هایی که موجب می شود گر گرفتگی های شما مکرر و یا شدیدتر شود دوری کنید. این موارد عبارتند از :
استرس
کافئین
الکل
غذاهای ادویه دار
لباس تنگ
گرما
دود سیگار

چگونه می توانم گر گرفتگی هایم را مدیریت کنم؟

برخی از زنان می توانند گر گرفتگی را تحمل کنند و نیازی به درمان ندارند. اما اگر شما از گر گرفتگی هایتان ناراحت هستید این موارد می تواند به شما کمک کند:

خنک نگهداشتن : در طول شب استفاده از یک بالشتک آبی خنک یا سایر مواد خنک کننده ممکن است به شما کمک کند. اگر در طول روز بیشتر مشکل دارید از لباس های نخی و الیاف طبیعی مانند پنبه استفاده کنید.

سعی کنید تنفس عمیق و آهسته شکمی داشته باشید (۶ تا ۸ نفس در دقیقه). تمرین تنفس عمیق را برای ۱۵ دقیقه صبح، ۱۵ دقیقه بعد از ظهر، و در شروع گر گرفتگی انجام دهید.

ورزش روزانه پیاده روی، شنا کردن، رقصیدن و دوچرخه سواری انتخاب های خوبی هستند.

طب گیاهی در گر گرفتگی

اگر از طب گیاهی استفاده می کنید برخی گیاهان می توانند کمی کمک کننده باشند. به عنوان مثال، استروژن گیاهی که در محصولات سویا یافت می شود، ممکن است تأثیرات استروژنی ضعیف داشته باشد که می تواند باعث کمتر شدن گر گرفتگی شود. پزشکان توصیه می کنند که سویای خود را از غذاها تامین کنید نه مکمل ها.  البته گیاهان دارویی ممکن است عوارض جانبی داشته باشند یا با داروهای دیگر تداخل دارویی داشته باشند. پس ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

چه درمان هایی برای گر گرفتگی بدن در زنان وجود دارد؟

شما می توانید با پزشک خود درباره مصرف هورمون جایگزین یا HRT برای مدت زمان محدود – کمتر از ۵ سال صحبت کنید. این درمان در بسیاری از زنان از گر گرفتگی جلوگیری می کند. به علاوه، این می تواند به بهبود دیگر علائم یائسگی، از جمله خشکی واژن و اختلالات خلقی کمک کند. هنگامی که شما مصرف HRT را متوقف کنید، ممکن است گر گرفتگی های شما دوباره برگردند. استفاده ی کوتاه مدت HRT نیز دارای برخی از خطرات، از جمله لخته شدن خون و التهاب کیسه صفرا است.             اگر HRT برای شما مناسب نیست، درمان های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است تسکین دهنده ی گر گرفتگی شما باشد. مهم است قبل از مصرف هر داروی جدید (از جمله داروهای بدون نسخه) یا مکمل ها، با پزشک خود صحبت کنید.

داروهای های بدون نسخه درمان گر گرفتگی عبارتند از:
ویتامین B کمپلس
ویتامین E
ایبوپروفن

منبع: webmd

ارسال شده در تاریخ 26 فوریه 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع درمان , دسته‌بندی نشده | 1,760 بازدید

علل شایع گر گرفتگی بدن در زنان و روشهای درمان و مدیریت آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است