علل ریزش موی زنان چیست و درمان آن چگونه است ؟

از دست دادن مو در خانم ها یک مشکل آزار دهنده است و علل ریزش موی زنان متفاوت است . به طور متوسط ​​در یک فرد ۵۰ تا ۱۰۰ مو در یک روز میریزد و موی جدید هر روز به عنوان یک چرخه رشد مو رشد می کند. چرخه رشد مو سه مرحله دارد. هنگامی که سه فاز چرخه کامل می شود، رشته جدید مو شروع به رشد می کند و یکی از قدیمی ها از بین می رود. این یک فرآیند طبیعی است، اما ریزش مو در این مرحله چیزی است که باید جدی گرفته شود.

 

علل ریزش موی زنان

 

علل ریزش موی زنان چیست ؟

۱٫ عدم وجود پروتئین :

پروتئین کافی برای رشد مو مورد نیاز است. اگر مقدار پروتئین مورد نیاز را مصرف نکنید، پروتئین هایی که برای متابولیسم ضروری هستند با تغییر پروتئین های رشد مو حاصل می شود. بنابراین رشد مو در این مرحله متوقف می شود. ریختن مو پس از دو ماه از این روند مشاهده خواهد شد. بنابراین حتی اگر شما در رژیم غذایی دارید باید حداقل مقدار پروتئین مورد نیاز را مصرف کنید.

 

علل ریزش موی زنان

 

۲٫ استرس :

استرس می تواند یکی از علل ریزش موی زنان باشد .

 

۳٫ ارثی :

ریزش مو می تواند به دو دسته ارثی و غیر ارثی تقسیم شود. ریزش موی ارثی نیز به نام آلوپسی آندروژنیک (AGA) نامیده می شود که مدت زمان رشد مو فعال آن کوتاه می شود. این وضعیت ژنتیکی می تواند از مادر یا پدر باشد. ریزش مو به طور کلی در بالای سر دیده می شود.

 

علل ریزش موی زنان

 

۴٫ هیپوتیروئیدی :

از دست دادن مو در شیوع کم کاری تیروئید رایج است زیرا اختلاف در هورمون ها وجود دارد. مو در طول این مدت نیز نازک و شکننده خواهد شد. پس از درمان هیپو یا پرکاری تیروئید، می توان رشد مو را دوباره به دست آورد.

 

۵٫ کم خونی :

اگر موهایتان را به طور مداوم از دست می دهید یا اگر موهای شما به سرعت طبیعی رشد نمیکند مبتلا به کمبود آهن هستید. شما باید غذاهای غنی از آهن را بخورید تا ریزش مو را از بین ببرید. تحقیقات نشان می دهد که بیش از ۷۰ درصد زنان به دلیل کمبود آهن با ریزش مو مواجه هستند.

 

علل ریزش موی زنان

 

۶٫ هورمون های زنانه :

به خصوص استروژن! استروژن یک هورمون دوست برای زنان است البته تا زمانی که به درستی متعادل باشد.  استروژن بیش از حد می تواند با کاهش ضخامت مو باعث آسیب به مو شود. پس از بارداری، سطوح استروژن به قله می رسد و پس از آن به طور ناگهانی سقوط می کند و منجر به ریزش مو می شود.

 

 

منبع :natural-homeremedies.com

مترجم یک دکتر

ارسال شده در تاریخ 12 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع پوست و مو , سلامتی | 953 بازدید

علل ریزش موی زنان چیست و درمان آن چگونه است ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است