علت و علائم بیماری اسکلرودرمی چیست؟ همراه با درمان آن

اسکلرودرمی یک گروه از بیماری های خود ایمنی است که منجر به تغییراتی در پوست , عروق خونی , عضلات و اندام های داخلی میشود. این بیماری باعث سخت شدن و سفت شدن پوست میشود و در برخی افراد تنها بر روی پوست تاثیر میگذارد ولی در بیشتر افراد علاوه بر پوست , ساختارهای دیگر مانند رگ های خونی , اندام های داخلی و دستگاه گوارش را با مشکلاتی روبه رو میکند.

همچنین این بیماری زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار میدهد و اغلب بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی اتفاق می افتد.

 

اسکلرودرمی.

علت اسکلرودرمی چیست؟

بیماری ناشی از تولید بیش از حد و تجمع کلاژن در بافت های بدن میباشد. اما عواملی وجود دارند که میتوانند ابتلا به این بیماری را افزایش دهند که عبارتند از:

  • سابقه خانوادگی
  • عوامل ژنتیکی
  • ابتلا به سیلیس
  • قرار گرفتن در معرض آفت کش ها

 

اسکلرودرمی

علائم بیماری :

علائم و نشانه های بیماری با توجه به اینکه کدام ساختار را تحت تأثیر قرار میدهند متفاوت میباشند.

▪️پوست:

بیشتر افراد مبتلا به اسکلرودرمی , سختی و سفتی پوست را تجربه میکنند و ممکن است این سفتی و سختی , قسمت هایی گسترده از تنه و اندام ها را تحت پوشش قرار دهد.

 

▪️انگشتان پا:

یکی از اولین نشانه های اسکلرودرمی پاسخ غریب به سرما میباشد و موجب بی حسی , درد و یا تغییر رنگ در انگشتان پا میشود.

 

اسکلرودرمی.

▪️دستگاه گوارش:

علاوه بر رفلکس اسید که میتواند معده را تحت تأثیر قرار دهد , برخی از افراد مبتلا به بیماری مشکلات جذب مواد مغذی را تجربه میکنند.

 

▪️قلب , ریه ها , کلیه ها:

اسکلرودرمی میتواند عملکرد قلب , ریه ها و کلیه ها را تحت تأثیر قرار دهد و اگر این مشکلات درمان نشوند میتوانند تهدیدی بزرگ برای زندگی باشند.

▪️اختلالات جنسی:

مردانی که مبتلا به اسکلرودرمی میباشند اختلالات نعوظ را تجربه میکنند و همچنین این بیماری عملکرد جنسی زنان را نیز تحت تأثیر قرار میدهد.

انواع بیماری :

۲نوع اسکلرودرمی وجود دارد که عبارتند از:

۱/ اسکلرودرمی موضعی: فقط پوست را تحت تأثیر قرار میدهد.

۲/ اسکلرودرمی سیستمیک: این نوع ممکن است علاوه بر پوست , گردش خون و اندام های داخلی را تحت تأثیر قرار دهد.

 

درمان :

در حال حاضر بیماری هیچ درمانی ندارد اما درمانهایی که صورت میگیرند میتوانند به کم شدن علائم کمک کنند. داروهای مورد استفاده عبارتند از: کورتیکواستروئیدها , متوترکسات و داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی.

همچنین نتایجی که بیمار از روند درمان به دست می آورد بستگی به شدت بیماری دارد.

اسکلرودرمی

چند نمونه از درمان ها عبارتند از:

▪️داروها برای گردش خون

▪️داروهایی که فعالیت سیستم ایمنی بدن را کنترل میکنند و پیشرفت این بیماری را کند میکنند.

▪️استروئیدها برای از بین بردن مشکلات مفصلی و عضلانی

▪️مرطوب کننده ها برای کمک به انعطاف پذیری و کاهش خارش

علاوه بر موارد فوق , شما همچنین باید به طور منظم فشارخون و سایر آزمایش ها را برای بررسی مشکلات مربوط به اندام های خود انجام دهید.

اگر علائم شما شدید باشد ممکن است جراحی انجام شود که در این صورت سختی و سفتی پوست کاهش می یابد.
درمان های جدیدتر مانند لیزر درمانی و فتودینامیک در حال آزمایش هستند و ممکن است بتوانند علائم بسیاری از افراد را بهبود بخشند.

چگونه با بیماری اسکلرودرمی زندگی کنیم؟

بسیاری از تغییرات شیوه زندگی و درمان ها وجود دارند که میتوانند تاثیرات بیماری را در زندگی شما کاهش دهند که عبارتند از:

▪️فیزیوتراپی منظم و تمرینات کششی مناسب

▪️داشتن رژیم غذایی مناسب به همراه ورزش

منبع:
mayoclinic.org

nhs.uk

ارسال شده در تاریخ 10 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 1,017 بازدید

علت و علائم بیماری اسکلرودرمی چیست؟ همراه با درمان آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است