علائم و نشانه های کمبود ویتامین D3

ویتامین ها برای عملکرد مناسب سیستم های مختلف بدن بسیار مهم هستند. ویتامین D3 نقش بسیار مهمی در عملکرد مناسب استخوان ها و مفاصل دارد. کمبود این ویتامین بسیار معمول است، اما می تواند به راحتی شناسایی و مدیریت شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد آن، علل کمبود، علائم و مدیریت، بیشتر بخوانید.

 

ویتامین D3

 

 ویتامین D برای جذب کلسیم از مواد غذایی که مصرف می شود ضروری است. کاهش مقدار ویتامین D3 منجر به جذب کلسیم ضعیف می شود که باعث نازکی و شکنندگی استخوان می شود.

 علل کمیود ویتامین D3 :

برخی از علل احتمالی کمبود ویتامین D (و راه های مدیریت آن) در زیر آورده شده است:

کاهش مصرف:

افرادی که دارای رژیم گیاهی سخت هستند ممکن است مقدار کم این مواد شیمیایی را مصرف کنند. اکثر منابع طبیعی ویتامین D3 شامل ماهی، روغن ماهی، شیر غنی شده، زرده تخم مرغ و کبد گوشتی می باشد.

 قرار نگرفتن در معرض نور خورشید:

افرادی که زمان زیادی را در منزل صرف می کنند این کمبود را دارند. افرادی که به طور دائم کرم های ضد آفتاب را مصرف میکنند، به دلایل مذهبی به مدت طولانی پوشیده اند، در مناطق قطبی زندگی می کنند، نیمکره های بالایی / نیمه مستعد ابتلا به کمبود ویتامین D3 هستند.

 

ویتامین D3

 

 رنگ تیره تر:

توانایی بدن برای ایجاد ویتامین D3 در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب کاهش می یابد در صورتی که ملانین بیشتری در پوست وجود داشته باشد.

 

چاقی:

ویتامین D3 از طریق سلول های چربی از خون استخراج می شود و افراد با BMI بیش از ۳۰ دارای کمبود ویتامین هستند.

 

علائم کمبود ویتامین D3 :

در حالی که برخی از افراد ممکن است به طور کامل بدون علامت باشند، دیگران می توانند نشانه های قابل توجهی را ایجاد کند.

درد استخوان:

هنگامی که کمبود کلسیم در استخوان ها وجود دارد، درد استخوان و درد ناشی از خستگی شایع است.

ویتامین D3

 

افسردگی:

مناطقی از مغز که تنظیم خلق و خو را بر عهده دارد شامل گیرنده های ویتامین D3 هستند، و سطح پایین این ویتامین می تواند منجر به افسردگی شود.

آنها همچنین در معرض خطر بالایی از توسعه شرایط شناختی مانند اسکیزوفرنیا، آلزایمر و ضعف هستند.

 

 مشکلات روده:

ویتامین D3 محلول در چربی است و در افرادی که دارای شرایط معده مانند کرون یا IBD هستند، عملکرد روده تغییر می کند و بنابراین جذب ویتامین D کاهش می یابد.

 

 افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی:

هر دو خطر ابتلا به بیماری های قلبی و شدت بیماری به طور قابل توجهی افزایش می یابد زمانی که کمبود ویتامین D3 وجود دارد. این نقش آنها در کنترل التهاب و بهبود عملکرد سیستم ایمنی است.

 

شانس کمتر برای زنده ماندن سرطان:

در بیماران مبتلا به سرطان کولورکتال، لنفوم و سرطان سینه، افزایش ویتامین D باعث بهبود پیش آگهی در معرض خطر ۴٪ می شود. شانس ایجاد سرطان پروستات در بیماران مبتلا به کمبود ویتامین D نیز افزایش می یابد.

 

ویتامین D3

 

 مدیریت:

تامین مقدار مورد نیاز ویتامین D3 از طریق رژیم غذایی و مکمل ها بهترین راه برای مدیریت این است. با پزشک خود مشورت کنید تا سطح مطلوب را بدست آورید و برای آن برنامه ریزی کنید.

 

مترجم یک دکتر

منبع : m.dailyhunt.in

 

ارسال شده در تاریخ 25 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع سلامتی , ویتامین ها | 802 بازدید

علائم و نشانه های کمبود ویتامین D3
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است