عفونت باکتریایی و اثرات آن بر روی بارداری چیست؟

عفونت باکتریایی در دوران بارداری یکی از دلایل جدی هم برای شما و هم نوزاد شما است که باید مراقب باشید. چون ممکن است عفونت نیز در طی مراحل زایمان به جنین یا نوزاد منتقل می شود.

عفونت باکتریایی ناشی از رشد بیش از حد باکتریایی است که در داخل واژن وجود دارد. این یک سندرم بالینی است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

 

عفونت باکتریایی

 

ویژگی های عفونت باکتریایی :

ویژگی های عفونت باکتریایی عبارتند از:

 • ارگانیزم های اصلی این عفونت عبارتند از Anaerobes و Gardnerella vaginalis ۱ .
  اتیولوژی این عفونت طبیعی چند بخشی است.
  pH آن بیش از ۴٫۵ است.
  به استثنای بدون علامت، زنان مبتلا به این عفونت همچنین ممکن است از تخلیه غیرطبیعی از مهبل (واژن) با بوی ماهی، مانند بوی مضر، بیشتر پس از مقاربت رنج می برند.
  ترشحات واژن خاکستری یا سفید است و ممکن است سایر علائم مانند خارش در نزدیکی مهبل (واژن) و یا احساس سوزش را احساس کنید .

 

عفونت باکتریایی

 

اثر عفونت باکتریایی در طول بارداری:

اگر در ابتدای بارداری با عفونت باکتریایی مواجه شدید، ممکن است در دوران حاملگی و همچنین زمان زایمان با مشکلات بیشتری روبرو شوید.

اثر عفونت باکتریایی بر روی جنین و مادر متغیر است و شامل موارد زیر می شود.

واژینوز باکتریال می تواند به زایمان زودرس ، سقط جنین و التهاب یا عفونت لگن بلافاصله پس از زایمان منجر شود.

اگرچه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد که عفونت باکتری ارتباط مستقیمی یا غیرمستقیم با مشکلات بارداری دارد، مشاهده کلی نشان می دهد که عدم پاسخ به درمان توکولیتیک در دوران زایمان زودرس در زنان باردار آلوده معمول است.

کارشناسان معتقدند که عفونت از طریق جفت به جنین منتقل می شود و ممکن است منجر به مرگ جنین در داخل رحم شود.

 

 

تشخیص عفونت باکتریایی :

عفونت باکتریایی با استفاده از معیارهای بالینی یا معیار گام برای معیارهای بالینی، مهم است که حداقل سه مورد از چهار شرایط زیر در طول آزمون نمایش داده شود:

 • وجود تخلیه غیر التهابی، سفید و همگن که سلول های Clue از دیواره واژن در آن وجود دارد.
  مقدار pH مایع واژن بیش از ۴٫۵ است.
  آزمایش مثبت است .

 

عفونت باکتریایی

 

درمان : 

پزشکان مختلف در هنگام توصیه به درمان عفونت باکتریایی نظر متفاوت دارند.

برخی معتقدند که صرف نظر از کرم موضعی، آنتی بیوتیک ها نیز مهم هستند، در حالی که برخی از پزشکان هر دو از درمان را تجویز می کنند.
تأثیر آنتی بیوتیک ها همچنان بحث انگیز است زیرا برخی از بررسی ها نشان می دهد که آنتی بیوتیک ها در جلوگیری از زایمان زودرس موثر نیستند.

با این حال، همان بررسی نشان می دهد که استفاده از آنتی بیوتیک ها خطر ابتلا به pPROM (پارگی زودرس پرده ها قبل از زایمان) را کاهش می دهد که گاهی اوقات منجر به زایمان زودرس و همچنین عفونت می شود.

اگر قبلا زایمان زودرس داشته اید، درمان با آنتی بیوتیک ها می تواند خطر ابتلا به کمبود وزن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

برای اجتناب از خطر ابتلا جنین به عفونت باکتریایی ، بیشتر آنتی بیوتیک های خوراکی، از جمله کلیندامایسین و مترونیدازول توصیه می شود.

بنابراین، اگر باردار هستید و از عفونت باکتریایی رنج می برید یا سابقه پزشکی مرتبط با آن دارید، باید پزشک خود را در مورد آن آگاه کنید.

 

مترجم یک دکتر 

منبع : momjunction.com

 

ارسال شده در تاریخ 19 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , درمان | 843 بازدید

عفونت باکتریایی و اثرات آن بر روی بارداری چیست؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است