شیر سویا چه خواصی برای بدن دارد

شیر سویا به تقویت سلامت قلبی عروقی و کاهش مشکلات دیگر کمک می کند. این شیر به دلیل داشتن مواد پروتئینی زیاد می تواند برای بافت استخوانی و عضلانی بسیار مناسب باشد.شیر سویا

شیر سویا

شیر سویا و سایر محصولات سویا اجزا اصلی آشپزی سنتی آسیا بشمار می رود. از شیرسویا می توان توفو درست کرد و جایگزین پنیر لبنی کرد. گفته می شود، آغازاستفاده از شیر سویا ۸۲سال قبل از میلاد در چین بوده است. در کشور های دیگر آسیایی مانند ژاپن و مالزی نیز شیر سویا خیلی کاربرد دارد. امروزه در سراسر جهان از آن استفاده می شود و انواع مختلف آن به راحتی در خیلی از کشورها در دسترس است.

شیرسویا از دانه سویا گرفته می شود. خیلی از افراد شیر سویا را بخاطر تنوع آن و قابلیت جایگزینی آن بجای شیر انتخاب می کنند. برای افرادی که نسبت به لاکتوز حساسیت دارند،شیرسویا منبع غنی پروتئین بشمار می رود. شیر سویا با طعم شوکولات و وانیل در بازار موجود است. در خیلی از کشورها از جمله چین و هند، برخی شیرسویا نمکی می خورند.

با توجه به مقرون به صرفه بودن سویا و محبوبیت روزافزون آن در سراسرجهان، مطالعات زیادی برای بررسی خواص دیگر این محصول گیاهی طبیعی آغاز گریده است.

شیرسویا غنی نشده، منبع انرژی، پروتئین، قند، فیبر رژیمی و چربی است. از میان املاح، شیر سویا کلسیم،آهن،منیزیم،فسفر،پتاسیم، سدیم و روی دارد و حاوی ویتامین های مختلف مانند فولات،تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامینB6،ویتامین B12 و ویتامین D  ،ویتامین E و ویتامین K است. همچنین اسید چرب اشباع شده و اسید چرب اشباع نشده مونو و پلی دارد.تمام این مواد مغذی به حفظ سلامت کمک می کنند.

ارزش غذایی شیرسویا با توجه به غنی شدن ویا طبیعی بودن متفاوت است. گرچه پروتئین شیر سویا را می توان برابر شیر گاو دانست اما درصد بقیه مواد مغذی آن پایین است و غنی کردن آن با ویتامین و املاح روش معمولی برای محصولات شیرسویا بشمار می رود. شیر سویا غنی شده با کلسیم و ویتامین برای کسانی که رژیم گیاه خواری دارند و یا به لبنیات حساسیت دارند بسیار مناسب است. پروتئین و ایزوفلاون شیر سویا چه غنی شده ویا طبیعی مغذی اند و خواص پیشگیری کننده دارند. ارزش غذایی محصولات شیر سویا در برند های مختلف، متغیر است.

خواص شیر سویا

خواص شیر سویا شامل موارد ذیل است :

جلوگیری از پوکی استخوان

شیرسویا از پوکی استخوان در زنان یائسه جلوگیری می کند. در زنان یائسه احتمال بروز پوکی خیلی بالا است. عموما کمبود کلسیم احتمال پیشرفت این بیماری را بالا می برد.

مطالعات انجام گرفته نشان می دهد که مصرف پروتئین حیوانی میزان دفع ادرار کلسیم را افزایش می دهد و این موضوع برای پروتئین گیاهی مانند سویا صدق نمی کند. از آنجایی که شیر سویا با کلسیم غنی شده است، می توان گفت شیر سویا به حفظ و تامین ترکیبات مغذی برای بدن کمک می کند. هورمون های طبیعی جایگزین مانند ایزوفلاون ها موجب حفظ تراکم استخوان و کاهش احتمال شکستگی استخوان در زنان یائسه می شوند.

 

جلوگیری از سرطان

بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف شیر سویا در کاهش سطح استرژن سروم و احتمال ابتلا به سرطان سینه موثر است. سرطان سینه یکی از رایج ترین سرطان ها میان زنان است و با میزان استروژن ارتباط دارد و احتمال بروز آن در زنان یائسته بیشتر است.بر اساس نتایح یکی از تحقیقات انجام شده مردانی که مقادیر زیادی شیر سویا مصرف می کنند ، احتمال بروز سرطان پروستات در آنها کمتر است.

کاهش کلسترول

شیر سویا حاوی پروتئین است که برای رشد مفید می باشد. پروتئین از آمینو اسید تشکیل شده که در جلوگیری از بیماری ها موثر است. آمینو اسید و ایزوفلاون پروتئین سویا به کاهش کلسترول کمک می کند. نتایج مطالعات دیگر نشان می دهد که مصرف ایزوفلاون سویا سطح سروم کلسترول در سالمندان را پایین می آورد. در میان بیماران دیابتی نوع دو، استفاده شیر سویا با تعادل فشارخون مرتبط است. بنابراین استفاده از شیر سویا یکی از روش های موثر در تقویت سلامت قلبی عروقی است.

 

تسکین مشکلات پس از یائسگی

شیرسویا برای مشکلات پس از یائسگی می تواند تسکین بخش باشد. مطالعات نشان می دهد که ایزوفلاون سویا به حفظ میزان استروژن در زنان یائسته کمک می کند. مصرف شیرسویا در زنان پس از یائسگی می تواند از بروز بیماری هایی که در اثر کمبود هورمون استروژن ایجاد می شوند،کمک کند. تاثیرات آنتی اکسیدان ایزوفلاون سویا در کاهش بیماری های مزمن بویژه بیماری های سیستم قلبی عروقی بسیار چشمگیر است.

عملکرد ضد سرطانی

تاثیرات آنتی اکسیدان های ایزوفلاون سویا می تواند در کاهش ابتلا به برخی از بیماری های مزمن مفید باشد. پنیر شیر سویا یا توفو حاوی آنتی اکسیدان است و خواص هپاتو پروتیکتیو( مبارزه با بیماری های کبدی) دارد که در کاهش استرس اکسیداتیو و صدمات آن موثر است. یکی از مطالعات حاکی از آن است که مصرف آن در جلوگیری از آسیب های کبدی که استرس اکسیداتیو ایجاد می کند، کمک کننده است. نتایج تحقیقات دیگر به خواص ضد اکسیدانی شیر سویا در افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی و کاهش علائم یائسگی زنان تاکید دارد.

 

کنترل چاقی و کاهش کلسترول

مقادیر بالای ایزوفلاون شیر سویا به کاهش چاقی متابولیسمی در مردان و زنان یائسه کمک می کند. بجز این خاصیت، به کاهش سایز دور کمر افراد فربه و دارای اضافه وزن موثر است. تاثیرات هورمونی ایزوفلاون سویا در مهار کردن فرایند adipogenesis (تقسیم و تمایز سلولی به چربی) و در نتیجه کاهش حجم بافت چربی چشمگیر است. افرادی که ایزوفلاون سویا استفاده می کنند نه تنها از خاصیت ضدچاقی استفاده می برند بلکه از کاهش کلسترول LDL و بدنبال آن پیشگیری از بیماری های قلبی بهره مند می شوند.

ارسال شده در تاریخ 3 می 2018 توسط آلما میر با موضوع تغذیه | 1,072 بازدید

شیر سویا چه خواصی برای بدن دارد
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است