شناخت سردرد ها ، علت ها و درمان


انواع سردرد و روش درمان آنها

سردرد یکی از شایع ترین شکایت های پزشکی افراد است و اکثر مردم آن را حتی برای لحظاتی تجربه کرده اند و می تواند هر کسی را فارغ از جنس، نژاد و سن درگیر کند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش می دهد که تقریبا نیمی از بزرگسالان در سراسر جهان هر سال سردرد را تجربه می کنند.

سردرد چیست؟
سردرد یکی از رایج ترین دردها در بدن است. توصیف آن دشوار است، ولی عموما برخی از علایم آن عبارتند از خستگی، فشرده شدن بی وقفه یا متناوب سر که ممکن است شامل قسمتی از پیشانی یا جمجمه باشد ولی عموما کل سر را شامل می شود. سردرد ممکن است به فعالیت افراد ربط داشته باشد. ممکن است در شروع حاد باشد یا با گذشت زمان حاد و شدید شود. سردرد های میگرنی معمولا با تهوع و استفراغ همراه است. سردرد می تواند در هر دو طرف سر یا یک طرف آن یا قسمت مشخصی به وجود بیاید.
سردرد به عنوان درد ناشی از سر یا بالای گردن تعریف شده است. این درد ناشی از بافت ها و ساختاری است که مغز و جمجمه را احاطه کرده است. مغز خود هیچ عصبی ندارد که موجب احساس درد شود. لایه ی نازک بافتی؛ استخوان ها، عضلات روی جمجمه، سینوسها،چشم ها و گوش ها را احاطه کرده است و بافت های نازکی که سطح مغز و نخاع (مننژ)، سرخرگ ها، رگ ها و اعصاب را پوشش می دهد می توانند ملتهب شوند و باعث سردرد شوند. این دردها ممکن است خفیف، ثابت، خسته کننده، متناوب یا شدید باشند.


سردردها چگونه طبقه بندی می شوند؟
در سال ۲۰۱۳ انجمن بین المللی سردرد آخرین مدل طبقه بندی برای سردردها را منتشر کرد. از آنجایی که بسیاری از مردم از سر درد رنج می برند و درمان آن گاهی دشوار است، این انجمن امیدوار است که طبقه بندی جدید به متخصصان در تشخیص و روند درمان کمک بکند. آنها می توانند در یکی از این سه طبقه جای بگیرند: سردردهای اولیه، سردردهای ثانویه، دردهای عصبی و سردردهای پیشانی و سایر سردردها
سردردهای اولیه بیماری های مستقلی هستند که ناشی از فعالیت بیش از حد و یا مشکلات ساختاری -در افرادی که سرشان حساس است- می باشد که انواع متداول آن عبارتند از سردردهای تنشی، میگرن و سردردهای خوشه ای
درمان خانگی برای سر دردهای تنشی – که شایع ترین نوع سردرد است – عبارتند از استراحت و داروهای بدون نسخه که شامل مسکن ها می باشند.
سردردهای میگرنی اغلب زمانی که فرد در شرایط خاصی قرار می گیرد بروز می کند که این شرایط شامل نور چراغ های چشمک زن، استرس و اضطراب، کمبود خواب و به موقع نخوردن غذا، غذاهایی مانند شراب قرمز ، سس سویا، گوشت های فرآوری شده، پنیر، شکلات، کافئین و …..می باشند.از علائم آن می توان به تاری دید، تهوع و اختلالات حسی اشاره کرد. میگرن می تواند تاثیر قابل توجهی بر زندگی فرد داشته باشد.
سردرد ثانویه معمولا نشانه ی آسیب یا بیماری زمینه ای است و وقتی وضعیت دیگری باعث تحریک اعصاب حساس به درد می شود اتفاق می افتد. در واقع علت آن را می توان به موضوع دیگری ربط داد. طیف گسترده ای از دردها در این دسته جای می گیرند به عنوان مثال سردرد سینوسی که به علت افزایش فشار و یا عفونت در سینوس ها به وجود می آید، یک سردرد ثانویه در نظر گرفته می شود. دردهایی که به دلایل زیر به وجود می آیند در این دسته قرار میگیرند:
-دردی که ناشی از خوردن چیزی بسیار سرد باشد (انقباض مغزی)
– تومور مغزی
– لخته شدن خون
– خونریزی در داخل یا اطراف مغز
– کمبود آب
– ضربه محکم و ناگهانی
– آنفولانزا
– سکته مغزی
از آنجایی که سر درد می تواند نشانه ای از یک وضعیت حاد پزشکی باشد اگر با شدت، پایدار و منظم ادامه پیدا کند فرد باید حتما از مشاوره پزشکی استفاده کند. مثلا اگر یک سردرد بیشتر و شدیدتر از درد قبلی باشد و با مصرف دارو و مسکن بهبود پیدا نکند و با علائمی مانند تب، سفت شدن گردن و گیجی همراه باشد باید فورا به پزشک مراجعه کرد.
سردرد به علت مصرف بیش از حد داروهای مسکن (سردردهای ارتجاعی) وضعیتی است که در آن فرد به علت استفاده ی مکرر از داروهای ضددرد و مسکن ها به سردردهای مداوم دچار می شود. این سردردها ممکن است بعد از مصرف دارو مدتی بهبود پیدا کند و دوباره به حالت قبل برگردد (اصطلاح “سردرد برگشت پذیر “یا “سردرد مصرف مفرط دارو” در مورد آن به کار برده می شود).

درمان
-شایع ترین درمان برای سردردها استراحت و استفاده از مسکن ها است.
– داروهای ضد اضطرابی مانند (OTC) که با تجویز پزشک استفاده شود می تواند کمک کننده و کاهش دهنده ی درد باشد.
– موضوع مهم این است که برای درمان سردرد خود به پزشک مراجعه کنید. زیرا مصرف مداوم داروهای مسکن خود می تواند باعث به وجود آمدن سردردهای ارتجاعی یا برگشت پذیر شود. در موارد حاد و شدید برای تشخیص بهتر ممکن است شما چند روز در بیمارستان بستری شوید.
– طب سوزنی نیز درمانی است که ممکن است برای از بین بردن سردرد مفید باشد.
– استفاده از گیاهان دارویی
– هیپنوتیزم
– مراقبه
البته تحقیقات شواهدی را برای تأیید اینکه تمام این روش ها جواب می دهند، ارائه نکرده است.

منبع: https://www.medicinenet.com
https://www.medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 23 ژانویه 2018 توسط meymanat با موضوع سلامتی | 1,176 بازدید

شناخت سردرد ها ، علت ها و درمان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است