شست و شوی گوش ؛ با روش صحیح تمیز کردن و مراحل شستشوی گوش آشنا شوید

اغلب دیده اید که افراد با گوش پاک کن گوش هایشان را پاک میکنند. بسیار سفارش پزشکان را  شنیده اید که پاک کردن گوش ها با گوش پاک کن بسیار مضر و خطرناک است. روش صحیح پاک کردن گوش، شست و شوی گوش با رعایت نکات بهداشتی ان است.  در این مقاله مروری بر شست و شوی گوش داریم.

گوش های شما معمولا جرم داخل کانال را به بیرون هدایت میکنند. هیچ نیازی نیست که شما شیئی را وارد گوش خود کنید. تنها دلیلی که گاهی لازم میشود گوش هایتان را پاک کنید هنگام نرم کردن و خارج خارج کردن جرم گوش از کانال بیرونی گوش است. اگر میخواهید چنین کاری را انجام دهید باید با روش صحیح شست و شوی گوش آشنا شوید.

چرا گوش شما جرم تولید میکند

دلیلی که شما را تحریک میکند تا گوش هایتان را پاک کنید وجود جرم داخل کانال گوش است. برای بدن شما خیلی نرمال است که چنین ماده ای را تولید کند. این جرم کمک میکند به دفاع و حفاظت در مقابل حشرات و گرد وغبار و لیز کردن و روان کردن گوش . اگر این جرم وجود نداشته باشد پوست داخل گوش های شما  خشک بوده و دچار خارش میشود.

همچنین خاصیت آنتی باکتریال این جرم موجب پاک و تمیز شدن گوشهای شما میشود. جرم گوش مانند یک فیلتر برای گوش شما است. از آنها در برابر ورود  گرد و غبار  و اجسام خارجی به اعماق گوش حفاظت میکند.

زمانی که شما چیزی را میجوید یا فکتان را حرکت میدهید ، این کار کمک میکند تا جرم کهنه به سمت خروجی کانال گوش حرکت کند. در این قسمت جرم خشک شده و به بیرون می افتد.

از گوش پاک کن استفاده نکنید

جرم در نقاط عمیق کانال گوش تولید نمیشود. این جرم در قسمت خروجی کانال تولید میشود. دلیل اینکه گوش های شما با جرم پر میشود معمولا به خاطر این است که شما با گوش پاک کن یا جسمی شبیه به ان جرم را به داخل گوش هل میدهید. هنگامی که گوش پاک کن را وارد کانال گوش میکنید مقدار کمی از جرم را با پنبه ان میگیرد و مابقی جرم به اعماق کانال گوش و روی پرده گوش فرو میرود. در این حالت پرده گوش با جرم پوشیده میشود. اصطلاحا گوش ها با جرم کیپ میشوند. در این حالت شما باید فورا شست و شوی گوش را انجام دهید.

وارد کردن اجسام خارجی به گوش برای پاک کردن ان موجب عفونت، آسیب به پرده گوش، و کاهش شنوایی میشود.

زمان مناسب برای شستشوی گوش

معمولا افراد زمانی که دچار کاهش شنوایی میشوند برای شست و شوی گوش به دکتر مراجعه میکنند. یا هنگامیکه گوشهایشان پر و کیپ شده و مرتبا صدای سوت در گوش میشنوند نیاز به شست و شوی گوش پیدا میکنند.  همچنین در مورد حاد زمانی که احساس خارش و دچار بوی نامطبوع گوش و خروج مایعات و ترشحات از گوش میشوند سریعا اقدام به شست و شوی گوش میکنند. این در حالی است که شست و شوی گوش را در خانه به راحتی میتوان انجام داد. پیش از آنکه گوش ها با موم یا جرم گوش پر شوند میتوان به طور مرتب شست و شوی گوش را به طرز صحیح انجام داد.

روش های شست و شوی گوش

اصولا به طور طبیعی نیازی نیست تا شما شست و شوی گوش انجام دهید. اما چنانچه گوش ها جرم یا موم زیادی تولید کنند و نشانه های بیماری ظاهر شود یا دکتر شما تشخیص دهد که گوش شما پر شده است در این حالت شما نیاز به شستشوی گوش دارد. این حالت میتواند در یک یا هر دو گوش شما ایجاد شود. در این حالت دکتر با وسایل مخصوص گیش را معاینه میکند. سپس بر اساس نیاز از وسایل کوچک یا با ستفاده از ساکشن یا با محلول  شستشو ، جرم گوش شما را تخلیه میکند.

در روش ساکشن ابتدا گوش را با گلیسیرین فینیخ چرب میکنند و زمانی که جرم گوش نرم شد با مراجعه به پزشک محتوی گوش به بروش کشیده میشود.  روش شستشو زمانی به کار میرود که گوش بیمار به خوبی گلیسیرین زده نشده و جرم ان نرم نیست. در این روش با استفاده از محلول شستشو و ریختن ان در گوش جرم داخل گوش به بیرون هدایت میشود.

چنانچه مشکل شما جدی نیست شما میتوانید در خانه  گوشهایتان را شستشو دهید. در حالت عادی تنها با یک حوله خروجی گوش را پاک کنید. همچنین برای اینکه جرم و موم داخل کانال گوش را نرم کنید و ان راحت تر خارج شود میتوانید چند قطره روغن بچه یا روغن معدنی یا گلیسیرین فینیکه در گوش هایتان بریزید. و دهانه گوش را به آرامی پاک کنید. همچنین میتوانید از کیت های کوچک برای تمیز کردن گوش که در داروخانه ها موجود است استفاده کنید.

برای شستشوی گوش از چه موادی استفاده نکنیم

از محلول هیدروژن پروکسید و شما های مخصوص گوش استفاده نکنید. در شستشوی گوش از محلول هیدروژن پروکساید استفاده میشود. بعضی افراد این کار را در خانه نیز انجام میدهند لازم است پیش از اقدام به ان به نکات زیر توجه کنید.

محلول هیدروژن پروکساید باید دارای غلظت  در حدود ۳-۴ % باشد و میزان مصرف ان کمتر از یک تا دو قاشق  چایی خوری است. این میزان را باید با آب ورلم یا سرم خاص محلول میکنند سپس با این محلول گوش ها را شستشو میدهند. یک حالت کف مانند در دهانه گوش تشکیل میشود و صدای حباب زدن در گوش شنیده میشود. بین پنج تا ده دقیقه این کف در دهانه گوش تشکیل میشود  سپس با یک سرنج مخصوص  ان را به بیرون میکشد. اصولا این نوع شستشوی گوش در خانه به هیچ عنوان سفارش نمیشود.

همچنین تمیز کردن گوش با شمع نیز خطرناک است زیرا در اثر حرارت شما ممکن است دچار سوختگی کانال گوش یا آسیب به پرده گوش شوید.

 

منبع : webmd

وب سایت یک دکتر 

ارسال شده در تاریخ 4 آوریل 2018 توسط آرزو بنی طالبی دهکردی با موضوع درمان | 1,696 بازدید

شست و شوی گوش ؛ با روش صحیح تمیز کردن و مراحل شستشوی گوش آشنا شوید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است