سیاه سرفه یا پرتوسیس | آشنایی با علل و عوارض و پیشگیری سیاه سرفه

سرفه های خشن , سمج و پیوسته از مشخصات بیماری سیاه سرفه و پرتوسیس است و بدین علت است که به این اسم شهرت یافته است. استمرار سرفه ها گاهی سبب کبودشدگی لب ها و صورت شده و بیمار را عذاب میدهد. طول بیماری سیاه سرفه یا پرتوسیس , حدود۶تا۸ هفته است.

 

سیاه سرفه یا پرتوسیس .

 

سیاه سرفه به شدت مسری است و در افرادی که استعداد این بیماری را دارند بسیار شایع است. انتقال بیماری سیاه سرفه یا پرتوسیس از راه استنشاق قطرات ریزی است که طی سرفه های شدیدِ بیمار در فضا پراکنده میشود و به افراد پیرامونِ بیمار منتقل میشود. دوره کمون بیماری حدود۶روز تا ۲هفته است.

در کودکان کمتر از پنج سال بیماری سیاه سرفه یا پرتوسیس از شیوع بالایی برخوردار است و بیشتر افراد سالمند به آن مبتلا میشوند. در کشورهایی چون ایران که واکسن سیاه سرفه را به طور روتین تزریق میکنند شیوع عوارض و احتمال مرگ و میر بسیار کم است.

بیماری سیاه سرفه یا پرتوسیس دارای ۳مرحله است و هر مرحله دارای علائم بالینی خاصی هستند(مرحله پیش از حمله , حمله , نقاهت).

 

تظاهرات بالینی بیماری سیاه سرفه یا پرتوسیس چیست؟

▪️برونشیت
▪️روی هم خوابیدن ریه ها
▪️آبریزش بینی
▪️اشک و قرمز شدن چشم ها
▪️سرفه
▪️تب خفیف تا شدید
▪️استفراغ همراه با سرفه
▪️کبود شدن و اختلالات مغزی

تشخیص بیماری سیاه سرفه یا پرتوسیس چگونه است؟

بیماری سیاه سرفه یا پرتوسیس از طریق آزمایش خون , کشت ترشحات بینی و حلق , رنگ آمیزی فلورسنت و علائم بالینی بیمار قابل تشخیص است.

 

عوارض بیماری سیاه سرفه یا پرتوسیس چیست؟

عفونت ریه(پنومونی) , عفونت گوش , سینوزیت , خونریزی شبکیه چشم , خونریزی مغزی , فتق کشاله ران به دلیل سرفه های مکرر , تشنج , التهاب مغز , خفگی.
علت مرگ در شیرخواران زیر پنج ماه به دلیل پنومونی , خفگی و آنسفالیت است.

 

سیاه سرفه یا پرتوسیس .

 

بهترین راه درمان و پیشگیری از بیماری سیاه سرفه چیست؟

اریترومایسین به صورت شربت یا کپسول به عنوان بهترین درمان است. مصرف کورتن های ضعیف و سالبوتامول و اکسیژن گرم و مرطوب و مایعات وریدی نیز به درمان بیمار کمک میکند.

همچنین بهترین راه پیشگیری از بروز سیاه سرفه یا پرتوسیس , واکسیناسیون است که در ایران در ماه های ۱/۵ , ۳ , ۴/۵ , ۱۵ و در ۶سالگی به صورت سه گانه تزریق میشود. و فاصله گرفتن از بیماری که مشکوک به سیاه سرفه است به شما توصیه میشود.

ارسال شده در تاریخ 30 آگوست 2018 توسط آلما میر با موضوع داروها , درمان | 742 بازدید

سیاه سرفه یا پرتوسیس | آشنایی با علل و عوارض و پیشگیری سیاه سرفه
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است