درباره هورمون رشد یا سوماتروپین بیشتر بدانید.

هورمون رشد که سوماتروپین نیز نامیده می شود. یک هورمون رشد انسانی است و برای استعمال موارد پزشکی خاص درست شده است . سوماتروپین امروزه دارویی گران در لیست موارد مصرفی ورزشکاران می باشد، بنابراین بهتر است که با دقت بیشتر و مخصوصی مورد استعمال قرار گیرد .

 

سوماتروپین

 

 

 

 • سوماتروپین به انگلیسی: Somatropin
 • نام های تجاری: Genotropin, Humatrope, Norditropin, Serostim, Nutropin, Saizen, Zomacton, Zorbtive
 • مصرف در بارداری:B/C (وابسته به سازنده)
 • طبقه بندی فارماکولوژیک:هورمون رشد
 • اشکال دارویی: پودر برای تهیه محلول،محلول قابل تزریق،قلم تزریقی

 

سوماتروپین

 

موارد مصرف سوماتروپین :

•نارسایی رشد(کودکان)
•نارسایی رشد همراه با نارسایی مزمن کلیه
•نارسایی رشد ناشی از سندرم ترنر
•کمبود هورمون رشد(بزرگسالان)
•سندرم روده کوتاه
•کاهش وزن ناشی از ایدز                                                                                                                                      •سندرم توزیع چربی مرتبط با ایدز(*HARS)(Serostim)(Off-label)

مکانیسم اثر:

سوماتروپین یک هورمون پلی پپتیدی خالص از منشا DNA نوترکیب است. حاوی توالی یکسان از اسیدهای آمینه موجود در هورمون رشد انسان می باشد. هورمون رشد انسان به وسیله رشد و تمایز کند ،لیپولیز،سنتز پروتئین،تنظیم تولید گلوکز کبدی به رشد استخوان های خطی، عضلات اسکلتی و اندام ها کمک می کند. هم چنین موجب تحریک اریتروپویتین می گردد. که باعث افزایش حجم گلبول های قرمز خون می شود. هر دو اثر شبه انسولین و دیابتوژنیک را اعمال می کند؛ و هم چنین انتقال ترانس موکوس آب، الکترولیت ها و مواد مغذی را در سراسر روده افزایش می دهد.

سوماتروپین

عوارض جانبی:

 • قلب و عروق: ادم محیطی،ادم صورت، درد قفسه سینه،ادم (≤۱۳٪)
 • سیستم عصبی مرکزی: درد، هیپوستزی، سردرد (۱۴٪)،بی قراری، پارستزی (۸٪ تا ۱۳٪)، سرگیجه
 • درماتولوژیک: دیافروز، بثورات جلدی
 • غدد درون ریز و متابولیک:دهیدراتاسیون
 • دستگاه گوارش: تهوع،استفراغ، درد شکم
 • عفونی: عفونت، کاندیدیازیس
 • موضعی: درد در محل تزریق، واکنش در محل تزریق
 • عصبی عضلانی و اسکلتی:آرترالژیا، آرتروپاتی،میالژیا،اسکولیوزیس ، درد اندام ها(دست یا پا)
 • گوش:التهاب گوش، اختلال شنوایی

تداخل دارویی:

 • عوامل ضد دیابت:کاهش اثر درمانی عوامل ضد دیابت
 • کورتیزون: سوماتروپین ممکن است اثر درمانی کورتیزون را کاهش دهد. هورمون رشد ممکن است تبدیل کورتیزون را به متابولیت کورتیزول فعال کاهش دهد.
 • مشتقات استروژن: ممکن است اثر درمانی سوماتروپین را کاهش دهد.

 

سوماتروپین

 

احتیاط :

همچنین بخش عوارض جانبی را مشاهده کنید.

قبل از استفاده از سوماتروپین ، اگر به آن حساسیت دارید ، به پزشک یا داروساز خود بگویید ؛ یا اگر آلرژی دارید . این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

اگر مبتلا به بیماری های غدد آدرنال، مشکلات چشم (به عنوان مثال،رتینوپاتی دیابتی )، جراحی های شدید / جراحی اخیر، مشکلات تنفسی شدید (نارسایی حاد تنفسی)، دیابت یا سابقه خانوادگیدیابت ، چاقی ، بیماری کلیوی ، تومورها ( سرطان ، به ویژه سر / گردن)، مشکلات تیروئید ، مشکلات عقب ( اسکولیوز )هستید حتما به پزشک خود بگویید.

اگر دچار دیابت هستید، این دارو ممکن است قند خون شما را افزایش دهد . قند خون خود را به طور منظم به طور مستقیم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. در صورت وجود علائم قند خون بالا مانند افزایش تشنگی و ادرار، به پزشک خود اطلاع دهید . پزشک شما ممکن است  داروهای دیابت و رزیم غذایی شما را تغییر دهد.

قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود تمام محصولاتی را که از آن استفاده میکنید ازجمله (شامل داروهای تجویزی) ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را بگویید.

بزرگسالان سالخورده ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی سوماتروپین داشته باشند ، به ویژه اثرات آن بر قند خون و یا تورم مفصل و مچ زیاد است.

سوماتروپین باید تنها زمانی مورد استفاده قرار گیرد که به طور واضح مورد نیاز باشد . 

معلوم نیست سوماتروپین بر شیردهی تاثیری دارد یا خیر بنابراین بهتر است قبل از مصرف حتما با پزشک خود در باره اثرات و عوارض این دارو صحبت کنید.

ارسال شده در تاریخ 24 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تناسب اندام , داروها , درمان , سلامتی , ویتامین ها | 1,189 بازدید

درباره هورمون رشد یا سوماتروپین بیشتر بدانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است