سنگ مثانه / علل ، علایم و درمان و پیشگیری از سنگ های مثانه

مثانه شما یک عضو است که بخشی از فرآیند حذف زباله بدن شما را انجام میدهد. مثانه کیسه یا بالون شکل است. ادرار مثانه را از طریق مجرای ادرار دفع می کند. از آنجا، از بدن شما خارج می شود. گاهی اوقات مثانه شما تمام ادرار را خالی نمی کند. عناصر ادرار می توانند سنگ مثانه را تشکیل دهند.  سنگهای مثانه در اندازه و شکل متفاوت هستند.

 

سنگ مثانه

علائم سنگ مثانه :

همه کسانی که سنگ مثانه دارند علائم دارند.

علائم عبارتند از:

 • درد یا فشار مثانه.
  ادرار کدر.
  خون در ادرار .
  ادرار مکرر یا دردناک.
  مشکل  کنترل ادرار.
  برای مردان، درد در آلت تناسلی هم اتفاق می افتد.

 

سنگ مثانه .

 تشخیص سنگ مثانه :

مراقبت های پزشکی برای تشخیص سنگ های مثانه مورد نیاز است. دکتر شما آزمایش هایی را برای پیدا کردن سنگ ها و تعیین علت انجام خواهد داد.

که شامل:

 1. معاینه بالینی . دکتر شما برای معالجه و درد مثانه را بررسی می کند. برای مردان، همچنین ممکن است یک آزمون رکتوم برای بررسی پروستات خود را انجام شود.
 2. آزمایش ادرار. دو روش برای آزمایش ادرار وجود دارد: یک بررسی ادرار و کشت ادرار.
 3. عکس برداری از لگن. برخی از اشکال سنگهای مثانه قابل مشاهده خواهند بود.
 4. توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن. تمام سنگهای مثانه در اشعه ایکس مشاهده نمی شود. اگر اشعه ایکس منفی باشد، ممکن است CT اسکن شوید.
 5. تصویربرداری از دستگاه ادراری.
 6. سونوگرافی .
 7. سیستوسکوپی .

 

سنگ مثانه

درمان سنگ  مثانه :

برخی از سنگهای مثانه خود به خود دفع می شوند. مصرف آب اضافی به آنها کمک می کند تا از طریق مثانه  با ادرار عبور کنند.هنگامی که سنگ از بدن شما خارج می شود، می توانید درد داشته باشید.

در بیشتر موارد، پزشک شما باید آنها را حذف کند. دو روش اصلی برای این کار وجود دارد. شایع ترین روش این است که از یک سیستوسکوپ استفاده کنید. دکتر شما لوله کوچک را با دوربین به داخل مجرای ادرار وارد می کند. دوربین سنگ های مثانه را تشخیص می دهد. پزشک شما از لیزر برای شکستن سنگ استفاده می کند.

گاهی سنگها برای عبور از مجرای ادرار بیش از حد بزرگ است. پزشک شما نیاز به برش و باز کردن نزدیک لگن شما دارد. آنها از طریق برش وارد می شوند و سنگ را از مثانه شما حذف می کنند. جراحی به بیهوشی نیاز دارد.

پس از جراحی، دکتر شما را بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود تمام سنگ ها از بین رفته اند.

بر اساس علت سنگهای مثانه شما ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشید. اگر پزشک شما توموری را پیدا کند، سرطان را بررسی خواهد کرد.

 

 

را های پیشگیری از ابتلا به سنگ مثانه :

 •  پیشگیری سخت است. هنگامی که علائم دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 •  حتما آب زیادی بخورید بین ۶ تا ۸ لیوان آب را در روز بنوشید.
 •  از رژیم های غذایی با چربی زیاد، نمک و شکر زیاد پرهیز کنید.
 • اجتناب از مصرف سیگار و مواد مخدر می تواند به پیشگیری از سنگ مثانه کمک کند.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : familydoctor.org

ارسال شده در تاریخ 14 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان | 777 بازدید

سنگ مثانه / علل ، علایم و درمان و پیشگیری از سنگ های مثانه
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است