سندروم سوزش دهان چیست و چگونه سوزش دهان را درمان کنیم؟

سندروم سوزش دهان (BMS) یک بیماری پیچیده است که زبان , لب ها و مناطق گسترده ای از دهان را تحت تاثیر قرار میدهد. همچنین این بیماری در زنان رایج تر میباشد (۷ برابر بیشتر ).

 

سندروم سوزش دهان .

 

علائم سندروم سوزش دهان چیست؟

▪️احساس درد در دهان

▪️احساس خشکی در دهان

▪️به وجود آمدن سوزش در دهان و یا نوک زبان

▪️طعم تلخ در دهان حس کردن

علت سندروم سوزش دهان چیست؟

برخی از علل احتمالی که باعث سندرم سوزش دهان میشوند عبارتند از:

▪️تغییرات هورمونی

▪️ استرس, اضطراب و افسردگی

▪️مشکلات سیستم ایمنی بدن

▪️آسیب رسیدن به اعصاب

▪️واکنش دهان به نوع خاصی از خمیر دندان یا دهانشویه

▪️استفاده از دندان مصنوعی یا آلرژی داشتن به موادی که در ساخت دندان مصنوعی از آنها استفاده شده است.

 

سندروم سوزش دهان

 

همچنین برخی از شرایط پزشکی وجود دارند که ممکن است باعث سندرم سوزش دهان شوند. آنها عبارتند از:

▪️خشکی دهان

▪️ریفلاکس اسید

▪️کمبودهای تغذیه ای ( به عنوان مثال زمانی که بدن شما به میزان کافی آهن , ویتامینB12 و اسیدفولیک تولید و یا ذخیره نمی کند)

▪️دیابت

▪️مشکلات تیروئید

همچنین دقت داشته باشید که در برخی موارد سندروم سوزش دهان ممکن است بیش از یک علت داشته باشد.

 

تشخیص و درمان سندروم سوزش دهان چگونه است؟

پزشک یا دندانپزشک میتوانند به شما در جهت تشخیص سندروم سوزش دهان کمک کنند آنها میتوانند علاوه بر دهانتان , سابقه ی پزشکی و داروهایتان را مورد بررسی قرار دهند.

▪️آزمایش خون:

آزمایش خون میتواند میزان سطح قند خون , عملکرد تیروئید و عملکرد سیستم ایمنی بدنتان را تعیین کند که پزشک میتواند با بررسی این آزمایش , سرنخ هایی در رابطه با سندرم سوزش دهان به دست آورد.

سندروم سوزش دهان
▪️بیوپسی:

گرفتن نمونه از دهان و تجزیه و تحلیل آن میتواند تعیین کند که شما به عفونت قارچی , باکتریایی یا ویروسی دچار شده اید یا خیر؟

▪️آزمایش های آلرژی:

پزشک شما ممکن های آزمایش هایی در رابطه با آلرژی را به شما پیشنهاد دهد تا مشخص شود آیا شما به موادغذایی یا افزودنی های خاص حساسیت دارید یا خیر؟

▪️اندازه گیری بزاق:

ممکن است به شما برای تشخیص سندرم سوزش دهان , تست های بزاق پیشنهاد شوند که میتوانند مشخص کنند کاهشِ بزاقِ دهان , علت سندروم سوزش دهان است یا خیر؟

همچنین پزشک ممکن است شما را از مصرف برخی داروهایتان بازدارد تا متوجه شود آیا این داروها با سندروم سوزش دهان ارتباط دارند یا خیر؟

هیچ درمان شناخته شده ای برای سندروم سوزش دهان وجود ندارد اما روش هایی وجود دارند که میتوانند در کاهش علائم سندروم سوزش دهان مؤثر باشند.

 

گزینه های درمان عبارتند از:

▪️محصولات جایگزین بزاق

▪️شستشوی دهانی خاص یا لیدوکایین
کپسایسین (تسکین دهنده ی درد میباشد که از فلفل چیلی به دست می آید)

▪️یک داروی ضد انعقادی به نام کلونازپام(کلنوپین)

▪️داروهای ضدافسردگی خاص

▪️داروهایی که درد عصب را مسدود میکنند.

علاوه بر درمان های پزشکی اقداماتی وجود دارند که شما با رعایت آنها میتوانید علائم سندرم سوزش دهان را کاهش دهید.

سندروم سوزش دهان

این اقدامات عبارتند از:

▪️نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای رفع خشکی دهان

▪️اجتناب از مصرف غذاها و مایعات اسیدی مانند گوجه فرنگی , آب پرتقال , نوشابه های گازدار و قهوه

▪️اجتناب از مصرف الکل زیرا ممکن است پوشش دهان شما را تحریک کند.

▪️عدم مصرف دخانیات

▪️اجتناب از مصرف غذاهای تند و داغ

▪️عدم استفاده از محصولاتی که در آنها دارچین و یا نعناع وجود دارد.

▪️انجام تمرینات آرامش بخش مانند یوگا

منبع:
dentalhealth.org

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 10 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , دهان و دندان | 764 بازدید

سندروم سوزش دهان چیست و چگونه سوزش دهان را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است