سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست ؟ علل و علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک کدام اند؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است و مجموعه ای از علائم ناشی از افزایش آندروژن ها(هورمون های مردانه) در زنان است. یکی از شایع ترین علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک , اختلال در دوره های قاعدگی میباشد که باعث میشود فرد کمتر از ۹ دوره قاعدگی در یک سال داشته باشد و یا وضعیت آمنوره را تجربه کند به این معنا که سه یا چند ماه متوالی هیچ گونه قاعدگی را تجربه نکند. بهتر است بدانید که سندرم تخمدان پلی کیستیک شایعترین اختلال غدد درون ریز در زنان ۱۸تا ۴۴ محسوب میشود.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

علت دقیقPCOS ناشناخته است. تشخیص و درمان اولیه خطرِ عوارض طولانی مدت مانند دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی را کاهش میدهد. گفته میشود که سندروم تخمدان پلی کیستیک , به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی به وجود می آید. چاقی , عدم فعالیت فیزیکی و سابقه خانوادگی بر این بیماری تاثیر میگذارند و از عوامل خطر برای ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک محسوب میشوند.

 

علائم و نشانه های سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک در همه ی زنان به وجود نمی آید و هر کدام از علائم میتوانند از خفیف تا شدید متفاوت باشند. بسیاری از زنان فقط مشکلات قاعدگی را تجربه میکنند.

 

سندروم تخمدان پلی کیستیک

 

علائم معمول سندروم تخمدان پلی کیستیک عبارتند از:

  • دوره های نامنظم
  • اختلال در بارداری(به دلیل تخمک گذاری نامنظم یا عدم تخمک گذاری
  • رشد بیش از حد مو(هیرسوتیسم) _معمولا بر روی صورت , سینه ها , پشت و یا باسن
  • افزایش وزن
  • ریزش مو
  • ایجاد آکنه بر روی پوست

اگر هر یک از علائم بالا را داشتید حتما با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک باشید.

 

عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

ناباروری:سندرم تخمدان پلی کیستیک , یکی از شایع ترین علل ناباروری در زنان میباشد و باعث میشود فرایند باردار شدن با موفقیت صورت نگیرد. در طی هر چرخه قاعدگی تخمک گذاری انجام میشود اما زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند به علت دوره های نامنظم , اختلالاتی در بارداری آنها به وجود می آید.

دیابت نوع۲: زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک , بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع۲ هستند. در این نوع دیابت که یک بیماری مادام العمر است سطح قندخون افراد بیش از حد معمول است.

افسردگی و نوسانات خلقی:علائم PCOS میتواند اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار دهد و مشکلاتی را برای شما به وجود آورد.

فشارخون بالا و کلسترول بالا: فشارخون بالا و کلسترول بالا میتوانند منجر به بیماری های قلبی و سکته مغزی شوند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

 

 

سندروم تخمدان پلی کیستیک چگونه تشخیص داده میشود؟

آزمایش خون: پزشک ممکن است برای اندازه گیری سطوح هورمون ها از شما بخواهد تا آزمایش خون را انجام دهید.

اسکن اولتراسوند: شما ممکن است به اسکن اولتراسوند نیاز داشته باشید که میتواند نشان دهد آیا تعداد زیادی فولیکول در تخمدان ها(تخمدان های پلی کیستیک) دارید یا خیر. فولیکول ها کیسه های پر از مایع هستند که در تخمدان رشد میکنند.

 

سندروم تخمدان پلی کیستیک

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه درمان میشود؟

درمان PCOS شامل تغییر در سبک زندگی مانند کنترل وزن و ورزش میباشد. متفورمین و ضدآندروژن ها به بهبود شما کمک میکنند.
شما برای بهبود باروری میتوانید وزن خود را کاهش دهید و کلومیفن استفاده کنید.

 

منبع:
nhs.uk

ارسال شده در تاریخ 17 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع دسته‌بندی نشده | 921 بازدید

سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست ؟ علل و علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک کدام اند؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است