سندرم روده تحریک پذیر چیست ؟ علت ، علایم و درمان IBS

سندرم روده تحریک پذیر ، معمولا IBS نامیده می شود، یک بیماری مزمن است که بر سیستم گوارشی اثر می گذارد. همچنین کولون اسپاستیک یا کولیت، کولون تحریک پذیر یا کولیت موکوسی نامیده می شود. ممکن است بسیار ناراحت کننده باشد .

 

سندرم روده تحریک پذیر .

 

علائم سندرم روده تحریک پذیر :

علائم شایع این بیماری عبارتند از :

 • درد شکم
 • گرفتگی
 • التهاب
 • گاز
 • نفخ
 • اسهال متناوب با یبوست.

این بیماری در زنان بیش تر از مردان شایع است و تقریبا نیمی از افراد قبل از سن ۳۵ سالگی علائم آن را تجربه می کنند. IBS آسیب پایدار به روده را ایجاد نمی کند و خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد.

IBS علاوه بر بروز بیماری های جدی دستگاه گوارش مانند کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون سبب التهاب در دیواره های داخلی روده نیز می شود. .

 

علل IBS :

دیواره های روده توسط لایه هایی بر روی لایه های غشای مخاطی، ماهیچه ها و غدد قرار می گیرند. این ماهیچه ها در فواصل منظم تنگ می شوند و به هضم غذا و حرکت دادن مواد غذایی کمک می کنند. این انقباض است که در نهایت منجر به خروچ مدفوع نیز می شود.

دلایل اصلی سندرم روده تحریک پذیر هنوز معلوم نیست. استرس و دیگر عوامل روانشناختی ممکن است گاهی سیگنالهایی را به روده تحویل داده و موجب فشار بیشتر آنها شود.

استرس و اضطراب همچنین برخی از اعصاب و انتشار شیمیایی در روده را فعال می کند. بنابراین باعث انقباض عضله روده می شود که منجر به علائم مشخص IBS می شود.

 

سندرم روده تحریک پذیر .

 

درمان سندرم روده تحریک پذیر :

 • علائم و پیشرفت بیماری ممکن است با تکنیک های آرام سازی، رژیم غذایی سالم و ورزش منظم کنترل شود.
 • برخی از افراد ممکن است نیاز به دارو داشته باشند.
 • IBS توسط  متخصص گوارش درمان می شود. تشخیص بر اساس علائم و علائم گزارش شده توسط بیمار داده می شود.
 •  هیچ آزمایش خاصی برای تایید تشخیص سندرم روده تحریک پذیر وجود ندارد.
 • بهترین درمان ممکن است  تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی باشد.

 

منبع  : www.news-medical.net

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

گاستروآنتریت / التهاب معده و روده ﯾﺎ گاستروآنتریت ﭼﯿﺴﺖ ؟

نشانه های سرطان روده و پیشگیری از آن

ارسال شده در تاریخ 25 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 967 بازدید

سندرم روده تحریک پذیر چیست ؟ علت ، علایم و درمان IBS
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است