سندرم الکل جنینی ؛ علائم ، تشخیص و اثرات بلند مدت آن

سندرم الکل جنینی

الکل یکی از عوامل مهم خطر در دوران بارداری است. مصرف الکل در دوران بارداری ممکن است به یک عارضه نادر اما جدی به نام سندرم الکل جنینی FAS)) منجر شود. درست مانند هر سندرم، سندرم الکل جنین  نیز شامل یک گروه از نشانه ها و علائم است که با هم نشان داده می شوند.

این وضعیت با علائم منحصر به فرد نشان داده می شود. و نقایصی است که از مصرف الکل در دوران بارداری حاصل می شود. کودکان مبتلا به FAS ممکن است در مقایسه با سایر کودکان کاهش رشد داشته باشند؛ آنها ممکن است ناهنجاری های صورت و مشکلات سیستم های عصبی مرکزی (پیشرفت مغزی) از جمله عقب ماندگی ذهنی را داشته باشند.

FAS یک نگرانی جدی در ایالات متحده است، یکی از علل اصلی نقایص زایمان است و به نظر می رسد شایع ترین علت عقب ماندگی ذهنی قابل پیشگیری است. هر سال بین ۵هزار تا ۱۲هزار نوزاد آمریکایی با این وضعیت متولد می شوند. FAS گاهی اوقات سندروم سوء مصرف الکل جنین  نیز نامیده می شود

درمان این سندرم غیر قابل برگشت است ، به ویژه اگر در اوایل شناسایی شود، می تواند به کاهش بعضی علائم کمک کند. شواهد علمی نشان می دهد که هنگامی که یک زن در دوران بارداری الکل مصرف می کند، خطر ابتلا کودک  او افزایش می یابد . و خطرات ذهنی و جسمی زیادی را بوجود میاورد .حتی با درک این خطرات، بسیاری از زنان باردار الکل مصرف می کنند.

سندرم الکل جنینی ؛ علائم ، تشخیص و اثرات بلند مدت آن

سندرم الکل جنینی ؛ علائم ، تشخیص و اثرات بلند مدت آن

علائم  و نشانه های سندرم الکل جنینی

 • عقب ماندگی رشد
 • ویژگی های مشخصه چهره، مانند، چشم های کوچک با لبه های بریده بالا
 • بینی بالا وکوتاه
 • گونه های مسطح
 • فک کوچک و لب بالا نازک
 • شیار در وسط لب بالا
 • مشکلات سیستم عصبی مرکزی، از جمله عقب ماندگی ذهنی
 • تاخیر در توسعه مهارت های حرکتی ناخودآگاه مانند نشستن، خزیدن و پیاده روی
 • تاخیر در توسعه مهارت های حرکتی خوب مانند گرفتن اشیاء با انگشت دست و انتقال اشیا از یک سو به دیگر
 • اختلال در حرف زدن
 • مشکلات حافظه، قضاوت ضعیف، اختلال در رفتار، تکانشگری
 • مشکل یادگیری
 • تشنج

 

تشخیص  و اثرات بلند مدت سندرم الکل جنینی

اغلب موارد، تشخیص FAS به بزرگسالی منتقل می شود. اکثریت بچه ها با این سندروم اغلب تشخیص داده نشده و طبقه بندی نمیشوند و با رفتار ستم یا ظلم نمایش داده می شوند. آنها همچنین ممکن است در آزمون های هوشمند موفق شوند، اما نقص رفتاری آنها اغلب در توانایی آنها برای موفقیت تاثیر می گذارد. آموزش عالی برای والدین، متخصصین مراقبت های بهداشتی و معلمان که برای این بچه ها مراقبت می کند ضروری است

شواهد موجود نشان می دهد که استفاده از الکل در دوران بارداری خطرناک است، اما در مورد نوشیدنی گاه به گاه؟ مصرف چقدر الکل هنگام بارداری بیش از حد و زیانبار تلقی میشود؟

هیچ شواهدی وجود ندارد که بتواند بگوید دقیقا چه مقدار مصرف الکل باعث نقص در نوزاد میشود. مهم است که بدانیم اگرچه FAS کامل FAS ناشی از مصرف الکل مزمن در دوران بارداری است، اما ممکن است تنها با مصرف نوشیدنی گاه به گاه الکل نیز رخ دهد. از آنجا که الکل به راحتی از مانع جفتی عبور میکند و جنین برای از بین بردن الکل کمتر از مادرش مجهز است ، جنین تمایل به دریافت غلظت بالایی از الکل از بدن مادر میکند که باعث آسیب میشود.

مطالعات نشان میدهد مادرانی که در سه ماهه اول بارداری الکل نوشیدند، بچه هایی را با مشکلاتی جدی دارند؛ زیرا این زمانی است که مغز در حال رشد است. اتصالات موجود در مغز کودک هنگامی که الکل وجود دارد درست انجام نمی شود. البته، در ماه های اولیه، بسیاری از زنان حتی نمی دانند که باردار هستند. بعضی زنان در اوایل بارداری از نوشیدن الکل خودداری می کنند اما در ماه های آخر راحت الاک را مصرف میکنند اما باید یادآوری شود که برخی از پیچیده ترین مراحل رشد در مغز در دوره های دوم و سوم بارداری، زمانی که سیستم عصبی می تواند به شدت تحت تاثیر الکل قرار گیرد تشکیل میشود. حتی مصرف متوسط الکل، و به ویژه مصرف نوشیدن دوره ای، می تواند به طور جدی به سیستم عصبی در حال رشد آسیب وارد کند.

پیشگیری

اگر شما قصد مادر شدن دارید هرگز الکل مصرف نکنید.

 

بیشتر بخوانید:

دیابت در دوران بارداری ؛ با علت، علائم، خطرات و راه های درمان آن آشنا شوید

 

ارسال شده در تاریخ 23 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع بارداری , تغذیه | 1,326 بازدید

سندرم الکل جنینی ؛ علائم ، تشخیص و اثرات بلند مدت آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است