سل چیست؟ آشنایی با علل بیماری سل و راه های درمان آن

سل یک عفونت باکتریایی مزمن است که معمولا ریه ها را آلوده می کند، گرچه بعضی از اعضای بدن مانند کلیه ها، ستون فقرات یا مغز گاهی اوقات درگیر می شوند. اما سل ابتدا بیماری هوابرد است.

 

سل .

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به سل هستند ؟

سل در همه سنین، نژادها و هر دو جنس تاثیر می گذارد. کسانی که در معرض خطر بیشتری قرار دارند عبارتند از:

 • افرادی که سطح ایمنی بدنشان کاهش یافته است.
 • افرادی که با افراد مبتلا در ارتباط هستند.
  مردم بی خانمان
  افرادی که از الکل استفاده می کنند
  افرادی که از داروهای وریدی استفاده می کنند
  افراد مبتلا به اختلال سیستم ایمنی بدن
  سالمندان

علایم :

علائم مختلف  بستگی به سن دارد. موارد زیر شایع ترین نشانه های سل فعال هستند. با این حال هر کودکی ممکن است علایم مجزایی را تجربه کند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

در کودکان:

 • تب
  کاهش وزن ناخواسته
  رشد ضعیف
  عرق کردن در شب
  سرفه کردن
  تورم غدد

در نوجوانان:

 • سرفه ای که بیش از سه هفته طول می کشد.
  درد در قفسه سینه
  خون در خلط
  خستگی
  تورم غدد
  کاهش وزن ناخواسته
  کاهش اشتها
  تب

 

سل .

 

تشخیص :

پزشک شما از علائم مانند سرفه، تب، کاهش وزن، عرق شبانه، غدد تورم و مشکلات تنفسی از شما خواهد پرسید. او همچنین می خواهد بداند که آیا شما با کسی که مبتلا به سل بوده است. در تماس بوده اید.

 •  آزمایش پوستی برای توبرکلوز
 • کشت خلط

افراد مبتلا به سل ریوی فوقانی ممکن است دارای اشعه ایکس قفسه سینه طبیعی و نتیجه منفی کشت خلط باشند. در این موارد، سایر روش ها برای کمک به تشخیص استفاده می شود.  از جمله:

 • یک آزمایش خون به نام QuantiFERON-Tb Gold
  بیوپسی بافت به دنبال تغییرات مشخصی که با سل مرتبط است
  نمونه برداری با استفاده از PCR (واکنش زنجیره ای پلیمریزاسیون)
 • تهیه کشت از دیگر مایعات بدن (مانند ادرار یا مایع از فضای اطراف ریه)

 

درمان :

پزشکان معمولاً با داروهای ترکیبی از چهار نوع دارو مانند ایزو نیازید ، ریفامپین ، پیرازینامید ، سل را درمان میکنند. . این ترکیب درمان اولیه  است. درمان معمولاً ۶ ماه یا بیشتر طول می‌کشد. بسیار مهم است که این داروها را طبق تجویز  مصرف کنید تا از بروز باکتری‌های مقاوم به دارو جلوگیری شود. همچنین مهم است که تمام مخاطبین نزدیک شما را برای بیماری سل بررسی کنند، بنابراین اگر آن‌ها آلوده شوند، می‌توانند درمان شوند.

سویه‌های سل مقاوم به ایزونیازید و ریفامپین (دو داروی مه بیشترین اثر را در میان آنتی‌بیوتیک‌های سل دارند)، مقاوم به چندین دارو  می‌باشند. برای درمان بیماران باید ترکیبی از داروهای خط دوم را مصرف کنند: اتونامید ، مکسفلوکساسین ، لووفلوکساسین ، سیکلوسیرین (سرموسین)، کانامین سین  و دیگر موارد. این داروها احتمالاً باعث عوارض جانبی از داروهای خط اول می‌شوند. همچنین آن‌ها به‌ اندازه داروهای قبلی مؤثر نیستند، بنابراین آن‌ها باید تا دو سال مصرف شوند.

سویه‌های مقاوم در برابر داروها سل  در بسیاری از کشورها در سراسر جهان شناسایی‌شده است. این‌گونه ها مقاوم به ایزونیازید، ریفامپین، خانواده داروهای آمینوگلیکوزید (مانند کانامینوسین) و خانواده داروهای کینولون (مانند لووفلوکساسین و مکسیفلوکساسین) هستند. درمان XDR-TB بسیار دشوار است و گاهی اوقات، جراحی برای از بین بردن بخش بیمار از ریه ضروری است.

درگذشته احساس می‌شد که TB مقاوم در برابر دارو در کشورهای در حال‌ توسعه غیرقابل درمان است، زیرا داروهای خط دوم بیش‌ از حد گران هستند و هزینه‌ای بالغ‌ بر ۱۵،۰۰۰ دلار برای هر نفر در سال دارند. در حال حاضر این داروها را می‌توان از طریق سازمان بهداشت جهانی (WHO) به‌ اندازه ۵ درصد از هزینه‌های اولیه دریافت کرد. برنامه‌های درمان در بسیاری از کشورهای در حال‌ توسعه آغازشده است.

 

برگرفته از :

www.drugs.com

www.stlouischildrens.org

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 26 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان | 955 بازدید

سل چیست؟ آشنایی با علل بیماری سل و راه های درمان آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است