سلنیوم |منابع غذایی سلنیوم_کدام مواد غذایی سرشار از سلنیوم هستند؟

سلنیوم برای عملکرد مناسب تیروئید بسیار مهم است. پزشکان اعلام کرده اند افرادی که کم کاری تیروئید دارند , نیاز بیشتری به دریافت این ماده دارند. دقت داشته باشید باید در حد تعادل دریافت شود زیرا در صورتی که به مقدار کم جذب بدن شود بر تیروئید شما اثرات مخرب میگذارد و در صورتی که به مقدار زیاد جذب شود سبب مسمومیت میشود.

 

سلنیوم

 

طبق نظر پزشکان افراد بزرگسال روزانه به ۵۵ میکروگرم و کودکان و نوجوانان , روزانه به ۳۰ تا ۴۵ میکروگرم سلنیوم نیاز دارند و این مقدار سلنیوم در مادران باردار به ۶۰میکروگرم افزایش می یابد.

این ماده ی معدنی به طور گسترده در بسیاری از منابع غذایی وجود دارد اما با این حال اگر از رژیم گیاه خواری پیروی میکنید ممکن است کمبود آن را تجربه کنید , در این مجله به معرفی غذاهایی میپردازیم که میتوانند نیاز بدن شما به سلنیوم را تامین کنند.

 

کدام مواد غذایی سرشار از سلنیوم هستند؟

۱/ برنج قهوه ای:

عده ای کم از افراد از مزایای برنج قهوه ای آگاه هستند ,
برنج قهوه ای پخته میتواند نیاز بدن به سلنیوم را تأمین کند , بهتر است برنج قهوه ای را در کنار گوشت بوقلمون میل کنید.

سلنیوم

۲/ دانه های آفتابگردان:

دانه های آفتابگردان  را به رژیم غذایی خود اضافه کنید شما میتوانید دانه های آفتابگردان را بر روی سالاد بپاشید و یا اینکه تعداد انگشت شماری از دانه های آفتابگردان را به عنوان میان وعده میل کنید اما دقت داشته باشید از مصرف زیاد دانه های آفتابگردان اجتناب کنید زیرا سبب التهاب میشود.

۳/ تخم مرغ:

مصرف تخم مرغ به هر شکلی میتواند سلنیوم مورد نیاز بدن شما را تأمین کند اما در خوردن تخم مرغ تعادل را رعایت کنید زیرا در صورتی که به صورت زیاد خورده شود کلسترول شما را افزایش میدهد.

 

سلنیوم

 

۴/ قارچ:

شما میتوانید قارچ را به سالاد خود بیفزایید و یا اینکه با فلفل , بروکلی , پیاز و گوجه فرنگی ترکیب کنید و به عنوان میان وعده بخورید تا کمبود این مواد را بدنتان  جبران کنید.

 

۵/ پنیر:

دلایل زیادی برای افزودن پنیر به رژیم غذایی وجود دارد یکی از این دلایل این میباشد که پنیر میتواند نیاز بدن به سلنیوم را تامین کند و تراکم استخوان ها را افزایش دهد.

 

۶/ صدف:

سلنیوم موجود در صدف کمک فوق العاده ای به تنظیم مسائل مربوط به تیروئید میکند. همچنین صدف حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین B12میباشد.

 

۷/ آجیل برزیلی:

آجیل برزیلی یک گزینه ی عالی برای گیاه خواران میباشد و میتواند در افزایش سلنیوم دریافتی بدن بسیار موثر باشد. اما دقت داشته باشید در خوردن آجیل برزیلی افراط نکنید زیرا امکان دارد موجب مسمومیت شما شود.

سلنیوم

۸/ جو:

به علت تاثیر مثبتی که جو بر سلامت قلب و عروق میگذارد به طور گسترده مصرف میشود و همچنین جوپ خته باعث کاهش کلسترول میشود و میتواند سلنیوم مورد نیاز بدنتان را تأمین کند.

۹/ غذاهای غنی شده:

غلات , ماکارونی و نان گندم سرشار از سلنیوم میباشند و میتوانند ۳۵ درصد موردنیاز روزانه شما را تامین کنند.

 

 

منبع:
naturalfoodseries.com

ارسال شده در تاریخ 13 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع تغذیه , ویتامین ها | 816 بازدید

سلنیوم |منابع غذایی سلنیوم_کدام مواد غذایی سرشار از سلنیوم هستند؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است