سرما خوردگی و علائم و علل آن چیست؟

بررسی اجمالی
سرماخوردگی یک عفونت ویروسی بینی و گلو (دستگاه تنفسی فوقانی) است. معمولا بی ضرر است، اگر چه ممکن است این احساس را نداشته باشید. بسیاری از انواع ویروس ها می توانند باعث سرماخوردگی شوند.

کودکان زیر ۶ سال بیشتر در معرض سرماخوردگی هستند، اما بزرگسالان سالم نیز ممکن است که سالانه دو یا سه بار  سرما بخورند.

اکثر مردم یک هفته یا ۱۰ روز بعد از سرماخوردگی بهبود می یابند. علائم ممکن است در افرادی که سیگار می کشند بیشتر طول بکشد. اگر علائم بهبود نیافتد، به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم

علائم یک سرماخوردگی معمولا یک یا سه روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس سرماخوردگی ظاهر می شود. نشانه ها و علائم که ممکن است از فرد به فرد دیگر متفاوت باشد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • گرفتگی بینی
  • گلو درد
  • سرفه کردن
  • درد خفیف بدن یا سردرد خفیف
  • عطسه کردن
  • تب کم
  • به طور کلی احساس ناخوشی (ضعف)

تخلیه بینی شما می تواند زرد یا سبز رنگ باشد، این نشانه ای از عفونت باکتریایی نیست.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم

برای بزرگسالان – در صورت داشتن:

تب بیش از ۳۸٫۵ درجه سانتیگراد
تب پنج روزه یا بیشتر یا بعد از یک دوره بدون تب
تنگی نفس
خس خس کردن گلو
درد شدید گلو، سردرد یا درد سینوس

برای کودکان – به طور کلی، کودک شما نیاز به دیدن دکتر برای یک سرماخوردگی ندارد. اما اگر فرزند شما هر کدام از موارد زیر را در نظر بگیرید، به موقع به پزشک مراجعه کنید:

تب از ۳۸ درجه سانتیگراد در نوزادان تا ۱۲ هفته
تب یا تب بالا که بیش از دو روز طول می کشد در یک کودک در هر سنی
علائمی که بدتر می شوند یا بهبود می یابند
علائم شدید، مانند سردرد یا سرفه
خس خس کردن گلو
درد گوش
نق نق شدید
خواب آلودگی غیر معمول
عدم اشتها

علل
یک ویروس سرماخوردگی از طریق دهان، چشم و بینی شما وارد بدن شما می شود. ویروس می تواند از طریق قطرات در هوا پخش شود، زمانی که فردی سرفه، عطسه یا صحبت می کند.

این نیز با دست به دست تماس با کسی که سردما خورده است یا با به اشتراک گذاشتن اشیاء آلوده مانند ظروف، حوله، اسباب بازی و یا تلفن. اگر چشمان، بینی یا دهان خود در تماس با فرد سرما خورده قرار بگیرد، به احتمال زیاد سرما خواهید خورد.

عوامل خطرناک
این عوامل می تواند احتمال سرما خوردن شما را افزایش دهد:

سن. کودکان زیر ۶ سال بیشتر در معرض سرماخوردگی قرار دارند، به ویژه اگر آنها در محیط مراقبت از کودکان مراقبت کنند.
سیستم ایمنی ضعیف. داشتن یک بیماری مزمن یا دیگر سیستم ایمنی ضعیف، خطر شما را افزایش می دهد.
زمان سال. هر دو کودکان و بزرگسالان بیشتر در معرض سرماخوردگی در پاییز و زمستان هستند، اما در فصل های دیگر نیز ممکن است سرما بخورید.
سیگار کشیدن. اگر سیگار می کشید احتمال دارد که وقتی  سرماخوردگی میخورید،  سرماخوردگی شدیدی داشته باشید.
در معرض قرار گرفتن. اگر شما در اطراف بسیاری از مردم هستید، مانند مدرسه یا یک هواپیما، احتمالا در معرض ویروس هایی هستید که باعث سرماخوردگی می شوند.

 

منبع: https://www.mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 21 ژانویه 2018 توسط آلما میر با موضوع سلامتی | 1,551 بازدید

سرما خوردگی و علائم و علل آن چیست؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است